Durere în piept

29-07-2020
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Bună ziua ma numesc Raluca am 29 de ani și am o problema de vreo 6 luni mai exact prin martie au început niște dureri nu foarte mari în piept în zona inimi am fost la cardiolog am făcut cardiograme, ekg, holter ekg, test de efort, analize la sânge, analize tiroida, eco dopller carotida, (ekg.uri mai multe) radiografie cord.pulmon toate bune am fost cu ele la 2 medici cardiologi diferiți ambi au spus ca durerea nu vine de la inima prin aprilie au apărut și niște dureri de cap pe partea stânga mai mult în spate mai sus de ceafa prin zona Arnold ma doare uneori și mana stânga am făcut și un rmn cerebral totul bine și aici decât o rectitudinea a coloanei cervicale.tensiunea o am mereu mica 10 cu 7, 11cu 8 în schimb bătăi la inima foarte rar 80 majoritatea timpului sunt de la 96 la 110 cam asa din aceasta cauza iau jumătate de concor de 5mg pe zi prescris de medicul de familie.problema este ca îmi este tare frica de durerile astea va rog din suflet un sfat ce sa mai fac ca nu mai știu sunt disperata am ajuns și la psihiatru iau xanax dar durerea e tot în piept îmi trece foarte puțin apoi apare iar Ajutați-mă va rog din suflet. Sănătate multa tuturor!!
4 comentarii
1
30-07-2020, ora 12:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pot fi somatizari de anxietate. Incercati un antidepresiv, nu Xanax, ca da dependenta.
0
30-07-2020, ora 15:39
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Credeți că nu are nici o legătură cu inima aceste dureri oare chiar sa fie o nevralgie intercostala sunt îngrozită de gândul ca ar putea fi de la inima. Uneori mi se infunda urechile uneori îmi țiuie nici nu știu ce mai simt dar durerea asta chiar în zona inimi ma sperie cel mai tare uneori îmi da pulsații de durere și ma trec fiori oare o fi de la frica sau chiar de la inima. Sau dacă chiar este anxietate se poate muri de la ea sau de la atacurile de panica toată ziua numai la asta ma gandesc
0
30-07-2020, ora 16:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca daca medicii cardiologi v-au zis ca nu aveti nimic la inima, asa e. Nu se moare de la anxietate. Sunt somatizari de anxietate. Doar va chinuiti fara tratament. Luati un antidepresiv si in 2-4 saptamani va reveniti.
1
30-07-2020, ora 18:12
Raluca212
Nu este medic/terapeut
Raluca212
Va mulțumesc frumos din suflet sa dea Dumnezeu sa fie asa cum spuneți. Mulțumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •