Pentru schizofrenici - Grup de suport

08-09-2017
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
In primul rand, fiind un suferind al acestei boli voiam sa recomand un serial pe care l-am descoperit de curand tuturor celor care sufera de schizofrenie, se numeste Perception(Capcana Mintii) si a fost transmis in trecut si pe AXN, are 3 sezoane deoarece nu stiu din ce motiv s-au certat si se pare ca al patrulea sezon nu va mai aparea si il puteti gasi si pe filelist, cei care aveti cont sunt toate cele trei sezoane.

In al doilea rand am vazut ca sunt multi aici care au probleme de tipul schizofreniei. Eu voiam sa propun sa ne adunam aici si sa comunicam intre noi cum faceau cei de pe Romedic prin 2008 cand chiar se incurajau si isi spuneau fiecare problemele incercand impreuna sa ajunga la o stare cat mai buna pentru fiecare dintre ei. Deci daca sunteti interesati va rog sa postati aici si vom continua discutiile.
128 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›
1
08-09-2017, ora 21:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti sa postati aici sau poti sa deschizi tu un topic care sa se numeasca Grup de suport pentru schizofrenie
2
10-09-2017, ora 13:37
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
Din ce vad lumea nu prea e interesata sa posteze aici, deci am sa creez cum m-ati sfatuit acel topic...sper ca acolo sa existe persoane interesate de discutii despre suferinta noastra comuna...va multumesc pentru raspuns.
0
10-09-2017, ora 17:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu placere. Am vazut cateva persoane cu schizo in ultimul timp pe Forum. Iti doresc succes!
1
10-09-2017, ora 19:22
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
Asa este, in ideea asta am vrut sa creez grupul, ca unora le-am trimis si mesaje private si nu au vrut sa discute...nu au raspuns...sper ca ei sau alti care vor mai descoperi forumul sa fie interesati de acest grup nu sa ma ia la misto cum a facut stevens...dar e ceva caracteristic lui nu am ce comenta mai mult. Multa sanatate va doresc.
1
10-09-2017, ora 20:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si eu iti doresc tie multa sanatate si sa ai succes cu grupul tau!
0
10-09-2017, ora 21:56
mesadria
Nu este medic/terapeut
mesadria
Eu sunt interesata desi fica mea este bonlava, sper ca atunci cind se va simiti mai bine va participa ea in mod direct
0
10-09-2017, ora 21:59
mesadria
Nu este medic/terapeut
mesadria
Doream sa intreb :" oare cit tine un episod psihotic ?" caci fica mea este de mai bine de 3 luni in psihoza si este internata in spital.
1
10-09-2017, ora 22:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu tratament bun o luna. Atentie, sa nu fie subdozata. Cereti si parerea unui alt medic.
1
10-09-2017, ora 22:20
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
doamna mesadria v-am raspuns pe privat sper ca ati primit mesajul.daca nu sa imi spuneti sa trimit din nou. Multa sanatate pentru fata dumneavoastra si aveti incredere ca se va face bine insa trebuie sa i se admnistreze niste antipsihotice care sa o readuca la "realitate". Perioada in care se va reface difera de la individ la individ, insa daca ea a fost in episod si nu s-a intervenit mult timp probabil ca va dura ceva mai mult ca sa isi revina...este important ca atunci cand iese din episod sa o faceti sa inteleaga importanta tratamentului ce ii va fi dat sa il urmeze pentru ca daca nu il ia o luati de la capat. Multa sanatate.
1
11-09-2017, ora 00:00
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Felicitari pentru idee, Blayd! Desi persoanele care sufera de schizofrenie sunt putin mai retrasesi mai putin comunicative, cred ca sub protectia anonimatului, se vor gasi destui sa ti se alature in acel grup si sa dezbateti teme interesante si utile.
Pentru ca tot ai mentionat un film despre schizofrenie, pot recomanda si eu unul, la fel de interesant, dupa parerea mea: "A beautiful mind" (in romana, "O minte sclipitoare"). Filum e facut dupa un caz real, cel al unui foarte cunoscut matematician, care a decedat de putina vreme, din pacate, totusi la o varsta destul de inaintata. Despre el, gasiti aici informatii https://ro.wikipedia.org/wiki/John_Forbes_Nash, _Jr.
Succes!
0
11-09-2017, ora 11:35
mesadria
Nu este medic/terapeut
mesadria
Nu stiu cum sa citesc mesajele in privat
0
11-09-2017, ora 11:40
mesadria
Nu este medic/terapeut
mesadria
A stat in spital din 16 mai 2017 pina in 26 iulie in Satu Mare si din 23 august pina in prezent in Cluj. Iese din psihoza un pic si intra in alta in continu.Sunt terminata mi se rupe sufletul si nimeni nu poate face nimic pt ea.Nu mai stiu ce sa fac.
0
11-09-2017, ora 11:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In partea dreapta sus a paginii e un omulet. Apasati pe el si selectati Mesaje.
Fata dv. trebuie sa urmeze tratamentul si dupa ce iese din spital, altfel revine episodul psihotic. Trebuie tinuta lunar legatura cu medicul psihiatru pentru ajustarea dozelor.
0
11-09-2017, ora 12:10
mesadria
Nu este medic/terapeut
mesadria
Multumesc mult Clara.
Urmaresc forumul din 2007 si te cunosc din postari.M-ai ajutat f, mult cu postarile pt altii.Din pacate nu am nici timp si nici nu pot sa scriu repede la tastatura.Mi-o iau ideiile inaintea degetelor si gresesc
.
Sunt disperata atit pot sa spun
1
11-09-2017, ora 12:48
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
Doamna psiholog Cristina Stoian va multumesc pentru cuvintele frumoase. Am vizionat si eu acel film si chiar mi-a placut si m-a ajutat foarte mult, dar am vazut ca a mai fost recomandat pe forum de mai multe ori si am zis sa recomand ceva ce nu am vazut deloc sa fie pus in evidenta pana acum. Este bine totusi ca ati amintit de acest film si aici ca sa poata vedea si cei nou veniti si sa il vizioneze deoarece este o capodopera dupa parerea mea.
1
11-09-2017, ora 13:14
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
doamna mesadria v-am raspuns din nou pe privat sper sa va ajute ce v-am scris...astept raspunsul de la dumneavoastra la intrebarea pe care v-am pus-o. Multa sanatate!!
1
11-09-2017, ora 17:09
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Ok, ma bucura sa aflu ca l-ai vazut si ti-a placut! Nu stiam discutiile in care a mai fost recomandat. Dar cred ca e bine sa il vada si altii, cum ai spus si tu Blayd.
1
13-09-2017, ora 18:05
mesadria
Nu este medic/terapeut
mesadria
Chiar azi am vazut la postul TV1000 in jurul orei 17 un film pe tema care ne intereseaza. Se numeste "Solistul" si este vorba de un foarte talentat violoncelist schizofrenic care traia pe starzi sau intr-o comunitate pt bonlavi psihici dupa ce a trebuit sa abandoneze un renumit conservator din cauza bolii . Un film minunat, trist si minunat cu multe lucruri de invatat . Imi pare rau ca nu stiu engleza poate in engleza are alt titlu. Il recomand cu multa multa caldura.
0
13-09-2017, ora 20:22
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
Doamna mesadria nu mi-ati mai raspuns pe privat, ati reusit sa gasiti un alt medic? Sau ati incercat vreunul din sfaturile mele?
0
21-09-2017, ora 16:53
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
E foarte tare ideea Blayd! Felicitări! Vroiam sa spun că sunt și eu pe aici pe undeva :) Nu prea am înțeles unde anume, aici pe ROmedic, pe Facebook, sau poate vrei sa faci și un site ceva? Sa mai adaugi detalii despre ideea ta, sa ne ții la curent, te rog.
0
19-10-2017, ora 00:59
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@28-yul: scuze ca iti raspund atat de tarziu, dar am vazut ca nu se prea implica lumea in ceea ce voiam sa fac eu aici si nu am mai intrat pe romedic. Ideea mea era urmatoarea sa cream aici pe romedic un grup de suport pentru schizofrenici in care sa discutam despre cum ne afecteaza boala pe fiecare, ce face fiecare ca sa mai amelioreze din simptome, sa ne spunem despre tratamentele fiecaruia ce a mers la el si ce nu a mers chiar daca suntem diferiti dar sa stim ce probleme a intampinat unul dintre noi pe un anumit tratament. Ceva nu cu date personale sau informatii ce ne-ar putea pune in pericol viata personala, imi doream un loc al nostru cum au si depresivii si cei cu toc unde sa dezbatem probleme legate se boala...dar vad ca nimeni nu e interesat. Probabil le e teama sa discute cu strainii nu stiu ce sa zic. Iti doresc multa sanatate si poate incepem noi doi aici discutiile. Numai bine!
4
19-10-2017, ora 14:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Biplarii au cam acelasi tratament cu cei cu schizo. Poate ma primiti si pe mine in grupul vostru. :)
Sunt departe de tara si vreau sa comunic cu cei care au probleme. Imi face bine.
1
19-10-2017, ora 14:33
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Salut Blayd si Clara! Eu tocmai am ajuns acasa de la spital, sunt internat la zi nu la pat dupa o "tentativa nereusita" Mi s-a facut acolo perfuzie si tre' sa mai merg la spital cateva zile dar nu stau internat. Deci nu fac prea bine in ultimul timp...Despre tratament imi merge bine cu Invega(antipsihotic) dar am un episod depresiv si mi-ar trebui si un antidepresiv. Viata e grea...
1
19-10-2017, ora 23:08
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@clara_p: sigur ca va primim, mai ales ca sfaturile dumneavoastra sunt foarte utile pentru ca aveti experinta mare cu boala dumneavoastra plus ca am vazut ca ati ajutat multa lume aici pe forum...si ma bucur ca doriti sa ne ajutati si pe noi.
@28-yul: imi pare rau sa aud asta despre tine, incearca sa fii mai optimist ca nu e chiar gri totul nici pentru noi, chiar daca in unele momente asa pare...si eu am momente cand efectiv simt ca nu mai pot dar trebuie sa incercam sa ne dam seama ca viata e mai importanta ca orice pe lumea asta, nimeni nu ne-o va mai da inapoi si trebuie sa traim cu bune, cu rele asta este ce se va alege de noi nu avem cum sa stim de pe acum ca niciunul din noi nu e nostradamus sau vreun prezicator...imi pare bine ca tratamentul la tine e ok la mine iau rispolept consta injectii de 50 mg si nu pot sa zic ca ma simt tocmai bine adica am unele impresii ca oamenii se uita ciudat la mine cand ies afara...dar mai rau la mine este cu fobia sociala si iau si 3 anxiare pe zi dar tot este foarte mare nu pot efectiv sa ies de unul sigur decat sa mai duc gunoiul si cateodata sa fac mici cumparaturi la magazinele din apropierea locuintei
Va doresc amandurora multa sanatate, putere, curaj si va multunesc ca ati acceptat sa va implicati aici conteaza mult sa mai discutam si cu alte persoane sa aflam pareri si sa ne ajutam reciproc.
Numai bine!
2
20-10-2017, ora 12:42
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Salutare tuturor!

@ 28-yul

De ce nu ai intrat pe grupul de suport sa ne spui cum te simti decat sa faci acel gest? Doar pentru asta suntem aici, sa ne sprijinim unii pe altii. E grea depresia, asta stim cu totii, dar dupa zile mai grele urmeaza si zile mai cu soare, cred ca poti constientiza acest lucru. Insista sa ti se dea un antidepresiv. Si eu ma lupt cu depresia dar la mine se caracterizeaza sub forma de lipsa de energie. Imi mai vin si ganduri negre dar zic ca sunt de la boala si merg mai departe. Nu le-am pus in aplicare niciodata. Am credinta ca Dumnezeu care m-a ajutat pina acum, ma va ajuta si de acum inainte.

@ Blayd

Esti bine. Sa nu crezi ca nu esti bine. Sunt persoane care nu pot iesi nici vizavi sa cumpere o paine din pricina fobiei sociale.
Nu ies din casa cu lunile sau cu anii.
Si eu ma bucur de existenta acestui forum care ne da posibilitatea de a comunica. Cred si simt ca acest tip de comunicare face bine bolii noastre.
Sa auzim numai de bine si sa inlocuim gandurile negre cu discutii constructive si cu ajutor reciproc aici pe forum!
0
20-10-2017, ora 16:08
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Va multumesc Blayd si Clara pentru cuvintele voastre de ajutor :) Uneori si suportul moral e bun... Am citit pe undeva ca Vraylar(caripiprazine) un antipsihotic pt afectiunea bipolara si pentru schizofrenie a fost aprobat in Europa. Intrebarea mea este : Stie cineva daca se gaseste si in Romania acest antipsihotic sau mai dureaza pana va sosi si la noi???? Sunt doar curios, poate stie vreun medic ceva despre medicamentul asta.
0
20-10-2017, ora 22:05
Blayd
Nu este medic/terapeut
Blayd
@clara_p: mie nu mi se pare ca sunt deloc bine, adica as vrea sa pot face si eu o facultate sa am un job sa fie si parintii mei mandri de mine, pentru ca momentan fobia sociala nu imi permite sa pot merge la facultate nu as rezista acolo si mi-e frica sa nu fac vreo recadere. Am inceput sa fac psihoterapie si ma ajuta nu zic ca nu dar nu in masura in care sa pot face o facultate.eu sper ca in viitor sa reusesc plus ca am mereu ganduri ca ai mei se vor duce la un moment dat si eu sigur nu voi avea o familie si imi va fi foarte greu sa ma descurc de unul singur.asta e ceea ce ma sperie mai mult pe mine in rest sunt impacat cu boala imi iau tratamentul si accept ca putea fi si mai rau exista multe alte cazuri de oameni si mai necajiti dar lucurile de care v-am spus ma pun pe ganduri putin.
0
20-10-2017, ora 22:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 28-yul

Substanta de baza se numeste cariprazina dar nu se gaseste in Romania.
Cel mai nou medicament care se gaseste in Romania e Invega.
Sa speram ca va veni si la noi.

@ Blayd

Ajunge zilei rautatea ei. Incearca sa traiesti in prezent zi cu zi, pas cu pas, ceea ce ai de facut si sa nu mai lasi sa te apese grija zilei de maine. E complet inutil si daunator.
De ce sa iti petreci ani sau zeci de ani din viata punand raul inainte?
Va avea grija Dumnezeu si de noi prin oamenii pe care ni-i va trimite la timpul potrivit. Pune-ti nadejdea in Dumnezeu, nu in fortele proprii. Asta e invatatura Sfintilor Parinti.
Maxim ce poti sa faci e sa iti faci pensie pe caz de invaliditate 520 lei si indemnizatie de handicap 272 lei. Aproape 800 lei pe luna fara sa fie nevoie sa treci prin stresul unui serviciu. De la anu se vor mari si astea. Au anuntat la televizor.
Plus ca daca ai certificat de handicap, vei avea dreptul la pensie de urmas = suma jumatatilor pensiilor ambilor parinti. Statul are grija de tine. Nu poti sa zici ca nu.
0
23-10-2017, ora 16:43
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@Blayd
Ai spus ca iei si 3 pastile Anxiar pe zi. Nu e cam mult? Vorbeste cu dr tau poate le mai scade. Eu iau o jumate de Anxiar seara si adorm repede. Mie mi se pare cam mult 3 pe zi.
0
23-10-2017, ora 17:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mai nou scrie pe prospectul de la Anxiar ca nu se ia mai mult de o luna. Inainte scria ca se poate lua 3 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns
128 comentarii 12 ..... 4 5 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •