Ajutor!Am uitat sa incep o noua folie

23-07-2012
deea167
Nu este medic/terapeut
deea167
Buna, iau Yasmin de aproape 1 an, daca nu mai bine... Ultima pastila am luat-o intr-o marti, 7 zile pauza iar miercuri trebuia sa incep un nou blister, problema e ca am fost plecata si nu am putut sa le cumpar, acum e luni, deci 5 zile au trecut de cand trebuia sa le incep... Ce sa fac? Pauza pana la urmatoarea menstruatie si le reiau din prima zi a ei, sau ? Va rog sa imi raspunde-ti ca habar nu am ce sa fac, desi banuiesc ca numai am ce face, decat pauza pana la urmatoarea menstruatie! Multumesc anticipat!
3 comentarii
0
23-07-2012, ora 20:29
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa parerea mea ar trebui sa astepti urmatoarea sangerare.pana atunci utilizeaza prezervativ..
0
23-07-2012, ora 21:54
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
eu stiu ca poti s ale incepi oricand in luna numai ca trebuie sa iei 7 pastilute si abia la a 8a vei fio protejata, mi a zis doctorul meu. daca o iei in prima zi de menstruatie sau intr-una din primele 5 zile de menstruatie esti protejata de la prima pastila. deci poti lua insa te vei proteja 7 zile. atentie! vei deregla ciclul menstrual daca faci astta, se vor schimba zilele cand va trebui sa iti vina!poop
0
24-07-2012, ora 18:54
deea167
Nu este medic/terapeut
deea167
Va multumesc pt raspunsuri! Am ales sa fac o pauza, si m-am programat la doctorul meu, sa vad ce imi spune el, eu le foloseam ca tratament pt chisturi, nu ca protectie neaparat! Sper sa nu fie o problema faptul ca le-am intrerupt... Va multumesc inca odata!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul