Depasire cu con de gutaperca

27-11-2019
Eu 123
Nu este medic/terapeut
Eu 123
Buna seara..o intrebare as mai avea..circa de 2 saptamani mi s a obturat caninul din stanga jos..in urma radiografiei s a constatat ca a fost depasit cu con de gutaperca cam 1 mm..este pericol?la percutie in ax nu simt durere foarte mare dar este..mai mult la lovire..trebuie dezobturat?multumesc
2 comentarii
0
28-11-2019, ora 08:34
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
De obicei pasta de obturat canalul ajunge dincolo de apex, dar de multe ori aceasta se resoarbe in timp.
Trebuie urmarit dintele clinic si radiologic la 6 luni.
0
27-07-2024, ora 17:02
Dr. Radu Ursa
Stomatologie, București
Dr. Radu Ursa
Bună ziua!

Tratamentele de canal sunt considerate corecte și eficiente chiar și în cazul unor erori de maxim 1mm. Este normal să resimțiți o sensibilitate dentară după efectuarea tratamentului de canal. Această sensibilitate poate persista până la 2 săptămâni.

Monitorizați dintele, efectuați controale stomatologice periodice și informați medicul în legătură cu orice modificare resimțiți.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: