5-HTP cu Risperidona sau Abilify

28-06-2021
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Salutare,

A luat cineva pe termen lung 5-HTP cu Risperiodna sau Abilify?

Mi-a prescris medicul Prozac(Fluoxetina) pt tristete insa m-am ingrozit de efectele secundare si de faptul ca nu poate fi luat pe termen lung.

Am luat in trecut 5-HTP 3 zile si m-am simtit super bine cu el, jumate de tableta de 50mg.

Dar nu stiu daca sa iau totusi 5-HTP -ul. Mi-e sa nu imi dea epsiod...
6 comentarii
3
28-06-2021, ora 20:55
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Efecte secundare au toate, citiți de ex. la paracetamol și vă veți îngrozi. Producătorul le înșiruie pe toate posibilele reacții ca în caz de ceva să fie absolvit de vină. Dacă medicul v-a recomandat știe el de ce.
1
28-06-2021, ora 21:50
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Problema e ca de la Prozac am probleme cu tensiunea si cu echilibrul: cand ma ridic de jos ametesc. Si simt presiune la cap.
2
28-06-2021, ora 22:07
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Nu cred că se combina 5HTP cu antipsihotice tocmai din cauza posibilității unui episod psihotic și a producerii sindromului serotoninei sau neuroleptic malign..Eu iau Prozac și mă simt ok cu el, nu am vreo reacție adversă..mai de speriat sunt risperidona și abilify decât Prozac și ei știam că efectele adverse de tip amețeală dispar după o câteva săptămâni la fel cum dispare sedarea accentuată când iei un antipsihotic și trece mai mult timp, corpul se obișnuiește cu el.
5HTP se leagă direct de neurotransmițători și cred că interacționează cu antidepresivele și antipsihoticele, cere părerea medicului eu de ex am luat Spirulina cu tratament psihiatric și am făcut episod..de cred și acum că ăla mi-a provocat diagnosticul de schizo ca înainte aveam numai toc, mare atenție cu naturistele
1
28-06-2021, ora 23:35
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Stavrio Multumesc pentru explicatie. Cred ca spirulina poate duce in episod psihotic. e foarte puternica.

Nu te-ai ingrasat de la Prozac?
1
29-06-2021, ora 11:29
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Da, eu iau 5-Htp cu Abilify și nu am nici o problema.
1
29-06-2021, ora 16:52
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
@Alexa2507 de mult iei combinatia respectiva? Ti-a prescris-o un medic?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: