Abces masea.

15-07-2017
Stancu Stefanita
Nu este medic/terapeut
Stancu Stefanita
De cateva zile, am abces pe o masea, il sparg, se face altul, si tot asa, am mai avut acum aproape un an unul la fel, dar am reusit sa scap de el, dar acum nu pot sa scap de el.O ruda de a mea, la fel, a avut abces, il spargea, nu scapa de el, pana a suferit o interventie chirurgicala, abces-ul mancand radacina maselei care se afla in sinus, cel putin asa stiu eu.
7 comentarii
0
16-07-2017, ora 08:58
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Va recomand sa mergeti la un medic stomatolog sa va trateze maseaua.
O infectie odata aparuta la o masea nu mai dispare, chiar daca dvs spargeti abcesul.
Abcesul este doar partea de suprafata a infectiei, mai exista o parte in profunzime pe care dvs nu o vedeti, doar o simtiti.
0
16-07-2017, ora 16:57
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
va recomand sa faceti si o radiografie pe zona aceea inainte de a merge la stomatolog, ca sa l puteti ajuta sa diagnosticheze mai reperde. Ne puteti pune si noua aici radiografia daca va doriti.
O zi frumoasa!
0
21-07-2017, ora 20:26
Utilizator_177302
Nu este medic/terapeut
Utilizator_177302
Bună ziua! Mi-am scos măseaua din dreapta, jos, ieri și încă este umflata și se simte ca un abces în interior. Am mâncat la 5 ore după extracție, pe partea cealaltă, dar inevitabil a intrat și în gaura aceea. Este posibil să se fi infectat? Simt un gust neplăcut in interiorul ei și mă gândesc să nu fie acestea cauzele infecției. Iau Doxiciclina la 12 ore. Am luat doar după extracție, nu înainte. Am ajuns la stomatolog în urma durerilor de cap persistente și ale maselei respective. Durerea de cap încă persistă. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
0
22-07-2017, ora 05:13
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
''Umflatura'' postextractionala si disconfortul local persista pana la 72 de ore, nu e nimic neobisnuit. Respectati instructiunile postextractionale date de medicul dumeavoastra si daca dupa 4 zile nu simtiti din ce in ce mai bine, mergeti la control.
0
22-07-2017, ora 08:47
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Dupa o extractie este foarte importanta igiena orala.
Dupa 12 ore de la interventia chirurgicala se reia periajul dentar in zona respectiva. Se trece usor cu periuta de dinti pentru a inlatura acea pelicula alba care apare de obicei la locul extractiei.
0
22-07-2017, ora 10:51
Utilizator_177302
Nu este medic/terapeut
Utilizator_177302
Mulțumesc pt răspunsuri! Am observat că mi se mișcă și incisivul lateral. Nu se mișcă foarte tare, dar se mișcă... Nu aș vrea să merg să îl scot, nu mai există alte soluții în cazul acesta decât extracția?
0
22-07-2017, ora 12:45
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
In functie de gradul de mobilitate al incisivului lateral se poate face imobilizarea grupului frontal.
De la canin la canin se aplica o banda din fibra de sticla pe fata linguala/ palatinala a dintilor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: