Carie masea

05-04-2021
Ioana-Mioara
Nu este medic/terapeut
Ioana-Mioara
Buna ziua! Am fost la un consult stomatologic, iar domnul doctor mi-a sugerat sa fac si o radiografie panoramica a dintilor. Dupa ce a vizualizat radiografia, mi-a spus ca dintele este destul de afectat, ca este o carie adanca si posibil sa fie nevoie chiar de un pivot. Eu nu am nicio simptoma, nu ma doare dintele si nici la rece sau la cald si nu sunt sigura de hotararea domnului doctor privind aplicarea unui pivot. Va multumesc, zi frumoasa in continuare!
3 comentarii
0
05-04-2021, ora 17:12
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Buna ziua! Faptul ca nu va doare la stimuli poate insemna fie ca nervul este scos, fie ca nervul este mort si atunci atunci inainte de orice, trebuie facut tratamentul pe canal. In privinta pivotului, acesta e necesar cand peretii dintelui nu sunt suficient de rezistenti pentru a sustine plomba.
Eu va incurajez sa adresati intrebari medicului dvs si cu cu siguranta va va lamuri cu privire la toate nedumeririle.
O zi buna!
0
05-04-2021, ora 17:27
Ioana-Mioara
Nu este medic/terapeut
Ioana-Mioara
Nu am nicio interventie la niciun dinte/masea, deci nu se pune problema ca nervul sa fie scos. Va pot trimite pe e-mail (aici pe forum am observat ca nu imi permite sa atasez fotografia in comentarii) radiografia sa o vedeti si dumneavoastra, sa mai am si eu o alta parere avizata?Va multumesc!
0
05-04-2021, ora 18:15
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
V-am trimis mesaj
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  • De ce să nu amâni tratarea unei carii - complicații și riscuri
  •