Xeplion! am ajuns la 105 kg

26-05-2021
Danii3l
Nu este medic/terapeut
Danii3l
Am 31 ani și de la tratamentele pentru întreținerea schizofreniei am ajuns la 105 kg, va rog dacă știți un tratament bun care nu ma îngrașă s-au dacă trebuie sa apară un tratament fără efectele astea secundare în 2021, mulțumesc.
6 comentarii
1
26-05-2021, ora 22:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se spune ca Abilify-iul nu ar ingrasa.
2
28-05-2021, ora 12:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si abilify ingrasa, sora prietenului meu a ajuns la 160 Kg la 1, 74 inaltime de la el, asa ca..., pe unii ii ingrasa, pe altii nu, e o loterie.

Sunt care nu ingrasa si care nici nu sedeaza, dar pe nimeni, nu ca e o loterie ca pe unii da sau nu:

1 - Solian
2 - Ziprasidona
3 - Latuda (Lurasidona)
4 - Haloperidol

Si or mai fi dar nu le stiu eu.
Ce iei tu se mai numeste Invega (Paliperidone), si daca, ingrasa, nu e bun ptr tine.

Discuta cu medicul sa incerce unul din astea.
1
28-05-2021, ora 19:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dintre toate neurolepticele, Abilify-ul este cel preferat atunci cand va ganditi sa nu luati in greutate. Exista si exceptii in care persoanele se ingrasa, dar cu celelalte antipsihotice se ingrasa majoritatea.
Orice ati lua, incercati sa reduceti portiile de mancare si sa faceti miscare cat puteti.
Toate neurolepticele din nefericire sedeaza.
1
29-05-2021, ora 00:41
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Și Abilify îngrașă.. Eu îl iau și am 117 kg la 173 cm.
1
29-05-2021, ora 12:44
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu toate neurolepticele sedeaza, Clara spune total gresit fara sa cunoasca treaba, ce am dat eu in lista nu sedeaza, si asta si medicii pot confirma.
Mie mi-a dat medicul Latuda in cantitate mai mica ptr depresie si nu m-a sedat deloc, dar mi-a si zis medicul ca nu sedeaza, e un antipsihotic care in doza mai mica se poate da si ptr depresii.

Toate neurolepticele care nu blocheaza receptorii H1 adica receptorii histaminici, nu sedeaza.
Nici abilify nu sedeaza, sora prietenului meu ia asa ceva si nu o sedeaza deloc, doar ca a ingrasat-o prin pofta mai sus de mancare, dulciuri.

Alexa, normal ca si abi ingrasa pe unii, si nu-s exceptii, pe unii ii ingrasa, pe altii nu, adica la unii le mai urca pofta de dulciuri in special si mancare, la altii nu, dar nu ca aia care se ingrasa sunt mult mai putini ca ceilalti.

Dar ce e adevarat ce zice Clara, este ca unele antipsihotice ingrasa pe toata lumea, adica e regula.
Mai ales alea care sedeaza, ptr ca s-a constatat o legatura intre blocarea receptorilor H1 si ingrasarea, si alea tocmai prin asta sedeaza.
Plus ca pofta de mancare urca si daca blochezi unii receptori de dopamina, adica mecanismul principal prin care dispare psihoza, mai blocheaza unele si receptorii 5HT2C de serotonina, si asta da pofta ridicata de mancare (asta testat de mine si de americani).
1
29-05-2021, ora 13:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Costy2008

Nu ai niciun fel de experienta cu antipsihoticele pe care le recomanzi.
Vorbesti de Latuda care nu exista in Romania si pe care doctorii nu stiu si nu vor sa il prescrie.
Solianul, Ziprasidona, Haloperidolul, toate astea sedeaza si ingrasa la greu.
Dar daca doresti si iti face placere sa dai informatii gresite pe Forum, fa ce consideri. Traiesti intr-o mare eroare!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul