Se poate scapa de Abilify de 10 de tot?

94 comentarii 1 2 34 Înainte ›
1
24-02-2022, ora 12:42
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, am vorbit mi-a dat Prozac la un moment dat cu care ma simteam excelent si slabisem 4 kg in 2 saptamani dar mi-a dat sangerari si a trebuit sa il opresc.

Altceva nu prea mai poate face decat sa imi scoata medicamentele cu totul sau sa imi schimbe medicatia, ceea ce e riscant ca sunt la un nou servici.

Oricum luni dimineata merg din nou, dar nu vad ce ar putea face..
1
24-02-2022, ora 22:00
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
clara_p, pai ai dreptate, ca si eu stiu cum este, nu te poti abtine de la mancare cand te ia foamea aia si pofta, te chinuie daca nu mananci, de aia am zis sa stea asa daca nu poate slabi, ce sa facem, bine ca macar se mentine.
Eu am zis doar ce ar trebui facut ca idee.

Pe mine ma lua fie de la depresie fie de la tratament sa mananc, doar cine trece prin asta poate intelege. Ajunsesem la 90 de kile la 1, 7 m, ma speriasem, noroc ca medicul a marit un anume tratament si absolut intamplator din cauza asta s-a dus pofta aia mare de mancare, ca altfel eram terminat, si asa am slabit la 67 kg in mod natural.

Lena, macar sa nu te mai ingrasi si tot e ceva. Dar daca te deranjeaza asa tare cele 90 Kg, ar fi o idee sa schimbe medicatia cumva, ca sa slabesti, alegi cum doresti tu.
1
25-02-2022, ora 14:48
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Da, ideea e ca eu aveam natural 60 de kg inainte de neuroleptice. Acum ma doare coloana si noaptea in somn de la greutate. E foarte mult pt coloana. Ca sa nu mai zic ca am crescut un nr la incaltaminte si trebuie sa caut incaltaminte foarte lata ca s-au latit oasele de la labele picioarelor.

Nu e nici de stat asa. Pt ca simt de multe ori ca mai am putin si crap. Iar daca nu mananc cand mi-e foame nu ma pot concentra la munca si e jale daca raman fara servici. Cat mai pot incerc sa ma mentin.

Dar e riscant sa modific din zbor tratamentul. fiind la serviciu nou nu am zile libere mai multe sa pot face experimente prea mari.

Am inceput de o luna sa reduc doza dar bland. Iau duminica si joia seara 7.5 mg in loc de 10 mg de Abilify. (mai aveam Abilify de 15 mg prin casa de mai demult si il rup in doua). Luni o intreb pe dr daca are alte solutii.

Multumesc pt sustinere. :)
0
25-02-2022, ora 19:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca te simti nasol la cele 90 Kg atunci ai dreptate, nu e de stat asa, insa atunci trebuie gasite solutii sa scada cumva pofta de mancare. Consulta-te cu medicul tau si vezi ce zice.
Eu nu slabeam daca intamplator marirea dozei de lamotrigina n-ar fi coborat mult pofta de mancare in mod natural.
Nu puteam sa stau cu foamea sau pofta aia nesatisfacuta in nici un caz.

Prima data de la 90 am dat jos pana pe la 83 cu cipralex care si ala mi-a taiat pofta de mancare destul, iar a doua oara de la 83-84 la 67 de la doza marita de lamotrigina, altfel era jale, cred ca ori ma ingrasam la infinit dupa 90 kg alea, ori ramaneam la 83-85 mereu.
0
26-02-2022, ora 07:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Asta asa e, nu se poate sta cu pofta/foamea aia nesatisfacuta. Adica as putea, dar nu as putea lucra, as fi tot cu gandul la cum sa-mi potolesc foamea.

Si da, e logic ca Cipralexul ajuta pt ca e antidepresiv, si pe mine din acest punct de vedere m-a ajutat Prozac-ul - sa slabesti 4 kg in 2 saptamani nu e de ici de colo. Aviz celor care presupun ca e chestie de vointa. Asta i-am explicat si doctoritei mele: daca ingrasarea mea este doar chestie de vointa cum va explicatia ca pe Prozac am slabit 4 kg luand doar un sfert de tableta??

Din pacate pt ca mi-a dat sangerare a trebuit sa il opresc.
0
26-02-2022, ora 07:16
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
In alta ordine de idei, acum ca a inceput razboiul din Ucraina, ma gandesc sa nu ne afecteze si pe noi ca tara sa avem parte de criza de medicamente.

Auzisem de Haloperidol (acesta e mai ieftin) ca e ok in doze mici, adica nu da atatea efecte adverse. Ceva gen 1.5 pana la 3 mg/zi, deci maxim 3 mg. Sunt niste studii.

Citez un studiu: "Optimal Haloperidol Dosage in First-Episode Psychosis" :

Results:

Optimal doses for the 36 subjects were 2 mg daily for 15 subjects, 5 mg daily for 11,
10 mg daily for 7, and 20 mg daily for 3.

On average, subjects whose optimal dose was 2 mg daily showed
the greatest improvement.

Among the 27 subjects evidencing clinical response to treatment,
20 had plasma haloperidol levels below 5 ng/ml.

Conclusion: Many people suffering a first psychotic episode respond
to Haloperidol doses well below levels in common use.
1
27-02-2022, ora 01:28
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nici nu trebuie sa fie o chestie de vointa aia cu slabeala, trebe sa nu simti de la sine sa mananci mai mult, altfel nu merge, ca doar nu am chef sa stau cu foamea aia sau pofta in gat toata ziua, normal ca nu o sa am vointa asta decat maxim cateva zile.
Dar si unii medici nu gandesc, aia e.

Prozacu ti-a luat din pofta de mancare si ai mancat mai putin de la sine, asta e explicatia, si asa ai slabit.

Nu vom fi afectati cu nimic noi, nu importi mdecamente din ukraina sau rusia, deci e okey.

Pai poti incerca haloperidol la o adica, sa vedem cum iti merge, dar discuta cu medicul sa vedem.
0
27-02-2022, ora 17:16
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Sa spearam ca nu ne afecteaza.

Sper sa ma lamureasca medicul in aceasta privinta. Desi nu prea intra in detalii de regula.
1
27-02-2022, ora 19:45
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai intri tu in detalii cu medicul, ca e interesul tau pana la urma.
0
28-02-2022, ora 08:57
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Am intrat in detalii, dar m-a luat tare ca sa fiu multumita ca nu iau cocktail de medicamente. Poi sutn multumita de asta, dar de aia tot nu slabesc...
0
28-02-2022, ora 21:35
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai mai bine iei orice, dar sa slabesti, ca 90 kile astea atenteaza serios la sanatatea ta, plus ca nu te simti bine asa. Si daca iei mai multe medicamente ce ? Nu e mare lucru la o adica.
1
07-03-2022, ora 10:45
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
@lena 8,...ce afectiune ai de ti a fost recomandat abilify ? ATENTIE MARE, daca ai TAB si renunti vei avea pb MARI, iti spun din experienta proprie, fata mea a facut treaba asta in 2016, a intrerupt abilify ul iar din 2020 si pana acum a fost internata in spital de foarte multe ori...in fiecare primavara cam de 3 ori.Cei mai grav este ca medicii nu i mai gasesc medicamentul potrivit s o stabilizeze iar ea nu i destul de cooperanta cu ei. Pt.ca nu i in Ro, mama ei s a dus acolo s o ajute dar este refuzata sistematic nu tine cont de parerea ei si nici nu cred ca i poate oferi mai mult de atat. Cand are episoadele maniacale este dezastru pt ea,...efectiv o da afara din casa.NU STIU CE SA I FACEM, S O REDRESAM.Adevarul este ca s a tot facut experiente pe ea, ba abilify, ba litium, ba olanzapina, clonazepam,.etc., nici unul n a dat randament sau chiar nu ia tratamentul adecvat.??? Cine ma poate ajuta cu un sfat ???
1
07-03-2022, ora 17:01
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
la mine e tulburare psihotica cu un episod psihotic. E posibil ca fata dvs. sa fi stat prea mult fara tratament. Si acesta e un pericol.
1
07-03-2022, ora 17:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ FlorianS

Trebuie tinuta in spital pana se redreseaza si luate la rand antipsihoticele. De vazut la care reactioneaza. Apoi de facut cutie cu medicamente ca sa nu uite sa isi ia vreo doza.
2
07-03-2022, ora 20:54
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
FlorianS, daca nu ii merge nici un tratament nu ai ce face, asta e, sa se descurce fata asa daca a lasat tratamentul atunci, cine a pus-o sa-l lase ? Normal ca poate sa nu mai ii gaseasca tratamentul daca problema poate s-a agravat, creierul s-a deteriorat si nu mai raspunde la tratamente, cam exact cum sunt eu pe depresie acum si anxietate, dar la mine e ca n-am tratat la timp dat fiind ca nu stiam ce am.
1
08-03-2022, ora 09:11
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
@lena8,...asa a avut si fata mea in 2009, tot cu o tulburare psihotica a fost diagnosticata dar aici in Ro, la Obregia. A fost internata o luna si i a fost dat tratament 2 ani dupa care medicii i l au intrerupt progresiv. Ea era chiar constiincioasa in administrarea tratamentului, doar ca medicii au hotarat ca NU mai trebuie medicamente si ea asa a facut. Acum cred ca TU ai dreptate, intreruperea tratamentului a dus o la agravarea bolii si acest nou diagnostic.
1
08-03-2022, ora 09:13
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
@clara_p, asa stiam si eu ca trebuie tinuta mai mult in spital pt stabilizare( cum au facut medicii romani in 2009). De ce acolo n au tinut o decat max 7 zile la fiecare internare, chiar nu stiu. Ceea ce stiu ca si acolo actul medical lasa de dorit. Spun asta pt ca si eu la o simpla fractura, pana sa mi puna ghipsul m au tinut 3 sapt. Nu vreau sa spun tara dar nu va ganditi ca i una subdezvoltata, din contra. Stiti vorba aia, pe afara vopsit gardul.
1
08-03-2022, ora 09:15
FlorianS
Nu este medic/terapeut
FlorianS
@costy2008, teoretic ai dreptate, dar am uitat sa spun ca de fapt ea a refuzat sa mai asculte medicii dupa ce i a vazut ca bajbaie cu medicamentul adecvat ei pt ca avea reactii adverse destul de severe si aici ma refer la caderea parului la greu, scaderea tensiunii arteriale, odata a cazut efetiv din picioare ( ramasese aproape fara puls), nu mai vorbesc de tremur, cresterea in greutate,...etc. Nici nu stiu ce sa mai zic, poate n o fi bipolaritate, poate fi altceva,...NU STIM.Exact cum ai specificat si tu, imi este frica sa nu i se deterioreze si mai mult creierul in acest mod. Ceea ce pot sa ti spun, dupa un mic remember, este ca si fata mea a debutat prima data cu depresie si anxietate, netratand astea a trecut la tulburare psihotica iar acum cica, bipolaritate ( sa nu fie schizo ). Deci MARE ATENTIE si nu va jucati cu depresia.
1
08-03-2022, ora 15:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
De aceea trebuie sa stea minim o luna in spital, sa se obisnuiasca cu tratamentul si sa fie supravegheata.
1
07-04-2022, ora 03:34
Marian9898
Nu este medic/terapeut
Marian9898
Lena8 cum e cu abilify? Ai voința de lucru, motivație și dormi cât e normal adică 7-8 ore? Eu tot ca și tine am avut o psihoza acum 4 ani cu 4 recaderi în hipervigilenta și sunt și eu pe antipsihotice. Momentan sun pe 2 injecții de fluanxol depot pe luna și dorm foarte mult, cam 12 ore pe zi uneori chiar și 14 și am o lipsa de motivație și voința. Cu greutatea m am îngrășat 15 kg și am 81 de kg, dar nu asta e problema cea mai mare ci faptul ca sunt lipsit de motivație și fără voința. Am înțeles ca abilify ma poate ajuta pe partea asta, dar as vrea sa știu cum stai cu somnul? Eu unul m am saturat sa dorm 12 ore pe zi
1
07-04-2022, ora 07:38
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Înseamnă că nu numai rispoleptul meu ia motivația și voința...off antipsihoticele astea.Si eu am încercat sa schimb pe abilify dar nu mai dorm de la ele :|
1
08-04-2022, ora 09:53
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Marian9898 Da, la mine e bine cu Abilify pe partea psihica, am voința de lucru, motivație și dorm cam 9 ore jumate deoarece am si hipotiroidie.

@Nicole27 eu am reusit sa scot Riperidona daca am oprit cafeaua. Se pare ca am o sensibilitate mare la cofeina.
Si daca beau o cescuta cu o lingurita rasa la cana deja ma tine treaza.
1
08-04-2022, ora 10:00
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Eu nu beau cafea Doamne ferește. Am făcut greșeală asta sa beau o cafea cam după 2 luni de la episod și mi s a făcut rău cu tot cu tratament și de atunci nu am mai pus gura:d.Nu stiu din ce motiv, ori ca scad risperidona, ori ca adaug abilify, dar nu mai dorm efectiv. Și va puteți da seama și voi ca nu pot sta nedormita ca risc iar sa fac vreo recadere.Off asa mi as dori sa schimb pe abilify...de ce nu mi au dat doctorii din prima abilify ???
1
08-04-2022, ora 10:22
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Chiar Lena.Abilify ul nu ti a luat emoțiile?Mie risperidona mi a luat emoțiile adică nu mai simt nimic nici bucurie nici tristețe.Sunt asa neutra în orice.
1
08-04-2022, ora 11:57
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Nicole27 nu mi-a luat emotiile Abilify-ul. Din contra am claritate mentala si pot lucra binisor.
Cu Risperidona insa aveam probleme cu memoria si concentrarea si eram tare bleguta si sedata.
1
08-04-2022, ora 12:02
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Si ce doza de risperidona/rispolept luai ?Ești o norocoasa nu ai prea multe efecte adverse.
1
08-04-2022, ora 12:28
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Luam Rispolept de 1.5 ml in combinatie cu 5 mg de Abilify.

Eu insa de la Abilify ma ingras.. am 93 kg la 1.73
1
08-04-2022, ora 13:49
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Pfff și de la rispolept te ingrasi.Am avut 48 kg și n 2 ani jumătate am ajuns la 65.Si am 1 62.Nu zic ca nu e mult dar totuși ești înaltă.Eu cred ca toate antipsihoticele îngrașă.Sport ai încercat sa faci?
1
08-04-2022, ora 14:16
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Cred ca depinde de organism. Eu fac sport dar usor pt ca obosesc foarte tare de la medicamente si nu pot face cine stie ce. Cel mult bibicleta eliptica sau mers pe jos cateva ore.
1
08-04-2022, ora 14:20
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Am inteles..fa cât poți atunci!Și nah și alimentația e importanta dar din ce mi aduc aminte ai și pofta de mâncare exagerata și te înțeleg ca și eu la început de tratament aveam o foame de lup.Dupa aceea în timp mi a dispărut de tot.Chiar daca ai câteva kg în plus contează în primul rand cum te simți.
Adaugă un comentariu / răspuns
94 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul