Mirzaten

23-10-2018
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Buna ziua tuturor. Sufar de cativa ani de anxietate si am fost la o gramada de psihiatri care mi-au dat diverse tratamente. Inainte luam Tritico si Anxiar iar acum de cateva zile doctorul vazand ca nu a obtinut rezultatele asteptate mi-a schimbat tratmentul cu Mirzaten si Anxiar. Ce vreau eu sa va intreb este daca e normal ca la trecerea la un nou tratament simtomele de anietate sa se agraveze. Cam in cat timp ar trebui sa simt imbunatatiri dupa inceperea tratementului? Multumesc
P.S. Vreau sa mentionez ca starile mele de anxietate sunt accentuate in general in prima parte a zilei
10 comentarii
0
23-10-2018, ora 17:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua. Cam in 2-4 saptamani.
In prima luna starile s-ar putea sa se agraveze dar e normal.
0
23-10-2018, ora 20:58
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna seara
N-ati vrea sa incercati si altceva decat medicamente? Ca de exemplu psihoterapie?.
Medicamentele trateaza simptomele, de cauze se ocupa psihoterapia
1
23-10-2018, ora 23:36
Dr. Diaconu Lavinia
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Diaconu Lavinia
Bună seara.

Tratamentul își face efectul în aproximativ 2-4 săptămâni. Dacă nu observați ameliorări mergeți din nou la medicul psihiatru.
În paralel puteți încerca psihoterapia cognitiv-comportamentala. Studiile arata ca are rezultate bune pe anxietate.
0
24-10-2018, ora 11:12
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Am urmat si psihoterapie o perioada de cateva luni insa nu am avut nici un rezultat. Poate cei din Cluj imi pot recomanda un psiholog care are rezultate in terapia cognitiv comportamentala. Am sperat ca la schimbarea tratamentului nu vor aparea simtomele anxietatii atat de pronuntat insa se pare ca m-am inselat. Acum astept sa treaca 2-3 saptamani sa vedem rezultatele.
0
25-10-2018, ora 10:37
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Rezultate bune se obțin așa cum ti-au spus și colegii mei combinând medicația cu psihoterapia cognitiv-comportamentală.
Psihoterapia cognitiv-comportamentală dă rezultate rapide, așa că după câteva luni ar fi trebuit să vă simțiți mai bine. Poate nu v-ați ales bine terapeutul, dacă nu obțineți rezultate schimbați-l. Acum depinde și de dumneavoastră cât de mult vă doriți schimbarea și de structura de personalitate. Sunt persoane care renunță mai greu la anumite convingeri, chiar dacă sunt conștiente că acestea le fac rău.
0
30-10-2018, ora 11:21
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Am o intrebare si poate imi va da cineva un raspuns deoarece starea mea nu este foarte buna desi fac tratament. In trecut am fost internat la psihiatrie pentru probleme cauzate de alcool. Ar putea fi aceste stari de neliniste, agitatie interioara cauzate de problemele din trecut desi la ora actuala nu consum alcool?
0
30-10-2018, ora 13:20
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Tot ce e posibil. Alcoolul crează mari probleme, care uneori ne urmăresc toată viața. Dar e bine să discutați orice schimbare de dispoziție cu psihiatrul, pentru că anumite reacții le pot da și medicamentele, reacții care nu există la toată lumea la fel.
0
30-10-2018, ora 14:19
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Nu este de la alcool, mai degraba este de la lipsa de eficienta a tratamentului actual !
0
06-11-2018, ora 09:34
serban_bogdan
Nu este medic/terapeut
serban_bogdan
Buna ziua. Revin cu noutati. In urma discutiei cu medicul psihiatru acesta mi-a scos din schema de tratament Mirzaten-ul. Acum schema este urmatoarea: Cipralex 1/2-1/2-0 si Anxiar 1/2-1/2-0. Momentan ma simt bine insa as dori sa stiu daca considerati suficient acest tratament avand in vedere faptul ca simptomele mele erau destul de grave. Vreau sa ma simt si eu cum ma simteam inainte de aceste stari, apt de viata pentru gasirea unui job, etc. Multumesc
0
23-09-2020, ora 08:56
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Ce simptome aveai ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: