Se poate scapa de Abilify de 10 de tot?

25-09-2021
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Intrebarea e daca se poate scapa de tot de Abilify? Eu iau de 10mg acum si doar atat. Insa incep sa ma ingras tot mai tare pt ca am pofta de mancare foarte mare. Vreau sa scap de el cu totul. Se poate?

PS: Iau antipsihotice din 2014.
94 comentarii 12 3 4 Înainte ›
1
25-09-2021, ora 17:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Se poate daca inlcuiesti cu ceva ce nu ingrasa si nu te face sa mananci mai mult, gen Ziprasidona sau Lurasidona, prima se gaseste la noi.
A doua ti-am zis cum o iei dupa ce iei reteta de la medic, ca daca e un medic mai luminat, o sa-ti dea reteta, ca doar de aia se pot da medicamente din UE cu reteta din Romania, tocmai ca s-au gandit si aia ca un medic de aici poate sa-ti dea reteta ptr ceva ce nu se gaseste aici.
1
25-09-2021, ora 22:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca nu mai iei niciun tratament e o problema de timp pana sa virezi.
Trebuie luat tratament pana se vor inventa pastile care sa vindece.
Deocamdata a fost aprobata in SUA injectia cu paliperidona care se face la 6 luni.
Daca doresti poti incerca Ziprasidona. Poti chiar sa slabesti cu ea reducand cantitatile de mancare.
1
26-09-2021, ora 13:56
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clara, pai nu e nevoie sa faci injectie cu pali, si la noi se gaseste Paliperidona pastile si poate sa incerce si asta, uite ca de asta uitasem sa-i zic.

Lena8, nu poti sa stai fara tratament, ca revine boala la loc, trebe sa iei alt medicament in loc la abi, ai de ales, zipdasidona, paliperidona din astea care n-ar urca pofta de mancare, si Latuda (despre care ti-am zis cum o faci rost).
Mai este si Cariprazina care e din 2015 scos, e si asta la noi, insa asta mie mi-a urcat pofta de mancare.
1
26-09-2021, ora 15:27
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Pai e complicat asa. Eu de luna viitoare voi fi in perioada de proba la un nou servici. Cred ca din ianuarie numai as putea incepe sa modific medicatia.

Insa am mai citit pe forum ca sunt persoane care au iesit de pe Abilify de 10. Insa nu stiu cum sunt acum.
M-am saturat de medicamentele astea si (de cele țâșpe mii de efecte secundare ale lor) ca de mere padurete!
2
28-09-2021, ora 16:39
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Te-ai saturat dar trebe sa iei medicatie, ca altfel va fi mai rau din pacate. Pai trebe sa iesi mai repede de pe abi pana sa faci 150 kile, ca dupa aia ce faci ? Dupa aia e prea tarziu. De ce in ianuarie si nu acuma ? Du-te la medic si discuta problema cat mai repede.
1
28-09-2021, ora 17:10
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Abia in ianuarie pt ca atunci expira perioada de proba de 3 luni. Pana atunci nu imi permit sa ma joc cu noi medicamente si sa am efecte ciudate gen miscari necontrolate/anormale mai ales la nivelul fetei sau limbii. cum am vazut ca da Ziprasidona...
1
28-09-2021, ora 17:42
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Clara_p nu prea sunt de acord cu paliperidona luata o data la 6 luni pt ca mi se pare doza de soc pt organism.
In alta ordine de idei paliperdiona la 6 luni nu inseamna vindecare, inseamna in continuare dependenta de medicamente si suportarea efectelor secundare aferente. Asta nu-mi convine.
1
28-09-2021, ora 21:01
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai nu te vei vindeca niciodata, deci va trebui sa iei toata viata medicatie, ce ai tu nu se vindeca. Paliperidona aia nu este soc ptr organism ptr ca mecanismul este ca foarte lent intra in sange medicamentul, el intra in grasime pe undeva, si lent mai intra putin in sange, si iar putin si putin in timp.

Pai ai grija sa nu cumva dupa 3 luni sa abia sa mai poti sa mergi !
1
28-09-2021, ora 22:41
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Costy stiu, dar speranta moare ultima. :)

Eu sper sa nu ma ingras asa tare.Joi merg la dr sa intreb daca se poate face ceva.
2
28-09-2021, ora 23:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Vorbeste cu medicul să- ti schimbe schema de tratament
2
29-09-2021, ora 08:47
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Risperidona taie pofta se mâncare.Eu pot sa nu mănânc o săptămână si tot nu mi e foame.Nu mi e foame niciodată dar mănânc ca trebuie.Nu e bine nici asa ca nu stii cand sa manânci si cand nu dar decât să ai pofta..
1
29-09-2021, ora 10:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@NicolB tu lucrezi? Poti lucra luand Risperidona?

Eu cand luam Risperidona, aveam probleme foarte mari de memorie si nu ma putea concentra desi luam doar 0.5 ml si Abilify de 10. Si simteam si o oboseala cumplita mai ales la inima. Doar baand cate 2 cesti foarte tari de cafea puteam lucra dar si asa greu de tot pt ca uitam ce mi se spunea.

Acum insa intelectual e muult mai bine. Dar mi-e foame mereu.. mananc cam din 2 in 2 ore.
2
29-09-2021, ora 10:41
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Iti scriu in privat
1
29-09-2021, ora 20:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Lena8, speranta moare ultima, dar nici asa sa ne mintim inutil, ca in cazul asta nu e cazul, e nevoie de tratament si aia e, trebe un tratament care sa nu iti urce pofta de mancare si sa-ti faca bine pe ce ai tu.
La f multi risperidona urca pofta de a manca, dar nu la toti, pe langa ca risperidona sedeaza ! Nu e prea buna, abi macar nu sedeaza.

Parerea mea este mai repede sa schimbi tratamentul cumva, pana nu o sa fie nevoie sa largesti usile din casa ca sa mai poti intra pe ele, ca apoi e al dracului de greu sa slabesti !
Sau daca nu, iti asumi ingrasarea, aia este, si cum oi fi in ianuarie, asta e, ce sa zic. Ca zici ca nu-ti permiti acum sa testezi altceva, si de ce in ianuarie ti-ai permite ? Ca aceleasi efecte secundare le-ai putea avea si atunci cand vei testa altceva.
1
29-09-2021, ora 21:05
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, in ianuarie pt ca atunci ar trece perioada de proba si as fi mai relaxata.

Ma tot gandesc sa iau in paralel cu Abilify-ul un sfert de tableta de 5-HTP, pt ca atunci cand am mai luat 5-HTP ma simteam foarte bine, optimista, cu putere de lucru si pe deasupra mi-a scazut pofta de mancare.

Insa dr nu e de acord sa iau 5-HTP.
1
01-10-2021, ora 19:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
De ce nu e doctoru deacord sa iei 5HTP daca te simti bine cu el ? Cum ti-a argumentat ca nu e deacord ? Daca te simti bine cu el, ia ! Ca asta nu e medicament, e supliment doar.
Sau discuta cu medicu si intreaba-l de ce nu e deacord. Stiam ca nu e deacord cand ai tulb bipolara, ca e posibil sa virezi in manie de la ala, insa tu zici ca nu ai bipolara.
1
04-10-2021, ora 16:01
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Pia pt ca poate da episod, practic. Eu ma simt bine cu 5HTP i nsensul ca ma simt binedispusa si motivata sa muncesc si nu mi-e foame.

Dar am vazut pe wiki la farmacologie la antipsihotice ca ele blocheaza fix receptori de serotonina pe care 5HTP-ul ii ajuta. Nu mai stii ce sa crezi. Pt ca medicii nu au rabdare sa explice.
0
04-10-2021, ora 18:38
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
5HTP nu poate da episod, ala doar poate da episod maniacal la cei cu bipolara, eu asa stiam, chiar daca stimuleaza receptorii aia de serotonina. Pai daca te simti bine cu el, nici nu trebe sa mai te gandesti, iei si gata. Nici sa stai nasol si sa nu iei.
Episodul apare cand stimulezi in principal receptorii de dopamina D2, D3 sau care or mai fi.
Adica iti blocheaza binele, ce dracu, eu nici nu m-as mai gandi ce si cum, as incerca si gata la doza minima care-mi face bine si gata, chiar si o saptamana daca castig din viata mea, si as fi multumit.
1
11-10-2021, ora 21:22
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
Eu am luat o perioada leponex 100 mg 1-1-2 si abilify 15 mg 1-0-0 pe langa alte pastile.De ce intrebi daca se poate scapa de el?Nu da sevraj daca nu il mai administrezi.Stai linistita.Nu mai stiu de cand nu il mai iau dar acum vreau sa mi l introduca din nou deoarece am niste temeri excesive in lume.
1
12-10-2021, ora 21:12
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai intreaba daca poate scapa de abi in sens ca ar spera sa-l lase de tot si sa nu mai revina boala, chestie cam imposibila.
1
15-10-2021, ora 12:36
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@netsky - tu ai putut renunta la abilify pt ca ai plasa de siguranta: adica Leponex-ul. Insa la mine nu sti udaca e asa usor.

Pe de alta parte am constatat ca mi-a scazut acum pofta de mancare dupa ce am incetat sa mai iau magneziu.
Astept zilele astea sa vad cum merge.

Practic pe mine la Abilify momentan ma deranjeaza doar faptul ca iau in greutate.
Daca nu ar fi acest aspect nu m-ar mai deranja ca iau aceste pastile.
1
15-10-2021, ora 16:01
netsky1984
Nu este medic/terapeut
netsky1984
De ieri am inceput sa iau din nou abilify de 10 mg o pastila pe zi.Nu prea ma simt bine.Cred ca este un efct advers al lui.Simt o emotie puternica, o neliniste in piept care tot vine si trece.Iau tratament puternic de 14 ani, in medie cate 10 pastile pe zi si nu am avut probleme cu efectele adverse ale medicamentelor decat mi au dat sedare.Tu ai simtit ceva asemanator de la abilify?
1
15-10-2021, ora 19:25
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@netsky Nu, ma simt f bine psihic si cu putere de lucru dar cam mancam. Ce e drept am si luat magneziu astept inca sa im idau seama de la ce era pofta de mancare.
1
17-10-2021, ora 17:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Lena8, daca a scazut pofta de mancare dupa ce ai incetat sa iei magneziu, inseamna ca de la magneziu era.
1
22-10-2021, ora 15:45
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Pai acum dupa o saptamana de la oprirea magneziului, nu mai am pofta exagerata de mancare dar nici nu slabesc.
Ma gandesc sa iau ceva pastile care taie foamea, dar nu stiu de care...
1
22-10-2021, ora 19:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai normal ca nu slabesti, ca ai pus pe tine ca ai mancat mai mult, si acuma mananci normal si te mentii, ramai acolo unde ai ajuns ! Trebuie sa mananci mai putin ca sa slabesti, aia e, deci doar nu te mai ingrasi, dar nu inseamna ca slabesti.
Nu stiu ce pastile taie din foame, dar e o idee buna, ca altii te pune sa te abtii, eu nu-s deacord cu asta.

De exemplu eu am slabit 15-17 kile in 4 luni luand lamotrigina, ca efect secundar a avut acest efect de taia din foame, si am slabit de la sine fara sa ma chinui, sa ma abtin si altele de genul. A avut atunci in vara-toamna lui 2016, ca acuma nu mai are acest efect nici la mine.
2
23-10-2021, ora 08:00
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Ai grija Lena cu pastilele de slăbit sunt foarte dăunătoare si daca decizi sa iei ceva intreaba medicul inainte.
1
25-10-2021, ora 08:06
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Cea mai bună soluție e să vorbești cu un nutriționist, pentru că multe pastile de slăbit de pe piață au provocat tulburări psihice.
0
25-10-2021, ora 09:23
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@All, multumesc! M-am uitat putin ce variante sunt pt slabit majoritatea contin sau spirulina care imi e contraindicata pt tiroida, sau cafea /ceai verde care imi provoaca insomnie, sau plante care stimuleaza serotonina. Dar atunci imi dau cu stangul in dreptul pt ca Abilify blocheaza receptorii de serotonina.Dupa ce am cautat mai mult, se pare ca pofta de mancare e data de fapt de receptorii de serotonina blocati. De aceea si ajuta la slabit plantele care cresc serotonina.

@Psiholog Niculina Ciuperca va multumesc pt ideea cu nutritionistul insa eu nu prea am energie sa imi gatesc mancare dupa retete. Sunt foarte pretentioase cele de la nutritionist. Am o prietena care a slabit cu meniu de la nutritionist dar trebuie sa isi gateasca tot la 2 zile meniul, ceea ce eu nu pot.

Sper sa pot scadea poate Abilify-ul la 7.5 mg. Ca nu vad alte solutii.Fiind in perioada de proba la un nou serviciu nu imi permit sa schimb medicatia si sa nu functioneze.. e riscant.

Problema e ca deja la aproape 90 kg ma doare spatele de la greutatea asta. si gafai la efort fizic.Si nu am timp sa merg pe jos cu orele cat sa slabesc.

Si totusi inca am pofta de mancare, mananc acum tot la 3-4 ore.. si consistent. Ma simt ca un butoias gata sa explodeze, iar daca nu mananc nu pot lucra ca sutn tot cu gandul la mancare. E un cerc vicios.
0
25-10-2021, ora 10:17
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Încearcă atunci cu supa de varză, pentru că ai voie să mănânci supă ori de câte ori ți-e foame. Eu personal pe la 40 de ani am dat jos 20 kg în circa 3 luni fără să mă înfometez. Poți face o cratiță pentru câteva zile.
Cum să gătești supa de varză
Supa de varză nu trebuie să fie plictisitoare, mai ales fiindcă o vei mânca zilnic. Pe lângă varză poți adăuga și alte legume care să îi îmbunătățească gustul. Iată o propunere de rețetă:
• 6 cepe mari tocate
• 2 ardei tăiați cuburi
• 2 cutii de roșii cubulețe (sau întregi)
• Ciuperci 250g, feliate
• 1 buchet de țelină, tocată
• 1/2 varză tocată
• 3 morcovi, tăiați felii
Pentru aromă poți adăuga: sare, piper, pudra de curry, ierburi mixte sau orice alt condimente.

Ce poți să mănânci în afară de supă
Cum îți spuneam și mai sus, 80% din alimentația ta în această săptămână trebuie să fie supa de varză, pe care o poți mânca în orice cantitate. Dieta nu înseamnă că trebuie să te înfometezi, așa că mănâncă supa de cei puțin 2-3 ori pe zi. Pe lângă aceasta, poți adăuga o masă sau cîteva gustări și din altă grupă alimentară, una diferită în fiecare zi.
Ziua 1: ai voie să mănânci și fructe, în orice cantitate și combinație, în afară de banane
Ziua 2: legumele sunt permise crude, la cuptor sau fierte; evită fasolea uscată, mazărea și porumbul; la cină poți mânca un cartof cu unt
Ziua 3: în a treia zi poți combina fructele și legumele, cu excepția cartofilor și bananelor
Ziua 4: în această zi ai voie doar să bei lapte degresat și să mănânci banane
Ziua 5: este permisă doar carnea de vită sau de pui (până la 500 grame) și 4-5 roșii
Ziua 6: orice combinație de carne de vită cu legume (cu excepția cartofilor)
Ziua 7: orez integral, legume și puțin suc natural de fructe, fără zahăr

Trebuie să bei cel puțin 1, 5 litri de apă zilnic. Sunt permise și ceaiurile din plante, însă alcoolul și sucurile carbogazoase sunt interzise.

În privința sportului, nivelul scăzut de energie te va împiedica să alegi antrenamente solicitante. Mergi la plimbări ușoare de 30 de minute în fiecare zi, încearcă să reduci stresul și să dormi suficient.
Adaugă un comentariu / răspuns
94 comentarii 12 3 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul