Tritico si riscul de priapism

28-01-2019
Ganduri macabre
Nu este medic/terapeut
Ganduri macabre
Buna seara.De aproape 1 an de zile urmez un tratament pentru tulburare de anxietate generalizata.Tratament- 1 stimuloton de 0, 5 mg dimineata si urmeaza sa renunt la xanaxul de 0, 25 /2 seara, cum mi a spus doamna psihiatru.In caz de probleme cu somnul doamna doctor mi a spus sa i au tritico de 75mg.Am citit de efecte adverse la tritico si mie frica de priapism.
Daca fac noaptea priapism?si nu mi dau seama din cauza somnului si trec de cele 4 h critice.La ce riscuri ma pun daca i au acest tritico??
Va rog frumos feedback...
2 comentarii
2
28-01-2019, ora 20:27
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cu alte cuvinte anxietatea dumneavoastra a gasit altceva de care sa se agate. Stati linistit, nu exista nici o problema la 75 mg.
Pe de alta parte este important sa intelegeti ca nici o medicatie nu va va schimba felul de a gandi si de a va face scenarii din orice. Mergeti la psihoterapeut ca sa aflati cauzele acestei anxietati si solutii pentru rezolvarea lor.
0
31-01-2019, ora 22:49
Ganduri macabre
Nu este medic/terapeut
Ganduri macabre
Multumesc pentru feedback domnule doctor.Am fost la psihoterapeut, am facut psihoterapie cognitiv comportamentala ce m a ajutat fo0arte mult.Momentan nu dispun financiar sa apelez la un psihoterapeut.Chestia este ca nu stiu cand ar trebui infruntata frica sau cand este intemeiata...efectiv uneori simt ca mi pierd' busola" de discernamant...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.