operatie apendicita si fumatul

11-08-2013
Kitty009
Nu este medic/terapeut
Kitty009
Hey, am fost operata de apendicita acum un an si ceva. intre timp m'am apucat de fumat si am observat ca ma cam doare in zona operatiei.se poate sa fie de la tigari? are vreo legatura?
4 comentarii
0
11-08-2013, ora 06:40
unombun
Nu este medic/terapeut
unombun
lasa-te urgent de fumat.pe langa ca face rau, poti avea probleme si la plamani.etc...mai bine fa sex regulat decat sa tragi din tigara.
0
11-08-2013, ora 08:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu are legatura, dar oricum e bine sa te lasi de fumat..poate fi de la un efort mai prelungit, un traumatism in zona..Pielea in jurul operatiei si-a modificat culoarea ? observi acolo o umflatura cand stai in picioare sau cand ridici ceva ? nu esti constipata ?
0
11-08-2013, ora 15:58
Kitty009
Nu este medic/terapeut
Kitty009
Nu, pielea din jurul operatiei este la fel.Nicio umflatura, nimic. Doar durere uneori..ma gandesc ca s-ar putea sa fie de la vremea de afara, de la nori:-?..am auzit ca existia si posibilitatea asta.Si mana care am avut-o rupta acum 8 ani ma mai doare cand vremea de afara este urata.
0
12-08-2013, ora 21:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu te doare de la vremea de afara.se poate sa fie o problema genitala, de la ovare, o anexita etc.e bine sa te vada si medicul tau de familie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  • Fumatul deteriorează o parte vitală a creierului
  • Antibioticele, alternativa la operația de apendicită?
  • Apendicita acută necomplicată: tratamentul cu antibiotice, mai puțin eficient decât chirurgia
  •