Insomnia severă a revenit.

19-06-2024
MIFIV
Nu este medic/terapeut
MIFIV
Bună ziua, am suferit de insomnie după covid 19 am urmat un tratament cu zoloft și doxepin un am jumate după care am renunțat la el deoarece dormeam bine.Dar de două luni în urma unor gânduri negative am început să dorm tot m-ai rău și după ce am tot luat pastile de somn am ajuns din nou la un medic psihiatru deoarece eram epuizat fizic și iarăși m-ai prescris zoloft de 50 mg de două ori pe zi și 1 imovan seara dar nu mă prea ajută dorm 5 ore pe noapte am început să beau și ceai de tei seara încerc să am cât m-ai multă activitate fizica pe parcursul zilei dar înainte de a începe tratamentul cu imovan mă lua somnul dar nu se menținea după 10 min. nu m-ai aveam somn acum mă adoarme doar imovanul, menționez că zoloft nu am prea luat am zis să încep cu doze progresive să nu apară efectele adverse data trecută m-am simțit rău vreo două săptămâni până am renunțat și după care l-am reluat dar fără să îmi fie rău.întrebarea mea este dacă cineva și a revenit cu insomnia după tratament psihiatric că eu nu știu ce să-ai fac, vreau să îmi schimb și locul de muncă deoarece acum lucrez pe două schimburi și vreau să lucrez doar un schimb ca să pot să încerc să mențin ora de dormit și trezire. Vă rog un sfat că mă simt tare rău, mulțumesc.
4 comentarii
0
19-06-2024, ora 21:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie facut si tratamentul cu Zoloft in paralel cu Imovanul. Aveti rabdare minim o luna cu tratamentele si lasati-le sa isi faca efectul. Acesta se vede cam dupa 2-4 saptamani.
In loc de ceai de tei puteti lua cate o fiola de gemoderivat de tei argintiu de la plafar. E cam 20 de lei cutia cu 30 de fiole extract de tei argintiu.
Multa sanatate si numai bine.
Dati timp tratamentului sa lucreze! In psihiatrie rezultatele nu se obtin de pe o zi pe alta.
0
20-06-2024, ora 07:42
MIFIV
Nu este medic/terapeut
MIFIV
Mulțumesc pentru răspuns o să încerc și cu gemoderivat.
0
21-06-2024, ora 07:41
MIFIV
Nu este medic/terapeut
MIFIV
Bună ziua, plasturi pentru somn a folosit cineva, sunt eficienți sau doar reclama.
0
24-06-2024, ora 16:54
MIFIV
Nu este medic/terapeut
MIFIV
Bună ziua.Nu știu ce să m-ai fac sunt foarte obosit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • 2Breathe - dispozitivul care îți îmbunătățește somnul
  • Tratamentul cu melatonină este eficient în insomnie?
  • Câteva sfaturi pentru insomniaci
  •