Zyban, anxiar, eglonyl sfat psihiatru

05-12-2018
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Buna ziua.
Pentru dureri mari de stomac pe langa anxiar si zyban mi s a recomandat eglonyl.
Insa mi este frica sa l iau pentru ca deja iau 2 tipuri de medicamente.
Zybanul nu actioneaza si pe partea de vegetativ? De cand il iau de 10 zile am stari de voma si in ultimile 5 zile vomit zilnic si ma doare f tare stomacul.
Ce pot face?
15 comentarii
0
06-12-2018, ora 19:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eglonylul nu este un medicament pentru stomac, ci pentru afectiuni psihice.
Luati eglonylul sa vedeti cum va simtiti cu el si mergeti la doctor sa schimbati Zybanul. De la el e posibil sa aveti durerile de stomac, daca acestea au aparut in ziua in care ati inceput tratamentul cu Zyban.
0
07-12-2018, ora 09:28
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Mi a recomandat sa iau anxiar plus zyban si sa introduc 1/8 din pastila de eglonyl de 200 seara inainte de somn.
Mi a spus ca se acomodeaza organismul cu zyban, dar e rau ca am un tremur si emotii aparute asa deodata.
0
08-12-2018, ora 09:50
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Ce parere aveti? Se iau toate anxiar zyban si eglonyl?
0
08-12-2018, ora 14:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Luati tot ce v-a dat psihiatrul si daca va mai doare stomacul, mergeti sa schimbati Zyban.
0
09-12-2018, ora 10:52
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Am luat eglonyl, dar inca niciun efect.
De la zyban in continuare ma doare f tare capul si o ameteala ce vine si trece, dar imi da o stare mai buna. Fac mancare, fac curatenie ies afara din casa fara sa.ma inhib ca inainte, dar trec reactiile astea?
0
09-12-2018, ora 12:48
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Puteti astepta 4 saptamani sa vedeti daca trec reactiile adverse si daca nu, schimbati Zybanul. In principiu reactiile adverse dureaza cam o luna, pina se obisnuieste organismul cu el.
0
09-12-2018, ora 21:44
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Voi astepta ca altceva nu am ce face.
E rau cu durerile de cap, maxilar, presiune in dreptul nasului.
Desi e cam greu, dar se vad imbunatatiri fata de cum eram
E foarte greu cu anxietatea asta. Ma chinuie de 1 an si sper ca asta sa fie spre drumul cel bun.
0
10-12-2018, ora 13:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Durerile de cap pot avea si alte cauze. Credeti ca sunt de la Zyban?
0
10-12-2018, ora 14:18
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Pqi de cand iqu zybanul au inceput si mai puternic plus presiune in dreptul nasului
Am facut RMN si CT ca ma durea si inainte de cand am inceput cu anxietatea.
0
10-12-2018, ora 15:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
S-ar putea ca durerile de cap sa aiba o alta cauza, daca au inceput inainte de a incepe tratamentul cu Zyban. Eu am luat Zyban si nu am avut dureri de cap. Desi printre efectele secundare de pe prospect scrie ca Zybanul poate da dureri de cap. Postati topicul si pe sectiunea Boli ORL unde raspunde domnul doctor Flueraru Valeriu. Sa nu fie vreo sinuzita ceva...
0
11-12-2018, ora 08:19
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Am facut control la domnul dr Flueraru si dl Cozma din Iasi plus EBP.
Totul e ok. De cand am.luat zybanul e rau si cu stomacul, dar si cu capul si maxilarul...plus tremur dimineata cand mamtrezesc.
Il voi continua 1 luna si dupa voi mai merge la un control.
0
11-12-2018, ora 14:39
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Poti sa-ti injumatatesti doza, n-are nici un sens sa te chinui la maxim cu un medicament pe care nu ti-l suporta organismul !
0
11-12-2018, ora 14:49
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Mi a zis totusi sa nu l scad si ca o sa ma ajute eglonylul.
Daca nu o sa ma simt bn in urm 3 4 zile probabil o sa scada...
0
12-12-2018, ora 17:42
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Sper sa fie bn cu anxiarul si zybanul.
Mai am tremur, emotii, dureri de cap, abdominale, ameteli, palpitatii, dar am 2 saptamani de cand il iau...sper ca n timp sa si faca efectul...
Daca nu o sa vb din nou cu psihiatru!
0
16-12-2018, ora 15:38
Andrei
Nu este medic/terapeut
Andrei
Nu a mai luat nimwni acest medicament?
Dupa 2 saptamani tot rau ma simt...am vb cu medicul meu si mi a zis ca ar trebui sa mai bage ceva ca anxiarul e prea slab si nu si mai face treaba...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: