Cum sa renunț la tratament?

22-06-2022
Ramostancu
Nu este medic/terapeut
Ramostancu
Avum 10 ani am fost diagnosticata cu depresie cu simptome psihotice iar acum, doar cu depresie în remisie.
De 10 ani fac tratament cu antidepresive și altele.
În ultimii ani am luat Venlafaxina 300 mg și Astoret 22 mg, o singura data, dimineață.
Am 40 de ani și îmi mai doresc copii. Cum sa fac sa reduc tratamentul la 0? Pot sa fac acest lucru având în vedere ca l fac de mulți ani? Orice sfat este binevenit! Mulțumesc!
Menționez ca de a lungul anilor am mai încercat sa renunț și episoadele depresive au reapărut.
3 comentarii
1
22-06-2022, ora 07:22
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Depresia este o boala, o să tot apară.Trebuie sa iei tratament sau să vorbești cu medicul, el știe mai bine ce să îți spună.Dar ai grija că există și depresia post-natala.
1
22-06-2022, ora 14:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu aveti alta solutie decat sa mai incercati o data, dupa o schema data de medic, bineinteles. Vedeti ce se intampla.
1
26-06-2022, ora 12:03
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Nu intrerupi nimic daca medicul nu zice, nu face de capu tau ca daca revine depresia, va fi si mai rau si mai greu de stabilizat, o mentii jos cu tratament, nu e in nici o remisie, cu o sa lasi trat, o sa revina depresia si dai de belele urate de tot.
Stai la un loc ! Lasa copiii ca nu e cazul, doamne fereste ii mai dai si alora gena de boala si o vor face mai tarziu.
Si daca ai vazut ca depresia a tot aparut, cum de iti trece prin cap sa scoti tratamentul ? Nu pricep.

Nu ai inteles ca depresia ta revine si trebe sa iei trat toata viata ?

Alexa, medicu nu o sa-i scoata trat, ca a discutat probabil deja cu el si n-a fost deacord, ea vrea sa-l scoata de capul ei, se joaca cu focul serios de tot. Ca daca medicu era deacord, nu mai ne intreba pe noi cum sa o ajutam sa dea de naiba de fapt.
Sa nu incerce nimic daca medicu n-a zis, sa stea asa si sa-si vada de viata asa cum se mai poate, sa se bucure de n chestii care exista, si sa lase copiii, ca nu e in situatia potrivita, nu am inteles niciodata de ce unele femei casuna pe copii neaparat, dar aia e.
Nu se invarte lumea doar in jurul la copii pana la urma, ii faci daca esti sanatos, nu sa-ti faci rau si tie si aluia sa-i dai "mosteniri" boli.

Clara, nu are ce sa mai incerce odata daca de n ori a incercat si a revenit depresie, nu o mai incuraja la porcarii. Trebe sa ia toata viata trat, clar.
Doar daca zicea medicul, dar ala nu va face asa ceva, o depresie care revine de n ori e clar ca trebe tinuta in frau toata viata.
Cu cat revine de mai multe ori depresia, cu atata creierul se avariaza mai tare ireversibil, nu ne jucam, ce naiba.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: