Ce părere aveți? crampă in partea stângă a pieptului după alergat

13-07-2023
Miro68
Nu este medic/terapeut
Miro68
De mai multă vreme sau de câțiva ani pot spune am observat că la alergat după un anumit timp(10-15minute) pățeasc in partea stângă a pieptului ca un fel de crampă, mă strânge cumva și mă apasă când inspir aer, și mă face să mă opresc.De obicei trece repede.Dacã trag un pic spatele și incordez pieptul și alerg puțin încordat durerea dispare pe moment, cum mă relaxez un pic cum revine instant.De multe ori merg pe bandă înclinată la 15% și viteză de 4-5km și nu pățeasc ce pățesc cu alergatul.
Aseară după 7-8 minute de alergat cu viteză de 8km am resimțit din nou disconfortul ăsta și ma pus pe gânduri.
Ce părere aveți?
27 de ani 95kg 1.82 înălțime.
2 comentarii
0
13-07-2023, ora 09:57
Miro68
Nu este medic/terapeut
Miro68
Asta am găsit o pe un forum de la altcineva așa asemănător simt și eu.
"M-a durut foarte mult cu cat alergam, asa ca nu mai puteam sa alerg, simteam ca inima devine mare si nu mai incapea pe piept. A trebuit să merg 5 minute, apoi să alerg din nou, dar durerea venea după un minut și ceva. Nu am avut greață sau amețeală sau ceva de genul, doar durere pe partea stângă, durerea dispare după ce mă opresc din alergat."
0
14-07-2023, ora 01:38
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
daca nu ai probleme cu inima, atunci e ceva normal pt sport sa ai aceasta problema
ala e semn ca trebuie sa te opresti ca sa-i permiti inimii sa respire pt ca nu esti obsinuit cu un efort mai mare
cand ai astfel de probleme faci pauza una, doua zile, si reiei activitatea. daca e nevoie chiar si mai multe zile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •