Simt ca nu am aer

13-09-2020
SorinMihai7
Nu este medic/terapeut
SorinMihai7
Buna ziua! Acum 1 luna si 2 saptamani am avut o indigestie dupa care nu am mancat 3-4 zile doar cate o banana 2. M-am simtit foarte slabit iar in a 4 a seara m-am trezit peste noapte tremurand si cu calduri, iar apoi am simtit ca nu am aer. In 2-3 zile imi revenisem, cateva zile am fost normal, iar apoi a revenit senzatia asta. Am fost la 2 orl, mi-au spus ca nu am nimic si ca este atac de panica. Ambulanta de 3 ori mi-au luat saturatia la respiratie si a iesit numai 98 si 99. Si ei au spus ca este atac de panica sau anxietate. Mi s-a dat sedatif pc, extraveral, persedon si melatonina, respiram repede si simteam putin aer, pana cand intr-o dimineata nu mai simteam aer deloc si 2 zile am crezut ca o sa mor in orice clipa. Iar mi s-a luat saturatia la oxigen, cei de pe ambulanta au spus ca toate semnele vitale sunt bune, sa merg la psihiatru. Acesta mi-a dat sertralina si rivotril, le iau de 2 saptamani, ce e drept ma simt mai linistit si pot dormii noaptea, dar tot simt ca nu am aer. Este posibil sa fie alta problema, sau e doar o forma grava de anxietate avand in vede saturatia de oxigen de 99? Un sfat va rog la 20 de ani in loc sa ma bucur de viata sunt chinuit de aceasta senzatie.
33 comentarii 12 Înainte ›
1
13-09-2020, ora 16:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medicamentele isi fac efectul in 2-4 saptamani. Mai aveti putina rabdare.
0
05-10-2020, ora 12:19
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna Clara ! Spune mi te rog la starile de anxietate pe care le ai avut: au fost si picioare grele, cap greu, durere in ceafa, moleșeală, zgomot in urechi ?
1
05-10-2020, ora 14:55
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
buna. Am avut și eu aceleași simptome anul trecut. Vreo 2 luni am crezut ca o sa mor, ca am ceva la plămâni, am fost și la orl si la tiroida si la multe alte investigații. Pneumologul mi-a sugerat ca ar fi o tulburare de anxietate si asa a fost. Ai o frica pe care nu o poți inlatura. Mie mi-a trecut dar am început cu alte frici. Deci nu întrerupe tratamentul. Sanatate
1
05-10-2020, ora 15:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Catalina Mihaela

Nu. La mine nu.
0
05-10-2020, ora 15:36
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna Leo ! Ce tratament ai luat ? Si ce simptomatologie ai avut sau ai ?
1
05-10-2020, ora 16:24
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
bună Cătălina. Tratamentul mi-a fost prescris de psihiatru, cam o luna mi-a trebuit sa îmi revin, apoi am renunțat la tratament iar după câteva luni starea mea a devenit mult mai grava, frica a fost tot mai mare. Aveam emoții necontrolate, asa ma trezeam dimineața, nu aveam aer, simțeam ca nu îmi ajunge aerul, picioare grele, ameteala scurta, o durere ascuțită între omoplați, gust ca de fier în gura, durere de stomac și multe altele...
1
05-10-2020, ora 16:30
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Am cheltuit o gramada de bani pe investigații inutile Orl, cardio, pneumologie, tiroida, ginecologie, gastro, ma gândeam chiar sa fac și un Rmn. Acum am iar stările de emoții și nu ma pot liniști dar nu mai vreau sa iau tratament psihiatru, o sa incerc sa elimin cauza fricii mele, nu sa devin dependenta de pastile pt a fi fericita
0
05-10-2020, ora 17:47
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna Leo! Aveai si durere in ceafa, junghi in stanga, parestezii, furnicături ale feței,..greata
0
06-10-2020, ora 08:12
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Buna Cătălina. Nu mai rețin toate simptomele pe care le-am avut. Dacă vrei cauta pe net 150 simptome ale anxietății, sunt pe site-ul clinicii hope. Eu mi-am regăsit acolo multe simptome
0
06-10-2020, ora 09:14
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Buna Leo! Si ce ai facut, cum ai trecut peste simptome ?
1
06-10-2020, ora 10:42
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Cu medicamente de la psihiatru, 4 feluri. Vizite la psihiatru am facut o data pe sapt, apoi la 2 sapt... cel mai bine ar fi sa mergi la un psihiatru bun sa te convingă în legătură cu simptomele anxietatii
1
06-10-2020, ora 10:44
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Din ce județ ești catalina?
0
06-10-2020, ora 11:12
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Vrancea
0
06-10-2020, ora 13:06
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo Vrancea, Focsani
1
06-10-2020, ora 14:30
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Credeam ca ești mai aproape de Suceava, eu am fost la un psihiatru extraordinar aici
0
06-10-2020, ora 18:55
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo acum i au dimineata jumate de anxiar si una de fobiless, si seara un sfert de mirzaten..am o luna de zile
1
06-10-2020, ora 19:45
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Am luat și eu anxiar, serodeps si alprazolam
0
06-10-2020, ora 22:21
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo, oricum am o dislipidemie mixtă..si palpitații...am avut aparat pus 24 ore..palpitații puls 136 cel mai mare..ce ma sacaie este faptul ca am picioare grele, cap greu si faptul ca mi țiuie urechile...plus la RMN angio artera stanga mai îngusta..RMN cerebral atrofie, nervul VIII
0
07-10-2020, ora 08:44
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Palpitații, tiuit în urechi (aveam o senzație ca și cum auzeam tot timpul cum își flutura aripile o pasare) dar a trecut în vreo 2 luni, cap greu, picioare grele am avut și eu, eu nu am făcut un rmn.
0
07-10-2020, ora 08:51
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Primul meu episod de anxietate s-a manifestat cu palpitații puternice, nu aveam aer de nici un fel, ieșeam afara dar tot degeaba, simțeam cum o ia inima la galop, nici în mașină nu puteam urca, mergeam cu capul afara sa am puțin aer, simțeam ca ma sufoc
0
07-10-2020, ora 09:40
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo, furnicături pe fata?
0
07-10-2020, ora 10:06
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Asta nu, furnicături pe limba
0
07-10-2020, ora 11:34
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo, ameteli ?
0
07-10-2020, ora 11:56
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo mai i ei tratament ?
0
07-10-2020, ora 14:41
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Catalina, am renunțat pentru ca ma simțeam bine, de neclintit dar la prima supărare au revenit emoțiile și simptomele chiar mai rău decât înainte. Momentan nu iau tratament, ma simt groaznic dar încerc sa ma mențin pe linia de plutire. Mi sa pus în minte ca as avea ceva la faringe și nu pot scapa de idee. Maine merg sa fac exudat ca sa vad daca e ceva sau nu, apoi sa vad ce îmi recomanda medicul de familie, sper sa nu fie nimic sa ma pot liniști. Mie dacă îmi confirma un medic faptul ca nu am nimic atunci imi trec toate... și am avut si amețeli scurte
0
07-10-2020, ora 15:04
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo..o sa fie totul bine..cu Bunul Dumnezeu inainte. Cred ca anxietate am avut si inainte dar nu știam..dar acum am fost la urgente de 9 ori, prima oara m am speriat tare si de acolo tot felul plus ca o luna n am mai fumat si aveam sevraj si nu am știut, acum fumez din nou...frica e cea mai periculoasa...am avut dureri f mari de cap...povestea asta a început acum 4 luni, de o luna i au tratament
0
07-10-2020, ora 15:12
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Catlina mie îmi e f greu sa nu ma gandesc la multe. Tatăl meu a murit la 56 ani de cancer laringian, unchiul meu zilele trecute de cancer în gura și ma tot macină ideea de a nu fi ceva ereditar, plus ca mai si fumez 4, 5 țigări pe zi. Nu as fi asa panicata dar ma tot gândesc la copiii mei ca sunt mici și nu vreau sa crească fara mama, asta e grija mea cea mai mare
0
07-10-2020, ora 15:16
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Cum anume se manifesta sevrajul? Eu tot încerc sa las și acele 4, 5 țigări dar ma iau emotiile mai tare dacă nu am o tigara dimineata
0
07-10-2020, ora 15:20
Leo32
Nu este medic/terapeut
Leo32
Catalina tu măcar ai susținere din familie? Eu am o sora căreia ii spun ce ma supara și încearcă sa ma liniștească. Soțul imi spune ca nu am nimic doar mintea bolnava, nu ma intelege
0
07-10-2020, ora 16:29
Catalina Mihaela
Nu este medic/terapeut
Catalina Mihaela
Leo..in fiecare zi picioare grele, greutate pe cap, palpitații...am cheltuit o groaza de bani..in fiecare zi parestezii pe fața...da soțul meu zice ca da
Adaugă un comentariu / răspuns
33 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: