Conceptie copil tratament antidepresiv

28-11-2016
mariaalecsia
Nu este medic/terapeut
mariaalecsia
Buna ziua,
Sotul meu are 38 ani si are tratament antidepresiv de mai multi ani, dar de 2 ani tratamentul lui consta in:
- dimineata 1/2 anxiar, 1 tableta de venlafaxina, 1/3 trittico
- pranz 1/2 anxiar
- seara 1 tableta olanzapina orodispersabila.
Avem o fetita, dar dorim sa mai facem inca un copil. Mentionez ca eu nu iau nici un fel de tratament. Intrebarea mea este: in cazul in care voi ramane insarcinata copilul va avea probleme de sanatate din cauza tratamentului pe care il ia el?
Va multumesc si astept raspunsul dvs. cu nerabdare.
9 comentarii
3
28-11-2016, ora 17:31
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Buna ziua,
Exista mai multe perspective de abordare a situatiei:
- depresia este o boala care se transmite genetic
- tratamentul antidepresiv afecteaza calitatea spermei
- comportamentul depresiv este invatat de catre copilul care creste intr-o familie cu un parinte depresiv
- considerati ca inca un copil va usura situatia in familie (responsabilitatile sotului?) ?
0
29-11-2016, ora 11:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Copiii mostenesc predispozitia la boala de la tata, nu de la medicatie. Iar el nu ia numai antidepresiv, ia si antipsihotic.
Bolile acestea se produc in adolescenta, nu cand sunt mici, Fiti prudenta.
0
30-11-2016, ora 08:05
mariaalecsia
Nu este medic/terapeut
mariaalecsia
Copilul dorim sa il facem deoarece toti ne dorim acest lucru foarte mult (inclusiv fetita care are 9 ani), nu pentru a usura situatia in familie. Pana sa nasc fetita sotul nu lua nici un fel de tratament. Din cauza oboselii, a grijilor si a stresului s-a imbolnavit dupa nasterea fetitei si a inceput sa ia tratament antidepresiv, pe care apoi l-a intrerupt fara sa intrebe medicul (simtea el ca se simte mai bine)...si tot asa mai departe.. boala a tot recidivat. Nu este genul de depresiv langa care sa iti fie teama sa stai ca cine stie ce se poate intampla, ci pur si simplu avea inainte atacuri de panica, simtea ca nu poate respira, ameteli...Dvs. imi spuneti ca, comportamentul depresiv este invatat de catre copilul care creste intr-o familie cu un parinte depresiv...insa sper si nu cred ca va fi si cazul nostru, deoarece la fetita nu se vede acest lucru..este foarte vesela, vorbareata...
Dl.Psiholog Pescaru Valentin singurul lucru de care imi este teama, este acela ca bebelusul sa nu aiba probleme de sanatate din cauza tratamentului pe care il ia el. Va multumesc.
0
30-11-2016, ora 11:20
CatincaR
Nu este medic/terapeut
CatincaR
Ce sa zic...fericiti cei... ca dumneavoastra, doamna! Singura spuneti ca sotul s-a imbolnavit dupa nasterea fetitei cu grijile, oboseala si stresul. Cum credeti c-o sa fie a doua oara si inca cu doi copii? Vad ca degeaba si-au batut gura domnul psiholog si clara_p, ca o tineti pe-a dumneavoastra.
0
30-11-2016, ora 15:53
mariaalecsia
Nu este medic/terapeut
mariaalecsia
Cred ca nu am fost inteleasa...In primul rand am intrat pe acest forum pentru a primi un raspuns la problema mea, nu sa fiu criticata sau sa ma cert cu cineva dna CatincaR. Situatia lui nu s-a inrautatit din cauza ca am nascut fetita...au fost alte probleme de la care probabil i-a aparut boala. Am locuit cu chirie in Bucuresti 13 ani. La sfarsit de saptamana alergam amandoi catre locul natal pentru a ne construi o casuta. Am reusit cu greu si cu munca multa in cele din urma...insa casa a facut-o doar el singur fara nici un ajutor de nicaieri. Probabil de aici i se si trag problemele de sanatate pe care le are...plus ca nu a avut nici o copilarie prea fericita. Suntem impreuna de 19 ani si casatoriti de 12 ani, insa va spun cu mana pe inima ca nu au fost niciodata certuri, sau neintelegeri...asa ca in familie are un mediu placut si nu cred ca nasterea fetitei sau a unui alt copil in familie l-ar afecta...ci din contra. Singura mea intrebare la care as fi dorit sa aflu raspuns era in cazul in care el ia tratamentul pe care l-am enumerat mai sus, in cazul in care voi ramane insarcinata.va avea sau nu bebelusul probleme de sanatate. Multumesc pentru intelegere.
1
30-11-2016, ora 16:13
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Ati primit raspunsul deja dar sunteti intr-o stare de negare. Avea "doar" atacuri de panica?! Ati avut destule situatii dificile si ele si-au pus amprenta asupra dumneavoastra, a sotului si familiei. Daca dumneavoastra vreti sa aveti un copil pentru ca un copil de 9 ani spune asta, este decizia dumneavoastra. Dar nu copilul de 9 ani il va creste pe celalalt. Eu nu sunt aici pentru a va critica, ci pentru a va pune la dispozitie o experienta de peste zece ani, mii de cazuri evaluate si sute de cazuri tratate.
Si v-am spus ce am avut de spus, tratamentul de genul celui mentionat influenteaza conceptia/sarcina, dar este doar o parte din problema.
0
30-11-2016, ora 16:32
mariaalecsia
Nu este medic/terapeut
mariaalecsia
Va multumesc pentru sinceritate si pentru raspunsul oferit.
0
30-11-2016, ora 17:09
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Cu placere; iata inca o "perspectiva": dupa atatia ani in care ati trait in stres, nemultumire, oboseala si alte frustrari poate ca a venit timpul sa va linistiti si sa va bucurati de ce aveti, nu sa o luati de la capat cu alte probleme, responsabilitati etc.
1
01-12-2016, ora 06:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stimata doamna,

Din statisticile facute exista 3 cazuri:

- ori cei doi copii sa nu aiba nimic, caz putin probabil
- ori unul sa se se imbolnaveasca
- ori ambii sa se imbolnaveasca

Eu provin dintr-o familie in care eu m-am imbolnavit prima si tatal si fratele meu s-au imbolnavit la circa 10 ani dupa ce m-am imbolnavit eu.

Faptul ca sotul dv s-a imbolnavit dupa nasterea primului copil nu e o garantie ca acesta nu va avea nici o boala psihica in viata. Poarta predispozitia gentica din partea tatalui iar bolile acestea se declanseaza in adolescenta, cam de pe la 16 ani. Nu aveti de unde sa stiti viitorul. Incercati sa duceti o viata cat mai linistita pentru a va proteja sotul si copilul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul