Olanzapina

24-09-2022
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Poate sa dea insomnie daca nu mai iau doza de olanzapina? Eu iau 1/2 olanzapina 5 mg si pe langa asta mai iau si un tratament cu duloxetina pentru anxietate si depresie. Olanzapina o iau de 6 luni aproximativ, pentru ca am luat si Cipralex la început dar cipralexul nu si-a mai facut efectul si am trecut pe duloxetina. Într-o seara nu am mai luat doza de olanzapina si am dormit foarte rau. O fi din cauza asta? Cum se poate scapa de olazapina, desi e o doza foarte mica?
7 comentarii
1
24-09-2022, ora 12:02
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Da.Eu iau alt antipsihotic și când am încercat sa reduc am făcut insomnie.
1
24-09-2022, ora 13:05
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Eu nu mai am ce sa reduc ca e doza cea mai mica, adica sa reduc ar fi sa nu mai iau deloc. Si ce este de facut cu aceste antipsihotice pt a scapar de ele?
1
24-09-2022, ora 15:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie intai sa se vindece insomnia si apoi renuntat la antipsihotic. Presupun ca pentru insomnie vi l-au dat.
1
24-09-2022, ora 18:27
360
Nu este medic/terapeut
360
sa inteleg ca iei 2.5 mg olanzapina?
de ce iti doresti sa scapi de olanzapina asa repede?
1
24-09-2022, ora 19:02
stefania_andreea
Nu este medic/terapeut
stefania_andreea
Imi doresc sa scap de olanzapina pentru ca stiu ca antipsihoticele pe termen lung nu sunt ok.
1
24-09-2022, ora 21:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt foarte ok, mai ales ca inlocuiesc in cazul dv. somniferul.
1
16-12-2022, ora 00:08
anonim186
Nu este medic/terapeut
anonim186
Tata a luat toata viata lui (bine aproape toata, perioada dupa doua episoade psihotice) Olanzapina si a fost f sanatos, sportiv tot timpul. Dintre antipsihotice e chiar ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul