Abces dentar

10-06-2009
lredo
Nu este medic/terapeut
lredo
Salutare,

de cateva zile mi s-a umflat maseua si 2 zile am avut dureri groaznice.
A treia zi am inceput sa iau antibiotice si a inceput sa se umfle.Asta insemnand Duminica.
Astazi, miercuri, e tot umflata.Am fost la dentist si mi-a spus ca joi sa merg sa imi faca extractie.
Ideea e ca nu mai pot de frica.Din cate am auzit anestezia nu prinde pe puroi.Si eu simt ca acolo e puroi.
Ce sa fac?Cum e cu drenajul de puroi?Doare?Prinde anestezia?

Multumesc anticipat de raspuns.
7 comentarii
0
10-06-2009, ora 10:25
ioanr.
Nu este medic/terapeut
ioanr.
Mai continua cu antibiotice pana termini cu puroiu si fa dupa acea extractia. Daca nu au succes antibioticele orale sfatul meu ar fi sa treci pe injectabile. Roaga-l pe medic sa ti le prescrie.
0
10-06-2009, ora 10:58
lredo
Nu este medic/terapeut
lredo
Multumesc inca o data de raspuns.Cam cat timp pot continua cu antibioticele orale?
0
10-06-2009, ora 11:12
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
vreau si eu o radiografie la dintele cu problema te rog, o lipestid e geam ii faci o poza si o trimiti pe adresa mea de mail.
chiar dc a facut puroi si te-ai umflat poate totusi poate fi salvata cu un tratament corect de canal.
e o parere, cu siguranta pot sa-ti spun dp ce vad radiografia...
0
10-06-2009, ora 11:20
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
ia antibioticele la ore exacte, mananca de fiecare data cand iei antibioticul sau antiinflamatorul. in principiu tb sa le iei timp de 5 zile.
cat despre cele injectabile eu am o retinere...
daca s-a format abcesul atunci sa-ti faca o incizie cu drenaj.
0
10-06-2009, ora 13:35
lredo
Nu este medic/terapeut
lredo
am trimis mail-ul
asa de tare ma deranjeaza acum ca imi vine sa sparg puroiul
:(
0
12-06-2009, ora 11:17
Titan
Nu este medic/terapeut
Titan
Salut,
Eu cred ca conteaza si ce antibiotice ti-a prescris. Pot fi unele prea usoare sau care nu au efect la tine. Chiar acum am si eu o problema aproape asemanatoare.

Totul a inceput acum o luna jumate, cu dureri de masea din maxilarul superior, partea dreapta. Simteam parca o punga cu puroi si am spart-o cumva si tot imi curgea, scuipam, dar degeaba, ca se facea inapoi. Fiind in vizita la un prieten care are mama ca si medic, mi-a dat sa iau azitromicina. Am luat cate una pe zi, timp de 4 zile si nu am mai avut probleme, nici nu mai simteam puroi la masea.

Insa acum 2 saptamani, culmea e ca a inceput sa ma doara masea din maxilarul superior, dar din partea stanga. De data asta am mers la medic si i-am cerut reteta de antibiotice pentru problema mea. Mi-a zis sa iau metronidazol 500mg, odata la 8 ore, timp de 8 zile. Am luat si mi-a cam trecut durerea, dar a revenit dupa o saptamana de la finalizarea tratamentului. Acum nu mai o puteam controla nicicum, luam analgezice in prostie, dar degeaba, nu isi faceau efect nicicum.
Ieri am mers inapoi la doctor sa ii cer reteta de azitromicina 500mg, sa incerc inapoi, poate imi trece cu acest antibiotic.
Acum o sa vad ce va fi.si de aceea eu cred ca, conteaza ce antibiotic iei.

Eu as fi mers de mult la dentist, dar problema la mine e ca sunt in Danemarca si aici, dentistii sunt cam nepriceputi (fata de cei romani, care sunt extraordinari din toate punctele de vedere: aparatura, pricepere, pret etc.)
Acum eu sper sa imi treaca infectia si peste o luna voi fi in Romania, sincer abia astept sa merg la dentist :)))
E greu sa spun asta...dar asa e.

Ca si durerea de dinti nu e niciuna.
0
15-06-2009, ora 09:59
Dr. Olga Guzun
Stomatologie, Pitesti, Bucuresti
Dr. Olga Guzun
orce abces/umflatura care apare din cauza unui dinte nu se trateaza definitiv cu antibiotic. antibioticul este o solutie temoprara dar acolo la nivelul dintelui/osului din jurul dintelui mai raman bacterii acolo e o infectie care se cronicizeaza, care persista...
prin urmare e ca o "bomba cu ceas" care in orce moment poate sa explodeze adik sa se umfle din nou sa doara si sa apara puroiul...
tratamentul este sa mergeti la medic si sa tratati dintele cu problema, daca ati luat antibiotic si s-a dezumflat/nu mai doare asta nu inseamna ca s-a indepartat cauza...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: