Diagnostic acceptat pentru pensie de boala

06-04-2022
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Bună ziua.Te poți pensiona cu diagnosticul de tulburare schizo afectiva?Sau doar cel de schizofrenie este acceptat?Mulțumesc!
51 comentarii 12 Înainte ›
1
06-04-2022, ora 21:41
360
Nu este medic/terapeut
360
cred ca da in prop de 80%, pt ca aceasta tulburare presupune a avea simptome de schizofrenie
poti sa intrebi la comisia de pensii, acolo poti primi un raspuns sigur
2
06-04-2022, ora 23:31
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Sa intrebe un medic, nu la comisia de pensii.
3
06-04-2022, ora 23:32
360
Nu este medic/terapeut
360
ce treaba are medicul cu pensiile ?... :/ medicul doar ii da acte si diagnostice. informatiile despre pensie poate sa le obtina NUMAI de la comisia de pensii. de aia se numeste COMISIE DE PENSII
1
07-04-2022, ora 01:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intreaba la comisia de pensii. Daca nu se poate treci pe schizofrenie. Asa stiu ca au facut niste persoane ca sa poata sa ia pensie.
2
07-04-2022, ora 07:26
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!
2
07-04-2022, ora 16:04
Mihaela Alexandru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Alexandru
Sigur ca te poți pensiona pe caz de boala cu tulburare schizo afectiva.Trebuie sa ai cam doua, trei internări în secția de psihiatrie și referatul medical prin care psihiatrul propune pensie de invaliditate.Cunosc multe persoane pensionate gradul doi cu acest diagnostic.Iar comisia se numește comisie de expertiza medicala, nu comisie de pensii.Nu poți trece TU pe schizofrenie cum spune clara_p.Medicul trece diagnosticul nu pacientul.
3
07-04-2022, ora 16:07
Mihaela Alexandru
Nu este medic/terapeut
Mihaela Alexandru
Probabil clara_p la ora 1 noaptea scria avioane.Nu exista comisii de pensii după cum nu poți trece tu de la un diagnostic la altul.Medicul tău știe exact diagnosticele de pensionare nu x, y, sau z de pe aici, nici _p.
1
08-04-2022, ora 02:53
360
Nu este medic/terapeut
360
comisia de pensii e un termen popular. intr-adevar comisia de expertiza medicala e termenul corect. de acolo iti iei informatiile despre documentele pe care trebuie sa le duci si daca te incadrezi cu boala in sistemul de pensii de boala
2
08-04-2022, ora 09:42
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nu intenționez sa ma pensionez deocamdată, doar ca peste 2 ani fac 5 ani de tratament, și dacă doamne fereste nu voi merge bine pe jumătate din doza sau vad ca sunt tot asa cu concentrarea si nu pot lucra, din păcate asta voi fi nevoita sa fac asta.Bine asta în ultima instanta.Multummeeeesc va doresc sănătate tuturor!!
1
08-04-2022, ora 12:43
360
Nu este medic/terapeut
360
vezi sa nu reduci la jumate de doza, brusc, chiar daca iti zice dr sa o faci. motivul ? s-ar putea sa te dea peste cap, asa cum mi s-a intamplat si mie.

odata ce scazi tratamentul, iti creste si puterea de concentrare, mai ales daca reduci la jumatate.

ce medicament vrei sa reduci, daca poti sa imi zici ?
1
08-04-2022, ora 13:44
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
A nuuu nu voi scade brusc sub nici o forma.Stiu ca îți poate fi rau, ca după 2 săptămâni de la episod, acum 2 ani și jumătate, mi am schimbat medicul și mi a schimbat de la 2 mg risperidona pe quetiapina.Dar nu mi a zis ca trebuie sa scad treptat.Si noaptea aia mi a fost rau tare.M am cam supărat pe doctorita atunci.Ma rog pe quetiapina mi s a făcut rău și m a băgat pe 3 mg de risperidona cu un mg mai mult decât luam în spital.Si de atunci iau 3 mg risperidona.Si n am mai avut probleme sa am simptome sau ceva dar tratamentul în sine e groaznic pentru mine.Deci, da, 3 mg risperidona.Tu ai luat mai mult și ai scăzut la un moment dat și ești ok?Ce diagnostic ai?
1
08-04-2022, ora 16:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Nicole27

De cat timp stai tu per total pe 3 mg Risperidona?
Stiu pe cineva care s-a imbolnavit de tab. A primit 6 mg Rispen in spital si apoi, in doua luni a scazut la 0, 5 mg. De un an e bine pe 0, 5 mg.
Ideea e sa fi pe doza minima necesara sa nu virezi.
1
08-04-2022, ora 16:40
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
De aproape 3 ani.Dar nu poti compara tab cu o tulburare schizo afectiva.La tab se dau doze mult mai mici de antipsihotic fata de alte boli psihotice.Mai am răbdare 2 ani...as vrea sa respect și sa fac 5 ani de tratament ca să fiu sigura.
1
08-04-2022, ora 16:41
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
6 mg pentru TAB e foarte mult.6 mg se dau de obicei în schizofrenii destul de nasoale.
1
08-04-2022, ora 17:01
360
Nu este medic/terapeut
360
@nicole... ca diagnostic primisem schizofrenie paranoida, dar asta pt ca facusem prostia sa completez aiurea un formular de la spital (gandisem eu ca daca imi exagerez simptomele imi da ceva mai puternic. fusesem disperat din cauza anxietatii si durerilor de cap, si nu gandeam consecintele completarii gresite a formularului).

diagnosticul il primisem in 2015. insa dupa ce am stat de vorba recent cu dr meu curant, caruia i-am povestit toate simptomele mele dinainte de spital si dupa spital, mi-a zis ca diagnosticul trebuia sa fie de o forma usoara de bipolar.

fussem la un moment dat pe 600mg zypadhera (olanzapina injectabila) pe care apoi am redus-o la 300 mg si am fost ok, iar in final la 210 mg. nu am avut mari probleme cand am facut trecerile astea. problema la mine a fost cand am incercat sa reduc brusc orfirilul (cunoscut si ca depakine) de la 1000 mg la 500mg. insa cu putin noroc si ambitie am gasit dr-ul curant care sa-mi aprobe trecerea de la 1000 mg la 500mg in etape, cu scadere din 200mg, in 200mg, si apoi in 100 mg.

orfirilul parca mi-a dezghetat creierul de cand l-am redus, putand sa gandesc mai repede si mai clar, la fel si reducerea antipsihoticului zypadhera.
1
08-04-2022, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e nevoie sa stai 5 ani pe doza mare. Trebuie sa stai pe doza cu care nu intri in episod. Vorbeste cu dr. ta. Spune-i de efectele secundare si poate iti mai scade.
Eu dupa 1-2 luni de la episod scadeam imediat doza care imi fusese data in episod. Nu stateam 5 ani cu doza mare. Asta cu 5 ani e o prostie. In primul rand aceste tulburari nu sunt vindecabile in 5 ani cu doza mare. Nu sunt vindecabile deloc. Si in al doilea rand si cel mai important, de ce sa stai atat de mult timp pe doza mare cand tu functionezi cu doza mai mica? Daca nu incerci nu ai cum sa stii. Dar si medicamentele astea au efecte adverse pe termen lung.
O poti ruga sa scada cu 0, 5 mg sa vezi cum te simti.
1
08-04-2022, ora 17:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
2.
Sa ai grija sa ai o internare pe tulburare schizoafectiva dinainte de 35 de ani. Altfel nu poti face indemnizatia de handicap. E pacat sa pierzi niste bani care ti se cuvin. Au stat unii cate 10 ani fara pensie si fara indemnizatie de handicap si au pierdut mai mult de un miliard vechi. E pacat. Nu stiu ce iti spune doctorita ta dar tulburarea schizoafectiva e o boala grea. Nu iei tratamentul 5 ani si apoi poti sa te concentrezi sa muncesti daca scazi tratamentul la jumatate. Nu stiu de unde a scos povestea asta.
1
08-04-2022, ora 17:19
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Am sa încerc sa mi conving doctorita sa mi scadă un pic am sa ma rog de ea.Merci
1
08-04-2022, ora 17:22
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Super ma bucur ca ai reușit sa scazi antipsihoticul și sa ramai ok cu doza mai mica.Ma gândesc după ce vin din vacanta la vara*( ca merg cu avionul și mi e frica sa nu mi se facă rau) sa vorbesc cu doctorita sa mi scadă doza treptat.Doamne ajuta!!
1
08-04-2022, ora 19:05
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nu știu de unde ai dedus ca mi ar fi zis doctorita ca tulburarea asta ar fi o joaca sau ceva de genul.Nici gând.Nu este nici o poveste doar ca eu sper ca dacă am sa mai scad din tratament o sa mi revină cât de cât motivația și puterea de concentrarea.Asta visez eu cel puțin.Nu mi a zis doctorita ca dacă fac 5 ani tratament după aia voi fi ca și noua cum probabil crezi tu.Sper ca la un moment dat cu o doza mai mica sa fiu în stare sa muncesc.N as vrea sa ma condamn deocamdată la o viata de stat acasă.Sunt destui cu boli psihotice, care reușesc sa lucreze.E un adevăr.
1
08-04-2022, ora 19:36
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Mai am o întrebare.Poti sa ți faci asa o internare pur și Simplu fără sa nu ai nimic.Doar ca să ți poți face pensie și indemnizație? Eu pana în prezent am doar o internare de 5 zile cu diagnosticul de tulburare psihotica fără simptome de schizofrenie și din câte am înțeles cu diagnosticul asta nu te poți pensiona.Multumesc!
1
08-04-2022, ora 19:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Iti faci. Platesti asigurare? Reteta e alba, compensata? Undeva, in evidenta psihiatrului si a medicului de familie trebuie sa figurezi cu boala. Ea se trece si pe externare.
1
08-04-2022, ora 19:57
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Nu nu mi plătesc asigurare.Merg la privat când am nevoie.Reteta e în alb.Nu figurez cu boala la medicul de familie.Dar totuși n am înțeles.Daca spre exemplu la un moment dat vreau sa ma pensionez pot sa ma internez chiar dacă eu nu am nimic?Adică pot sa I zic doctoritei ca vreau sa ma pensionez dar am nevoie de o internare și ea ma internează?Ar accepta în condițiile în care eu nu am nimic? Sau cum se procedează?Eu am stat 4 zile în București cu diagnosticul de tulburare psihotica după care după 2 saptamani mi a pus o alta doctorita din orașul meu natal diagnosticul de tulburare schizo afectiva dar fără sa fiu internata.Asta e problema.Multumesc!
1
08-04-2022, ora 20:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa aveti un bilet de trimitere pentru internare in care sa fie specificata boala. Internare fara asigurare nu prea se poate.
1
08-04-2022, ora 20:18
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Bilet de trimitere de la cine ??? De la doctorita sau medicul de familie?Cum sa nu se poată internare fără asigurare?Pot sa plătesc pentru internare.Adica dacă peste mine da o mașină și și pe moarte nu ma internează ca nu s asigurata??Ma internează doar ca plătesc!
1
08-04-2022, ora 21:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sotul meu a fost internat in Urgenta dar a doua zi m-au trimis sa ii fac asigurare. Trebuie sa te interesezi la un psihiatru de spital daca se poate plati spitalizarea. Eu am incercat la un moment dat sa platesc o consultatie la un dr. de spital si nu s-a putut. Mi-au cerut trimitere de la medicil de familie. Deci implicit asigurare.
1
09-04-2022, ora 00:10
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nicole27, pai ce ai asteptat pana acuma ? Du-te repede la anaf din sectoru tau si plateste pe un an asigurere medicala chiar daca nu ai munca si venit oficial, e cam 1500 lei, nu e mult pe an, si ai asigurare si nu platesti nimic.
Tu nu stii cat costa spitalizarea daca o platesti tu...n-ai vrea sa afli.
Dupa ce te asiguri, iei trimitere de la medicu de familie si gata.
Daca platesti la anaf va dura putin pana ajunge la casa de asigurari ca ai platit, sau daca nu, te duci la podu baneaza (statia de autobuz) adica la casa de asigurari cu tot ce-ti da anafu si gata, daca vrei imediat.
1
09-04-2022, ora 03:56
360
Nu este medic/terapeut
360
uite aici raspuns la intrebarea ta cu internarea https://www.romedic.ro/forum/internarea-in-spital-presupune-un-nou-tratament-indiferent-daca-este-necesar-sau-nu-121700
ce mi-a zi pe topic Dr. Mătușa Ion-Cătălin: "Faceti.o.internare administrativa nu se schimbs nimic la dg sau tratsment faceti o evaluare psihologica si se sustine dg de schizofrenie"

acelasi lucru se aplica si tie.

tot ce trebuie sa faci e sa iti faci asigurare de sanatate, apoi te inscrii la dr psihiatru care are contract cu casa judeteana de sanatate, pt ca apoi el sa iti dea trimiterea pt spital. (nu cred ca e neaparat sa te internezi in spital. s-ar putea sa fie suficient sa mergi in cadrul spitalului, la anumite ore programate, pt evaluare [asa e la mine in oras])

ca sa iti faci asigurarea de sanatate trebuie sa mergi la anaf unde le zici ca vrei sa platesti contributiile ca persoana fizica fara venituri (numai daca nu ai venituri. daca ai venituri, atunci le spui ca ai venituri, si iti vor da sa completezi un formular diferit) pentru asigurarea de sanatate. te vor pune apoi cei de la anaf sa iti creezi un cont virtual privat pe platforma anaf-ului (adica un user cu parola pe site-ul lor), apoi vei completa o declaratie cu ajutorul lor, apoi declaratia va fi introdusa in sistem si vei plati 1380 lei pe an pt asigurarea de sanatate. plata putand fi facuta cand doresti, in cate rate doresti, in termen de un an

succes
1
09-04-2022, ora 09:02
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Nicole27

Suna la Obregia, cere cu asistenta sefa de la ce sectie vrei tu si intreaba acolo daca se poate face internare fara asigurare (cu plata).
1
09-04-2022, ora 09:07
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Mulțumesc xtreme.Nu m am gândit sa m fac asigurare medicala pentru ca eu nu prea m am folosit în viata mea de ea și ma duc la privat dacă am nevoie de ceva.Si am înțeles ca e cam 400 500 pe luna ceea ce pe an ar fi 60 milioane și mi se pare mult.Dar dacă e asa cum zici tu ma interesez.Platesti tu pentru tine asigurare ?Adică știi sigur ca e doar 1500 pe an ?Merci
Adaugă un comentariu / răspuns
51 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •