cum sa scap de anxietate? | Forumul Medical ROmedic

cum sa scap de anxietate?

18-05-2009
claudya29
Nu este medic/terapeut
claudya29
oare cum se poate scapa de asta ca eu nu am gasit solutia. la mine e si problema financiara ca nu pot fi independenta si nu-mi pot plati consultatiile la psiholog, vad ca e f greu sa-mi gasesc de munca in aceasta perioada si mie si mai rau. voi ce credeti ce este cel mai important in viata si cum sa-mi treptez prioritatile sa pot castiga sanatatea in viata. nu fac nici un tratament cu pastile pentru ca nu am rabdare cu ele, am intalnit un psiholog care face relaxare prin hipnoza dar nu sunt atat de acord. mi-ar trebui o terapie combinata cu cea comportamentala, am atacuri de panica de 30 ori pe zi si niciodata nu ma pot relaxa, ma simt de parca mai am umpic si mor de atata stres. CARE ESTE SOLUTIA ?? ca eu nu o gasesc.:((
5 comentarii
0
19-05-2009, ora 15:52
gege
Nu este medic/terapeut
gege
buna . spun si eu parerea mea:dupa ce am citit pe forum si din experienta proprie nu poti scapa de asta fara medicamente si trebuie sa iei tratamentul perioade lungi de timp.medicamentele isi fac efectul dupa 2-3 saptamani si sa le iei cel putin 6 luni.am citit pe forum ca sunt persoane care trebuie sa ia pastile toata viata.eu te sfatuiesc sa mergi la medic si sa iti dea un tratament(inclusiv ceva pt dormit-presupun ca nici nu dormi bine ).apoi o sa fii mai linistita si o sa vezi ca o sa se rezolve toate.
sper ca te-am ajutat macar un pic
si sa scrii ce ai facut
intra si la subiectul GRUP DE SUPORT PENRTU TOC CAP 14-poti sa scrii si acolo, poate primesti mai multe raspunsuri.
0
02-06-2009, ora 23:00
cero
Nu este medic/terapeut
cero
Buna! Pentru claudia25...Daca era netul atunci cand am avut si eu primul atac de panica era floare la ureche...nici macar nu mi-am dat seama ce aveam, am chemat ambulanta ca am crezut ca mor..si asta sa intamplat acum 20 de ani...Din fericire acum stiu ce am si am rabdare pt ca stiu ca trece...nu e usor, treci prin chinurile iadului, dar iti spun eu din exp. mea de 20 de ani ca trece, nu se moare din asa ceva...Medicamentele te ajuta...dar ar fi indicat sa invingi boala fara ajutorul lor..De obiceai asa ceva apare dupa un stres foarte mare sau sa-ti neglijezi viata sexuala timp indelungat dupa spusele lui Freud...iti dai seama?Iti dai seama ca atacurile de panica si anxietatea erau la moda si acum 100 de ani..?Deci nu esti nici prima nici ultima care sufera de nevroza..Pentru inceput daca vrei sfatul meu si ai intradevar 30 de atacuri de panica pe zi este sa incerci cu Diazepam seara, binenteles cu acordul medicului..pe mine m-a ajutat..iti calmeaza nervii intinsi la maximum si te relaxeaza...o sa vezi ca o sa fie mai bine..Daca mai ai intrebari, oricand.sper sa fiu de ajutor...
0
03-06-2009, ora 14:35
claudya29
Nu este medic/terapeut
claudya29
e greu cans esti in depresie, nu mai stii ce sa faci, nu mai stii cum sa te comporti, am facut multe greseli de cand ma simt asa, si nu mai reusesc sa-mi gasesc locul, o sa ma dau pe pastile fie ce-o fi, traiesc asa ce sa fac...multe persoane din jurul meu nu ma inteleg, faptul ca nu m-am concentrat sa-mi gasesc un loc de munca, ei o iau ca pe un moft ca pe ceva ce nu vrei sa faci si nu ca nu poti.niciodata nu m-as asteptat la asa ceva, sa pot trai astfel de momente si sper din tot sufletul sa-mi revin. sanatate multa la toti!
0
03-06-2009, ora 16:15
cero
Nu este medic/terapeut
cero
Buna Claudia!
Stiu cum e suferinta psihica nu se vede, mai bine te-ar doare un picior sau alceva fizic..Cu timpul o sa te obisnuiesti credema, o sa faca parte din viata ta si o sa te obisnuiesti cu ideea.Asta nu inseamna ca esti singura, creierul tau o sa faca la randul lui tot ce poate sa te scoata din starea aceasta, sa nu crezi cumva ca te lasa balta, dar trebuie sa-l ajuti si tu...in primul rand sa ai o alimentatie buna normala, musai trebuie sa maninci chiar daca nu ai pofta, si cel mai important lucru care o sa-l recomand la toti e sa-si tina mintea ocupata cu altceva, se numeste terapie prin munca, intodeauna da roade.O sa vezi ca la sfarsitul unei zile in care ai muncit pe rupte, indiferent ce, creierului tau n-o sa-i mai arda de atacuri de panica si anxietate, crede-ma.Nu lua inca medicamente pt. ca ele iti dau somnolenta si o sa stai sa te uiti ca gaina-n lemne si n-o sa mai poti face nici un efort psihic si fizic.., Cel mai bun leac e sa-ti infrunti proprii demoni dar decat sa te lasi prada bolii mai bine incerci sa lupti impotriva lor...si pana la urma sigur, sigur, o sa reusesti, eu cred pentru ca am trecut prin asa ceva, daca la mine s-a putut se poate si la tine...mai vorbim...
0
03-05-2010, ora 13:03
antikom
Nu este medic/terapeut
antikom
Pentru claudya25 :

O prietena de-a mea a reusit sa elimine atacul de panica folosind hipnoza, asta dupa ce a incercat de ani de zile tot felul de tratamente.Mi-a spus ca in stare de hipnoza a gasit cauza atacului de panica, din copilarie si a reusit sa o elimine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul