Cele mai ok tonice energie-recupereare neuro

01-08-2021
Alexei33
Nu este medic/terapeut
Alexei33
Salutare!

Am 34 ani, si ma intereseaza subiectul suplimente de refacere neuro si care sa dea energie.
La antrenament intens nu fac fata prea bien decat nemancat, daca mananc ma simt epuizat repede.

De multe ori ma trezesc obosit, desi nu fac mare lucru. AM o obeseala si lipsa de conectrare, imi vine greu sa retin cehsti short term, uit ce am vrut sa spun uneori daca sunt factori care ma distrag. Si ma distrag foarte usor zgomotele, vecinii, am o problema cu asta.MA enerveaza orice zgomot mai puternic care ma dsitrage de la ce studiez sau ce am de facut.

Iau spirulina si alte vitamice si ma ajuta, dar nu suficient. Am si 5 HTp, dar ala il iau cand si cand doar seara, ca ma face sa adorm si nu e ok ziua.


Am studiat ca aminoacizii si antioxidanti, ALC si ALA ajuta mult.
Gotu Kola ar mai fi un adjuvant bun pentur concentrae si memorie.

Suplimentele de la Coral H-500 si Coral mine am auzit ca ajuta pentru energie, dar in afara site-urilro lor nu gasesc nimic cu review.

Ideea e ca am mai luat Maca, 250gr pudra si nu am simtit mai nimic, desi e ff laudat. Nici de la Gincko Biloba nu am avut neaparat efect simtitoare in concentrare, dar am luat i varianta ieftina.
De proteine si alte suplimente fitness gen creatian am renuntat, Glutamina de asemenea. Ar fi foarte buna la recuperare dar am inteles ca exceul ei e foarte toxic pt organism.

QW prefera sa merg pe ceva natural, plante, chiar daca e mia scump. Oferta este insa prea mare si ma tem ca va trebui sa testez pra multe produse incat nu mia stiu care va avea efect pentru concentrare si pentur energia ce imi trebuie mie.

Ce recomandati dvs?
1 comentarii
0
03-08-2021, ora 20:13
Alexei33
Nu este medic/terapeut
Alexei33
Poate m-am exprimat prea dezlanat:

vreau pareri, care din suplimente, ceaiuri, plante ar ajuta la recuperare de la starea de oboseala resimtia, si care sa dea o energie sesizabila?

In caz contrar ma vad nevoit sa ia uun set de multivitamine foarte puteric, gen AnimalPak, dar nu prea natural,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să ai momente când nu ai energie (deși mănânci și dormi bine)?
  • Pierderea atenției - probleme de concentrare (la adult)
  • Probleme de concentrare la școlar – cum le identificăm, ce este normal și când cerem ajutorul
  • Aglomerarea informațiilor stocate în creier, o potențială explicație pentru problemele de memorie și concentrare de la bătrânețe
  • Modul în care medicamentul Ritalin crește concentrarea (cercetare)
  • Stare de rău, oboseală și lipsă de energie
  •