Tiroida sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

Tiroida sau altceva?

30-06-2021
csforever82
Nu este medic/terapeut
csforever82
Va salut. Am o mare dilema si poate cineva de aici ma poate ajuta.
Ma confrunt cu stari de anxietate/depresie de foarte mult timp. Nu am fost sa imi fac analize de frica pana acum dar mi-am luat inima in dinti si am facut-o. Mi-am facut niste analize la glanda tiroida ca sa vad daca de acolo sunt sau nu starile astea, mai simt si ca ma sufoc cand stau intins in pat sau pe o parte, si cand sunt in picioare dar mai rar. Si mi-am facut analizele si medicul mi-a spus ca cel mai probabil am tiroidita autoimuna. Si mi-am facut analizele si toate imi erau marite, dar nu am apucat sa merg la dansul inapoi sa imi citeasca analizele o sa merg saptamana viitoare, dar pana atunci vreau sa ma ajute cineva si sa imi spuna oare de la glanda tiroida ma simt asa? Tin sa precizez ca mi-am revenit cateva luni bune dupa iar au aparut stariile astea. Daca ma tratez pentru tiroida o sa imi dispara aceste stari? Multumesc mult
2 comentarii
0
30-06-2021, ora 08:28
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E important sa vorbesti cu medicul, pentru ca el stabileste tratamentul in functie de rezultatul analizelor. Un tratament nu se urmeaza degeaba, va aduce îmbunătățiri. Poți sa- ți faci si o evaluare psihologica pentru a vedea daca peste problema cu tiroida nu se suprapune și altceva de natură emoțională.
0
27-10-2021, ora 17:01
Dr Cristina Cathy
Nu este medic/terapeut
Dr Cristina Cathy
csforever82
Bună. Ce ai făcut in privința simptomelor? Și eu am glanda autoimuna, analizele sunt în limite normale, iau calciu coral, tenor t, sun_d3, și equilibra deocamdată. Ma simt foarte rău, am amețeli, pierderi de echilibru, dimineața mici grețuri, cafea nu pot sa mai beau, îmi tremura corpul de la ea. Am făcut și alte analize medicale, am fost la neurolog, cardiolog, orl și toate bune. Simptomele astea le am de 3 luni de când am făcut rapelu. Am fost pana la urma la un psihiatru și mi-a dat decât sanax, unul pe zi seara, timp de 10 zile seara, după care sa îl iau la 2 zile tot seara timp de 10 zile, după care la nevoie. Sincera sa fiu sunt un pic mai bine de când îl iau, am încercat ca o zi sa nu îl iau și m-am simțit foarte rău. Întrebarea mea este dacă este suficient decât sanax și decât atâta timp. Am început sa fac și psihoterapie sunt la a 2 a ședința. Psihologul mia zis ca ar fi puțin tratament. Chiar nu știu ce sa fac. Va rog sa ma ajutați cu un sfat. Credeți că ar trebui sa consult și un alt psihiatru??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • ExerciÈ›iul fizic, o opÈ›iune viabilă pentru ameliorarea depresiei È™i anxietății la tineri
  • Terapia prin umor poate reduce simptomele depresiei È™i anxietății
  • ComparaÈ›ie între efectele sportului È™i efectele antidepresivelor în ameliorarea depresiei È™i anxietății
  •