ciclu neregulat dupa anticonceptionale

02-12-2012
ramona31
Nu este medic/terapeut
ramona31
am luat anticonceptionale timp de 3 ani fara oprire. acum 5 luni am renuntat la ele si nu mai am ciclul regulat, adica imi vine din 2 in 2 luni. nu stiu ce sa fac pt ca vreau sa raman si insarcinata. va rog sa ma ajutati
4 comentarii
0
03-12-2012, ora 15:47
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
In primul rand, Ramona, mergi la ginecolog.

Anticonceptionalele le.ai luat sub indrumarea medicului ? Una dintre neplacerile anticonceptionalelor sunt acestea, dereglarea ciclului menstrual. Cred ca un medic ginecoog te poate ajuta in problema ta.

Referitor la faptul ca vrei sa ramai insarcinata, iti planifici momentul ? O faci dupa un calendar de fertilitate ?
Daca nu, atunci fa-o simplu, "ce-o fi o fi". Si parintii mei au facut la fel, dupa o problema cat de cat similara a mamei - nu ramanea insarcinata.
0
03-12-2012, ora 17:24
ramona31
Nu este medic/terapeut
ramona31
Anticonceptionalele le-am luat sub indrumarea medicului ginecolg.

Eu acum daca am ciclul neregulat nu stiu cand sunt in perioada fertila. nu stiu cum sa calculez..Daca poti sa ma ajuti.

Multumesc!
0
04-12-2012, ora 23:06
TheDuchess
Nu este medic/terapeut
TheDuchess
Daca ai ciclul neregulat, nu sunt sigura ca functioneaza. Eu ma uit peste calendarul de fertilitate, il gasesti cu o simlpa cautare ["calendar de fertilitate" cauta, eu folosesc primul site mereu], dar cel mai bun este cel pe care il stabilesti impreuna cu medicul de planificare familiala sau ginecologul tau.

Incearca, desi ciclul nu este regulat, sa vezi care sunt zilele fertile intre ultima perioada a menstuatiei, numarul de zile dintre ultimele doua menstre si numarul zilelor.

Sper sa te ajute asta. Alta solutie nu vad.
Mult noroc iti doresc !
0
22-12-2012, ora 20:10
printsydeea
Nu este medic/terapeut
printsydeea
Ma poti ajute te rog si pe mine??.. Sunt foarte ingrijorata nu mi-a venit ciclul de 2 saptamani. trebuia sa imi vina in data de 9. In data de 9 am avut relati sexuale cu prietenul meu, el nu a lasat in mine..dar sunt ff injrigorata. Imi poti spune si mie ce sa fac???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Pregătirea pentru sarcină
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • De ce întârzie menstruația?
  •