punga de puroi la masea

21-11-2010
donjuandem
Nu este medic/terapeut
donjuandem
Buna ziua,

As avea urmatoarea problema :Acum aprox. 3 saptamini m-i s-a format o punga de puroi la un molar(ultimul din stinga) dat fiind faptul ca mai trecusem prin experiente similare in trecut si medicul mi-a prescris ampicilina n-am stat pe ginduri prea mult si am urmat un tratament cu capsule 1 la 6 ore timp de.7 zile, 7 caci nu trecea nici cum, in fine durerea a trecut si "punga" s-a deplasat 1 cm in fata dar e tot prezenta.Desi nu doare sunt sigur ca durerea poate reveni in orice moment, intrebarea mea e ce-mi recomandati:extractie?rezectie ? sau tratament cu ceva "mai tare" poate amoxicilina din cite am citit pe-aici.Mentionez ca starea maselei e destul de jalnica ma indoiesc ca va putea fi plombata si mai am o banuiala, linga acea masea urmatoarea arata intacta pe dinafara dar s-ar putea sa fie cariata lateral in zona de contact cu maseaua buclucasa si s-ar putea ca maseaua cea care arata bine sa fie defapt problema.in fine nu m-as duce acum la stomatolog nu din "frica" ci pt ca mai am multe de facut si m-as duce dupa sarbatori si m-as apuca sa fac curatenie in gura:)
3 comentarii
0
22-11-2010, ora 20:41
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Nu exista antibiotice "miracol", ele nu fac decat sa colecteze puroiul si sa ajute la trecerea unui puseu acut. In privinta variantei de tratament (rezectie sau extractie) se poate spune doar dupa ce faceti o radiografie. Este de preferat sa nu amanati tratamentul pt ca exista riscul sa se acutizeze din nou si dupa legile lui Murphy s-ar putea sa se intample chiar de sarbatori
0
25-11-2010, ora 21:16
tzuky
Nu este medic/terapeut
tzuky
buna.am si eu o intrebare la dv, am facut infectie la o masea..probabil am tras ceva curent...maseaua era cariata..ce i drept...am fost l doctor stomatolog...mi a prescris un tratament...am luat antibiotic..augumetin...si in aceeasi zi mia facut extractia de masea...este corect asa ceva???va multumesc!!
0
26-11-2010, ora 09:54
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
De regula, in plin puseu acut (durere, tumefactie), se prefera temporizarea extractiei, se face doar un drenaj si spalaturi pe canale si se asteapta remiterea puseului acut. Daca vi s-a dat doza corespunzatoare de antibiotic inainte de extractie si s-a continuat si dupa, este in regula. Dar, repet, este bine in plin puseu acut sa se temporizeze extractia
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: