Oare este depresie ? | Forumul Medical ROmedic

Oare este depresie ?

03-11-2021
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Buna, am nevoie de ajutor nu stiu ce sa mai cred. Ma simt toată ziua obosită fara energie din cauza acestor simtome am renuntat și la muncă, în fiecare zi cand mergeam ma gândeam numai la somn și la pat...abea puteam face curatenie eram toată ziua nervoasa și când mă punea șefa sa fac cate ceva ma enervam simteam efectiv ca nu mai pot și că nu mai suport pe nimeni. Chiar dacă erau zile cand nu aveam de făcut mare lucru eu tot obosită ma simteam parca ma împingea cineva de la spate. Acum mă trezesc foarte greu dorm 10, 12 ore am dureri de cap dese și simt ca nu am liniște sunt stresata și agitata fara motiv
Ma gandesc într-una ca sunt inutilă ca vreau sa muncesc ca vreau sa fac bani dar totusi ceva ma opreste sa merg sa ma angajez din nou. Imi place sa stau numai in casa abea ies sa fac cumpărături nu imi place sa am prietene sa merg la rude sau sa vina cineva la mine... Efectiv sunt stresata din nimic și imi este frica ca, daca o sa merg din nou la muncă nu o sa pot face fata din cauza oboselii... Acum 2 ani am avut un atac de panică care a ținut 2 saptamani, cand intram intr.o încăpere simteam ca nu mai pot respira, de atunci nu am mai avut atac de panică dar am rămas cu aceste stări. Cateodata ma simt ametita cand ies afara. Ma simt neliniștită și foarte agitată. Având aceste dureri de cap ma gandesc intruna ca a-si avea o problema mai grava ma gandesc mereu fara sa vreau ca o sa pățească ceva prietenul meu la locul de munca, cand ies cu masina imi trece prin minte ca o sa calc pe cineva mie frica de orice lucru! Am visuri urâte în fiecare seară si adorm foarte greu iar atunci când mă trezesc ma dor muschii. M-am săturat de aceste stări
Ce sa fie ?? Oare sunt depresivă desi in mintea mea nu cred ca sunt.
8 comentarii
1
03-11-2021, ora 20:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Atunci mergeti la psihiatru sa va puna diagnosticul si la psiholog pentru psihoterapie. Cu o pastila de antidepresiv pe zi va reveniti in 2-4 saptamani.
Alte cai nu exista pentru a trata depresia si anxietatea.
Sanatate multa!
1
03-11-2021, ora 21:02
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Nu pot merge la psihiatru fiindca nu sunt in tara si de asta am si întrebat aici pentru o parere până sa ajung la psihiatru...
1
03-11-2021, ora 23:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Este si depresie si anxietate. Dar trebuie tratate. Faceti test depresie si test anxietate online.
1
04-11-2021, ora 12:28
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
La un test mi-a iesit anxietate severa si la altul depresie.. :(
1
04-11-2021, ora 17:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ati putea sa vorbiti cu un medic pe Medic Chat pentru tratament si cu un psiholog pe Messenger. Si psihologii care scriu pe acest forum fac terapie online. Poate gasiti pe cineva care va place.
Pe Medic Chat consultatiile sunt in jur de 50 de lei. Merita sa incercati ca sa nu mai lasati asa timpul din viata sa treaca pe langa dv. si sa nu va bucurati.
1
05-11-2021, ora 08:40
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Te intrebi daca ai depresie? Eu m-as intreba daca e severa, pt ca pare ca e. Din ce povestesti, reiese o tulburare anxioasa si depresiva mixta, dar nu te ajuta cu nimic un diagnostic, daca nu mergi si la psihiatru. Ce descrii tu, nu merge fara pastile si psihoterapie. Probabil ca e vorba si o tulburare de adaptare in alta tara, plus alti factori care au condus la episodul depresiv in care te afli. Exista telemedicina si iti recomand psihiatrul Cârmaciu Mira, din Anglia, iar psihoterapie suntem destui care facem online, de multi ani, nu doar de când cu pandemia. Depresia si anxietatea sunt tulburari care se pot trata, nu sta cu ele pe cap.
Sanatate!
1
06-11-2021, ora 09:42
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Consultul psihoatric si evaluarea psihologica se fac in cabinet fata in fata nu online pentru a avea rezultate din punctul meu de vedere!
1
06-11-2021, ora 12:50
Andreia
Nu este medic/terapeut
Andreia
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Oboseala cronică, semnul unei probleme de sănătate
  • Mă simt obosit deÈ™i am dormit bine - cauze posibile
  • Oboseala excesivă, continuă, permanentă
  • Stare de rău, oboseală È™i lipsă de energie
  •