vindecarea dupa extractie dureaza prea mult!

20-04-2009
sugarbabe
Nu este medic/terapeut
sugarbabe
Am 20 de ani si in curand imi voi pune aparat dentar.Pt asta a trebuit mai intai sa "scap" de toti cei 4 molari de minte INCLUSI :((.Primul a fost molarul 3.8.Interventia a durat destul de mult, cam 2 ore.Dupa interventie a urmat chinul...falca umflata, vanatai, etc.Inciziile s-au vindecat rapid, f frumos, cu rare sangerari, dar acum vine si problema.au trecut 2 saptamani si 2 zile de la extractie si inca se mai simte hematomul, as putea spune ca dak ma uit atent si falca inca mai e putin umflata.Ceea ce ma ingrijoreaza si mai tare este ca tot nu pot deschide gura foarte bine...de ex atunci cand casc sau cand vreau sa musc dintr-un mar.Medicul m-a vazut de mai multe ori dupa extractie si a zis ca totul decurge foarte bine...nu mi-ar fi zis de un posibil trismus, insa sunt ingrijorata...e normal ca dupa 2 saptamani inca sa prezint toate aceste afectiuni post-operatorii?mai am de scos inca 3 molari de minte...in ritmul asta o sa ma chinui 4 luni :((
4 comentarii
0
20-04-2009, ora 16:12
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Doua saptamani poate sa fie normal, mai ales la un molar inferior unde interventia a durat 2 ore. Ganditiva numai la o taietura banala - si acea are nevoie de ca. 3 saptamani de vindecare. Pe de alta parte, fiecare extractie poate fii diversa - depinde de zona, de durata interventiei si daca intervine eventual o infectie secundara postextractiva. In mandibula pote fii mai traumatica pentru ca osul este mai dur.
0
20-04-2009, ora 18:47
belami
Nu este medic/terapeut
belami
SI FETITA MEA A FACUT CA TINE SI-A SCOS VREO 4 MASELE DE MINTE.S-A CHINUIT DAR ACUM DINTII SUNT FOARTE FAINI.A PURTATAT APARAT PE CARE LA TOT SCHIMBAT SE SPALA CU NISTE PERIUTE SPECIALE FOARTE FINE.DAR EA SI-A DORIT MULT CA A VAZUT LA O COLEGA DE FACULTATE CUM AVEA DANTURA INAINTE SI DUPA.NU E USOR.RABDARE CA DUREAZA ANUL ASTA ASA O TII.DAR MERITA INPORTANT SA FII CALMA SI LINISTITA.
0
22-04-2009, ora 00:17
sugarbabe
Nu este medic/terapeut
sugarbabe
Va multumesc mult pt raspunsuri si sfaturi !
0
22-04-2009, ora 08:42
sim1973
Nu este medic/terapeut
sim1973
Buna. incearca sa iei vitamina c de 1 gr, gen redoxon sau upsavit, ca te ajuta la vindecare mai rapida.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •