Tibie, peroneu fracturat - Tija metalica
Buna ziua! Mama mea, in varsta de 46 de ani si-a fracturat tibia si peroneul acum 3 luni. A fost nevoie de interventie chirurgicala si i-a fost adaugata o tija metalica in dreptul tibiei. In fiecare luna am mers cu ea pentru a i se face radiografie, fiind chemati de doctor, pentru a vedea progresul. Acum, in a treia luna, dupa ce a fost facuta radiografia, doctorul ne-a spus ca trebuie sa i se scoata suruburile din partea de jos a tibiei ( ne-am gandit ca i le scoate pentru ca o jeneaza la mers, asta ar fi parerea noastra). Parintii mei au foarte mare incredere in acest domn doctor, nici eu nu ii pun la indoiala aptitudinile, dar am hotarat sa intreb si pe altcineva pentru a fi sigur ca este ok sa i se scoata suruburile de jos deoarece mie mi se pare putin ciudat.
Mama mea a fost chemata maine pentru a i se scoate suruburile, va rog frumos sa imi raspundeti in cusul zilei de azi pentru a fi sigur de interventie. Multumesc anticipat !
P.S: Va pot face poze la radiografiile lunare, dar aici nu pot adauga. Daca este nevoie, va pot trimite prin email sau prin oricare alt mod la indemana dumneavoastra. Multumesc !
Mama mea a fost chemata maine pentru a i se scoate suruburile, va rog frumos sa imi raspundeti in cusul zilei de azi pentru a fi sigur de interventie. Multumesc anticipat !
P.S: Va pot face poze la radiografiile lunare, dar aici nu pot adauga. Daca este nevoie, va pot trimite prin email sau prin oricare alt mod la indemana dumneavoastra. Multumesc !
2 comentarii
Majoritate tijelor / șuruburilor se scot la un anume interval de la intervenția chirurgicală, în funcție de aspectul radiografic. Așa este procedura, este perfect normal să se întâmple asta.
Am inteles, va multumesc mult pentru raspuns! Sa aveti o zi frumoasa !
Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 9Accident moto
- 0Placa DHS cu 4 suruburi
- 5Fractura de tibie
- 11Fractura tibie
- 16scoatere tija femur
- 0Metoda Nuss - scoatere a tijei metalice (operatia) cea cu suruburi prinse de coaste
- 5Fractura Pilon Tibial si Peroneu
- 3Strambare Tija femur
- 9fractura la nivelul platoului tibial
- 4Ce se intampla daca nu iti scoti placuta si suruburile dupa vindecarea osului?
- 0Operatie /recuperare dupa fractura tibie / peroneu cu tija si placuta
- 1Operatie scoaterea tijelor si-a suruburilor.
- 0Problema fractura tibie dupa operatie.
- 5Fractura trimaleolara glezna
- 3Fractura tibie nu se consolidează după 18 săptămâni
- 5Tibie fracturata
- 2Exista șurub din titan pentru maleole?
- 0Extractie tijă centromedulară tibie
- 2Fisura sau fractura tibia
Mai multe informații despre: fractura de tibie fractura tibiei tratament fractura cu tija, suruburi, placute
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: