După noua lege a pensiilor o sa mai primim pensia de invaliditate daca nu am muncit deloc?

31-08-2021
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Eu in prezent iau cam 800 de lei pensia minimă de invaliditate (am schizo)deși nu am muncit niciodată și am auzit că o să fie dată în 2022 o noua lege a pensiilor de către Guvern, întrebarea mea este după noua lege a pensiilor mai primesc vreun ban?Eu nu pot munci așa au decis cei de la expertiză fiindcă am probleme de concentrare, memorie și orientare in spațiu...daca nu se mai da noi cei care avem schizofrenie și nu putem munci chiar daca nu am cotizat deloc ce facem?Nu nu se mai da niciun ajutor nimic din 2022 adică pensia minimă că până acum?Oricum mulțumesc statului român că nu face aproape nimic că sa ne integreze și pe noi bolnavii psihologici și să ne ajute într-un fel să fim mai funcționali..in alte state bolnavul este ajutat cu integrare socio profesionala, terapie ocupațională sau macar psiholog regulat și gratis in schimb in Romania e posibil sa nu mai primim nici acel ajutor financiar daca nu am muncit niciodată.Va zic eu de ce multi cu schizo nu au muncit niciodată, că i-a luat boala pe la 20 și ceva de ani când de-abia reușești cu greu sa îți termini liceul sau facultatea și nu au avut când să muncească..
Deci, cine știe și e informat, se va mai da pensie de invaliditate celor care au schizo și nu au contribuit deci nu au muncit niciodată cu noua lege a pensiilor?Sau ne lasă frumoasă Românie sa murim?Că nici centre nu au sa ne îngrijească dacă rămânem singuri pe lume:(
Eu sincer mă gândesc cum va fi când nu vor mai fi parintii noștri și nu mai are cine sa ne ajute și sprijine ce o sa faca statul cu noi?Dar oricum nu mai apuc eu anii 2040 -2050 la cate probleme fizice de sănătate am, in afara de cele psihologice..
Vom mai lua pensie sau nu?
Mulțumesc!
6 comentarii
2
31-08-2021, ora 07:13
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
La cei cu probleme de sănătate știu că sunt pensii pe caz de boală, separat de cele pe contributivitate. Nu are cum să se renunțe la ele, cel mult să le scoată de la cei ce sunt verificați și se constată că nu aveau probleme medicale, ci au luat pensie pe documente false.
Dar nu-ți face probleme dinainte, că deocamdată nu știu nici ei ce vor, de-abia angajează oameni să analizeze dosarele de pensii. În ritmul ăsta nu vor mai termina nici până în 2024. Se trage de timp ca să dea impresia că se face ceva.
2
31-08-2021, ora 09:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Tu, fara sa muncesti, ai 800 de lei pensie si 375 de lei indemnizatie de handicap, adica aproape salariul minim pe economie, al unui om care munceste 40 de ore pe saptamana si tot nu esti multumit. Cam vesnic esti nemultumit in loc sa multumesti ca banii astia iti pica lunar din cer, fara sa depui vreun efort.
Parerea mea este sa te duci la cele 24 de sedinte anuale de consiliere psihologica platite tot de statul roman din banii contribuabililor si sa incerci sa te debarasezi de aceasta vesnica nemultumire. Fii mai recunoscator ca in viata nu tot ce ai ti se si cuvine doar pentru ca esti bolnav.
Alte state nu dau nicio pensie si nicio indemnizatie de handicap daca nu ai muncit si lasa familia sa aiba grija de tine, din banii proprii.
Iti raspund diversi doctori si psihologi la postari, isi iau din timpul lor pretios si tu nici nu multumesti. Ai impresia ca totul ti se cuvine doar pentru ca deschizi gura.
Sa stii ca ai lacune mari de educatie. Ia o carte cu Codul bunelor maniere, printre multele carti pe care le citesti si educa-te putin ca nu o sa o faca nimeni in locul tau.
Cum sa te duci la munca si ce sa iti faca statul sa te ajute daca tu nu te poti orienta in spatiu? Oare nu face destul pentru tine? Faptul ca ai transport gratuit, asigurare medicala, medicamente compensate si consultatii gratuite e putin?
Vezi ca nemultumitului i se ia darul.
1
01-09-2021, ora 18:42
Utilizator_183527
Nu este medic/terapeut
Utilizator_183527
Foarte bine că ai întrebat, Stavrio! :) Eu te susțin! Decât să meargă banii la politicienii ăia corupți, mai bine merg la noi, cei bolnavi. S-ar putea face mai multe în privința noastră, dar nu se face, din păcate. Ni se da un tratament și suntem lăsați să zacem pe un pat și cam asta e tot. Ne umflă de medicamente ca să scape de noi, ca așa e cu sistemul medical din România, e cam corupt și nu-i interesează decât scăldatul în bani.
În alte țări, bolnavii psihic sunt mai bine tratați ca la noi! Se vede diferența în ceea ce privește condițiile din spitale de acolo versus cele de aici. Aici jegul din spitale îți ajunge până la nas și condițiile neigienice și insalubre te fac să te îmbolnăvești cu tot felul de microbi și viermi. În România, bolnavii psihic sunt marginalizați și tratați sub orice critică, atât de societate, cât si de cei din parlament și din sistemul medical. Adevărul e că suntem tratați cu mult mai rău decât animalele și ni se încalcă drepturile și legile privind protecția oamenilor bolnavi psihic.
Citiți mărturiile bolnavilor psihic de pe alte forumuri și vă minunați. Despre cei care au avut ghinionul să fie internați în secțiile închise, la grămadă cu cei foarte grav, mă refer, așa cum a fost cândva și cazul meu. Voi, ăștia cu gura mare, nu știți cum e să stai în salon cu criminali, pedofili și sexomani sau vrăjitori ce-ți fac farmece. Sinistru, nu?!
Stavrio sau Willy sau Vernus, cum vrei sa-ti spun, eu nu mă pot supăra pe tine și nu te pot acuza, deoarece personalitatea și comportamentul tău e afectat de boală și de aia te porți așa. Eu vorbesc din experiența, pentru că așa-s și eu câteodată si am mai cunoscut astfel de persoane. Ba chiar mai am pe cineva din familie care e pe stilul tău și încă mult mai rău. Dar iubirea de semeni face minuni. Dumnezeu așa a zis, să ne iubim aproapele ca pe noi înșine, să-l ajutăm și sa-l înțelegem.
Eu sunt prietena ta și de multe ori m-am gândit la tine ce mai faci de nu-mi mai scrii. Însă înțeleg ca ești bolnav și de aceea nu insist.
Mi se pare normal ca, atunci când iei atâtea medicamente și când creierul tău e frecat aiurea din toate părțile, ba de pastile și injecții, ba de bolile astea urâte...deci mi se pare normal să nu te comporți 100% ok, așa cum s-ar astepta unii.
Eu nu te judec și nici nu o pot face, deoarece pacienții ca tine sunt cei mai inocenți, asta pentru cine știe vedea dincolo de aparente și nu se plafonează în anumite tipare legate de conduita umană și socială.
Eu te înțeleg și te susțin și chiar îmi esti simpatic. Eu nu sunt ca alții, care sunt răutăcioși și ipocriți cu tine și nu-i duce capul să aibă compasiune și răbdare, ci să critice în funcție de aparențe.
Să ai multă sănătate, Stavrio, și lasă, ca toate or fi bune, numai să ai optimism și speranța. O seara frumoasă să ai!
P.S. Sunt în aceeași situație cu tine dpdv psihic, social, familial etc.
2
02-09-2021, ora 19:41
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Vei primi pensia mai departe, nu e problema.

Clara, cu 800 lei cat ia, ai un trai mizer, iti zic eu ! Si cu 1175 lei la fel. Un om care munceste poate sa munceasca si altceva pe bani mai multi, poate sa se reprofileze, e altceva, are posibilitatea sa aiba mai multi bani. Nici n-a zis ca ia si aia 375, cred ca nu ii ia.
Un om bolnav trebuie sa traiasca si el decent, ca nu e vinovat ca e bolnav, ai dreptu sa fi nemultumit cand nu-ti ajung banii, si asta nu din vina ta.

In Germania de ex pensia e de 400 de euro, insa daca nu ajung banii, statul completeaza cu ajutor social si ai un trai decent okey, dar nu ca la noi.

Gandeste-te ca s-au scumpit f tare utilitatile, ce face cu 800-1175 lei ?! Doamne fereste..., cand doar intretinerea poate veni 5-600 lei la iarna, damite lumina, mancare, medicatie si altele ?
Ca sa nu mai zic ca un om bolnav daca mai are si traiul de mizerie, mai rau il darama psihic.
1
02-10-2021, ora 19:51
Emi8
Nu este medic/terapeut
Emi8
Nu stiu de ce a reactionat asa agresiv Clara_P.

Stavrio a intrebat doar, avea o nelamurire. Si asa este, statul nu face mai nimic pt oameni. Nu face mai nimic pt oamenii normali, cu atat mai putin pt cei cu dizabilitati fizice sau psihice.

O pensie de 800 lei este aproape o condamnare la moarte.

Nu sunt bani cazuti din cer cum sa exprimat Clara. Sunt bani de la contribuabili. Si noi contribuabilii platim destul de mult si pt pensii si pt asig de sanatate. Din pacate banii contribuabililor sunt risipiti pe lucruri nesemificative si praduiti de cele mai multe ori.

Un stat civilizat ar incerca integrarea socio-profesionala a celor cu dizabilitati si ajutarea lor pecuniara in mod decent, nu asa cum o face acum.

Deci nu sunt bani cazuti din cer.
2
03-10-2021, ora 00:45
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
A sarit asa Clara ca nu stie viata cat de scumpa e, si ca, cu 800 mori de foame la noi, asa cum mori si cu 1175 daca ar mai avea si cei 375, pai numa intretinerea, curentul caldura sunt 4-5-600 lunar mai ales iarna, dar mancare, haine, medicamente ?
Desi stie viata f bine zic eu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •