am renuntat la anticonceptionale in timpul zilelor in care le luam

02-05-2012
budileanu cristina
Nu este medic/terapeut
budileanu cristina
Buna, eu i-au anticonceptionale de ceva timp si am facut o pauza de 2 luni iar cand le-am reluat am uitat sa i-au intr-o marti si am observat ca nu am luat-o abia miercuri cand am vrut sa i-au pastila de miercuri dar nu am mai luat-o si pe cea de marti( cea uitata). M-am protejat dar nu cu prezervativ, in sensul ca m-a ferit, dar zilele trecute am uitat iar sa i-au o pastila asa k nu am mai luat deloc, niciuna. Acum spre surprinderea mea mi-a venit ciclul si trebuia sa imi vina peste 2 saptamani. E normal?
5 comentarii
0
02-05-2012, ora 22:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Absolut normal.
0
24-10-2012, ora 20:56
eln_88
Nu este medic/terapeut
eln_88
buna seara.eu am luat 5 ani fara intreruperesi la sf lunii august am hotarat sa renunt la ele.in prima luna m-a intarziat cateva zile iar menstruatia nu afost cum era de obicei, ci foarte putina ca si cantitate si timp.aqm m-a intarziat iar cateva zile si astept.e normal?
0
07-11-2012, ora 01:15
dariaa31
Nu este medic/terapeut
dariaa31
Buna seara! Anticonceptionalele cum isi fac efectul? Adica le iau cateva zile pentru raporturile sexuale ce urmeaza sau isi fac efectul dupa raportul sexual. in sensul ca trebuie luate si dupa pentru a fi protejata de un contact anterior? Nu stiu daca intelegeti... Iau pastile de 3 luni, am avut contact pe 1 noiembrie apoi, dupa aceasta le-am mai luat 3 zile, dupa care le-am oprit... Nu am dus pana la capat folia. Am luat Artizia! Tin sa precizez ca ciclu l-am avut pe 22 octombrie. Se poate sa raman insarcinata? Va multumesc!
0
07-11-2012, ora 02:42
dariaa31
Nu este medic/terapeut
dariaa31
Buna seara! Am uitat sa precizez ca folia am inceput-o pe 25 octombrie.
0
07-11-2012, ora 08:03
dariaa31
Nu este medic/terapeut
dariaa31
Tot eu sunt!:) Va rog sa imi raspundeti daca puteti astazi. Si de fapt contactul a avut loc in noaptea de 31 octombrie spre 1 noiembrie, asadar erau luate primele 7 pilule...am mai luat apoi inca 3 pilule ( pe 1, 2 si 3 nov)... si totodata daca ma puteti lamuri... Cat timp au efect pilulele? Ar trebui sa ma ingrijorez? Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul