Durere la masele plombate

23-08-2013
pellar
Nu este medic/terapeut
pellar
Va salut!
Am o mica problema si ma gandeam ca cineva m-ar putea lamuri.

Am doua masele plombate (una are in jur de 10 ani, cealalata 2-3 ani).
Problema e ca ca simt mici dureri (e impropriu dureri, ci mai degraba jene) care tin 1-2 minute si apar o data la 3-4 zile (nu e ceva regulat). Uneori apar la intervale de saptamani.
Dupa ce am facut niste radiografii la cei doi dinti, stomatologul mi-a zis ca nu vede probleme. Dar nah, eu vreau sa mi se zica ca apar acele jene din cauza 'aia'.

Asa ca intrebarea mea: ce ar putea fi?
Nu ma deranjeaza din cale afara, dar cred ca acele jene nu apar din neant, au niste cauze. Poate ma puteti ajuta. :)

Va multumesc. :)
3 comentarii
0
24-08-2013, ora 22:54
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
descrieti jena...caracterul ei.factori care determina aparitia ei.
0
25-08-2013, ora 18:44
pellar
Nu este medic/terapeut
pellar
Aici chiar e dificil.

In cazul durerii in sine, parca simt o mica presiune in preajma dintelui, dar mi-e greu sa pot spune ceva care sa o evidentieze durerea in sine.
In cazul factorilor, nu pot identifica un context cand apar durerile. Pot aparea seara sau dimineata, inainte sau dupa masa.

Totusi, ce ar putea fi? Stiu ca nu am fost de ajutor prin raspunsul meu, dar cred ca nu pot fi mai mult de 2-3 cauze. Mi le puteti enumera va rog. :)
0
26-08-2013, ora 09:24
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Ce varsta aveti? Dintii sunt vitali sa nu? Care dinti exact sunt? Ce alte lucrari dentare mai aveti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul