Se poate scapa de Abilify de 10 de tot?

94 comentarii 1 2 3 4
1
09-04-2022, ora 00:05
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
FlorianS, eu am depresie cronica netratabila din 2009, insa n-am dat in psihoza sau bipolara, deci depinde de om.
1
09-04-2022, ora 01:14
Marian9898
Nu este medic/terapeut
Marian9898
@lena8 hipotiroidia o aparut înainte sau dupa ce ai început sa iei antipsihotice? Sa știi ca din cauza hipotiroidismul sar putea sa te fi îngrășat tu. E printre efectele hipotiroidismului îngrășarea. Iei ceva pentru hipotiroidism?
1
09-04-2022, ora 12:21
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Hipotiroidia a apraut cu mult inainte, in 2009. Antipsihotice iau din 2014. Si partea de hipo e rezolvata eu iau Euthyrox si fac analizele de 2 ori pe an sa vad ca e reglat si este, am facut analizele din martie anul asta.

Problema este ca eu am pofta foarte mare de mancare de la medicamente. Aceea nu are legatura cu hipotiroidismul.

Iar daca nu e de la medicamente, mai degraba tind sa cred ca e ceva ce merge usor spre depresie din moment ce, cand am luat Prozac mi-a scazut drastic pofta de mancare si am si slabit vreo 4 kg in doar 2 saptamani.

Asa teoretic nu pot sa zic ca ma simt trista, doar ca nu imi place ca iau medicamente de genul asta care ma molesesc si nu pot face sport intens si nu pot slabi.
1
09-04-2022, ora 14:16
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Marian9898, te ingrasi de la hipotiroidism doar daca reduci miscarea ca esti ceva mai lent, altfel nu are cum ptr ca nu scazi necesarul de energie, inima bate la fel, temperatura corpului e aceiasi, organele interne functioneaza la fel, creierul la fel, deci logic daca nu reduci miscarea, nu te ingrasi la aceiasi mancare, asta e vrajeala.
S-a ingrasat ca a mancat mai mult de la medicamente, i-a ridica pofta de mancare.

La hipertiroidism slabesti cu aceiasi mancare, ca, creste cererea de energie, esti mai agitat, mai alert, bate inima mai tare.
La hipo daca bate inima mai lent, si te misti mai putin, e logic ca te ingrasi, asta daca se intampla asa.

Ca dovada ca uite, e bine pe tiroida, si tot s-a ingrasat.
Adaugă un comentariu / răspuns
94 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul