Vreau sa renunt la anticonceptionale!!!

13-06-2020
Amaya
Nu este medic/terapeut
Amaya
Buna ziua,

Am 27 de ani si iau anticonceptionale Yaz de 8 ani, fara nicio pauza in tot acest interval( doar cele 4 zile de pauza din blister)
Nu am avut niciodata probleme din cauza lor, insa acum am motive sa cred ca intreruperea lor este necesara:
1. Sufar de steatoza hepatica(ficat gras) dar mananc sanatos si am 45 de kg, o cauza ar putea fi anticonceptionalele.
2. Sufar de anxietate si stari depresive(uneori), din nou, am inteles ca anticonceptionalele ar putea fi cauza.
3. Libidoul foarte scazut...cu toate ca am 10 ani de cand sunt intr o relatie si urmeaza sa ma casatoresc civil in aceasta vara, rutina si obisnuinta nu justifica o asa lipsa de chef. Aici sigur anticonceptionalele sunt de vina.

As vrea sa renunt la anticonceptionale dupa cununia civila si sa le inlocuiesc cu o alta metoda de contraceptie cel putin la fel de sigura. (Exclus prezervativ)

Insa am cateva intrebari in ce priveste simptomatologia de dupa:
1. Din punct de vedere psihic, ma poate afecta in mai rau?
2. Care sunt sansele ca organismul sa nu reactioneze pozitiv la lipsa lor( stari de rau etc)
3. Care sunt sansele sa raman insarcinata dupa oprirea administrarii lor( am citit ca imediat dupa oprirea administrarii exista un boom hormonal si ca sunt mari sanse sa ramai insarcinata, ceea ce NU imi doresc).

Astept idei de alte metode contraceptive si eventual cateva informatii!
Multumesc!
1 comentarii
0
15-06-2020, ora 17:47
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

va recomandam sa opriti anticonceptionalele la sfatul unui medic cu o varianta alternativa de protectie, din cate inteleg nu va doriti momentan o sarcina, de aceea recomandarea este sa consultati un medic cu care sa agreati o varianta de inlocuire a contraceptivului oral. Anxietatea si starile depresive pot fi cauzate de mai multi factori: un trecut/copilarie care intretine anxietate, o disfunctie tiroidiana care poate fi cauzata de contraceptivul oral, sau alte cauze. La oprirea contraceptivului exista o perioada de acomodare pana organismul revine la normal si nu ar trebui sa aveti stari de rau dupa ce trece aceasta perioada. La ultima intrebare v-am raspuns mai sus, da puteti ramane insarcinata dupa oprirea contraceptivului oral daca nu folositi un alt mijloc de protectie

O zi buna,

Marie Stopes International
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul