Ureche si sinus drept cu probleme, plus tic ochi pe partea dreapta | Forumul Medical ROmedic

Ureche si sinus drept cu probleme, plus tic ochi pe partea dreapta

18-03-2024
Olina255
Nu este medic/terapeut
Olina255
Buna ziua.

Am 35 de ani, 73kg.

Cam de cind a inceput sezonul rece am inceputnsa am probleme cu sinusul si urechea dreapta. Vreau sa mentionez ca simptome asemanatoare am avut cu 3 ani in urma, cu urechea dreapta extrem de deranjanta, care a pocnit luni intregi pina in primavara.

Incerc sa caut cauza, fie un aparat de aer conditionat de la locul de munca, care a fost instalat in luna decembrie, si care sta foarte aproape de mine. La fel locuiesc intro tara ploioasa, cu un aer umed si rece pe tot parcursul sezonului rece. Sau am luat un virus care a fc o complicatie.

Totul a inceput cu niste intepaturi prin ambele parti ale barbiei, care veneau din zona urechii. Apoi am racit, si aveam mucus urit mirositor in git, de care nu puteam scapa saptamini intregi.
De asemenea, cind cascam, am inceput sa am un spasm la ochiul drept.
Din nou racisem, cu tuse cu flegma, git ragusit, dureri de ureche, mai ales cea dreapta ma deranja tare. Insa fara secretii nazale.
Simt o presiune in obrazul drept, si am stari de amorteala usoare pe mandibula dreapta, mai ales cind ies la aer rece.
Urechea dreapta a ft extrem de infundata cu citeva saptamini in urma. Acum cind misc mandibila, urechea dreapta pocneste incontinuu. Daca incerc sa respir pe fosa dreapta, se simte ca e infundata, daca compar cu partea stinga.
Deci problema persista pe partea dreapta, presiune sinus, durere cap, ochi, ureche, glanda+Spasm ochi

Am luat steroizi in pastile si antibiotic in februarie, de la medicul de familie. Apoi am trecut pe montelukast o pastila pe noapte. Si spray steroid+antihistamina (momentasone+olapatidine) 2 ori pe zi.

Am ft trimisa de medicul de familie la radiografie de sinusuri, iar rezultatul a venit cu schimbari de sinus penpartea dreapta, cu o posibilitate de existenta a unor polipi. Medicul de familie mia facut trimitere la orl la spital, iar acum stau pe lista de asteptare. Mentionez ca stau in Irlanda, iar sistemul de aici cam asa functioneaza.

Ce imi recomandati sa fac mai departe, incotro sa o iau?

Am avut mereu probleme cu sinusurile, rinite alergice, git ragusit. Mereu cam se rezolva fara tratamente complicate. Dar in sezonul acesta mi s-a redus calitatea vietii enorm.

Simptomele par a disparea, cite putin, si la o simpla plimbare afara, la un aer putin rece, eu incep sa experimentez din noi toate cele mentionate mai in sus.

Va multumesc enorm.
1 comentarii
0
18-03-2024, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. pana ajungi la ORL.. mergi al un stomatolog sa faca un CT3D maxilar si sinus.. cele mai urate sinusite sunt de la radacina dintilor de sus...
2.. trebuie sa faci test helicobacter si consult la gastrologie.. foarte des inflamatia de pe gat si nas.. pe dreapta se datoreaza unui reflux gastro eosfagian in somn
3 mai icteste in urma pe forum ce am explicat despre reflux, ce alimente NU mai ai voie sa consumi seara la cina si dupa cina
4 putem face si un consult online daca doresti
dai clic pe numele meu..si gasesti adresa de mail sau numarul de whatsapp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: