Schizofrenie

06-01-2023
Snx
Nu este medic/terapeut
Snx
Revin cu aceeasi situatie in care la mama se repeta ep de schizofrenie(selectiva) zic eu! Cu sotul meu se poarta normal, dar tot cu idei fixe, iar pe mine ma acuza de toate ideile care-i trec prin cap(ireale). La urgente, in Spania, i-au dai Seroquel de 400, Sertralina de 50, Zyprexa (olanzapina)de 5mg si Rivotril de 0, 5mg! Am citit ca Zyprexa este un medicament interzis in America, de acum 2 ani din cauza nocivitatii asupra corpului! Mamei ia de 2 ani Sertralina si Quetiapina 200, date de medicul din Romania, doar ca, de 4 sapt a inceput sa apara simptomele bolii si am credem ca nu si-a mai luat tratamentul regulat! Dar eu i-l administrez perfect corect de 3 sapt si nu vad imbunatatire, ba mai mult se poarta mai ciudat, decat la debutul simptomelor! Oare cat va tine sa revina printre noi?calma si fara idei ciudate!
10 comentarii
1
06-01-2023, ora 09:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca are idei ireale se scoate Sertralina. Sertralina e un antidepresiv. Creste serotonina. Ea are nevoie sa ii scada serotonina. Luati legatura cu un medic online de ex prin Medic Chat pentru a ii revizui tratamentul. Nu e scumpa consultatia.
In episod Seroquelul ar fi trebuit sa fie minim 600. E subdozata.
1
06-01-2023, ora 10:06
Snx
Nu este medic/terapeut
Snx
Deja am programare a medicul ei psihiatru, din Romania, cel care i-a prescris Sertralina acum 2 ani! Cei de la Urgente, Spania, i-au crescut Seroquel la 400 si i-au adaugat Zyprexa (olanzapina) de 5mg! Din ce am citit Zyprexa este interzisa in America de acum 2 ani.De-abia astazi i-am schimbat dozele, sa vedem daca reuseste sa doarma, ca aici apare nervozitatea, ca nu doarme nici noapte, nici ziua..
Multumesc!
1
06-01-2023, ora 15:08
Gogu3
Nu este medic/terapeut
Gogu3
Nu e adevarat ca Zyprexa e interzisa in America.
1
06-01-2023, ora 16:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate ca i-a prescris Sertralina dar nu era in episod psihotic cand i-a prescris Sertralina. Era in depresie. Sertralina nu se ia cand e in episod.
1
06-01-2023, ora 19:27
Snx
Nu este medic/terapeut
Snx
Multumesc! Nu am stiut!!
2
06-01-2023, ora 21:56
360
Nu este medic/terapeut
360
eu ti-as recomanda sa vorbesti cu dr si sa nu iei de bun ce ti se zice aici
fiecare pacient raspunde diferit la diferite medicamente. numai un dr poate sa te lamureasca daca e bine sau nu sa fie administrat antidepresivul.

legat de toxicitate, probabil toxicitatea la care faci referire este legata de ficat. eu iau olanzapina si mi s-a recomandat de dr sa iau suplimente pt protectia ficatului. silimarina ar fi buna... eu asta iau.. sunt 7 ani de cand sunt pe olanzapina
3
06-01-2023, ora 23:26
Snx
Nu este medic/terapeut
Snx
Multumesc mult pt implicare! Orice experienta sau sfat au venit cu o clarificare a ceea ce eu gandeam! Are programare cu medicul ei din Romania, luni, dar pana atunci am dus-o la Urgente in Spania, unde mi-au dat Sertralina de 5mg de 3 oribpe zi, Zyprexa de 3 ori pe zi, seroquel de 400mg seara si un somnifer ! Mama are probleme cu ficatul, f mari, iar rinichii ii functineaza la jumatate, si multe altele! Mi-ar fi placut daca i s-ar fi facut niste analize, pana sa fie atat de dopata cu medicamente extrem de puternice! E parerea mea, ca fiica si ca om care se informeaza, nu ia totul de bun!Medicii au un conveniu cu farmaciile si sunt indrumati sa promoveze anumite medicamente, fara sa tina cont de particularitatea fiecarui organism! Eu va multumesc pt ca v-ati exprimat si m-ati sfatuit dupa experienta fiecaruia!
1
07-01-2023, ora 00:12
360
Nu este medic/terapeut
360
pacat ca nu sunteti din timisoara, ca va recomandam dr bun care sa se uite si la analizele de sange/laborator
dr care ii atent la mai multe aspecte
1
11-01-2023, ora 21:18
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Asta e clara:

"Cu sotul meu se poarta normal, dar tot cu idei fixe, iar pe mine ma acuza de toate ideile care-i trec prin cap(ireale)"

Daca cu sotul tau se parta normal, inseamna ca nu are ce zici ca are, are ceva cu tine, daca avea ceva mai grav real, se purta la fel cu toata lumea, boala nu face selectie.
Idei fixe au multi si sanatosi.
2
16-01-2023, ora 13:56
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Te as contrazice.Eu spre exemplu când am întrat în episod acum trei ani, mintea mea a produs deliruri în ceea ce privește o parte din persoanele din grupul meu social, iar o parte nu, ma purtam normal cu ele.Boala se manifesta diferit de la persoana la persoana.Este la fel de probabil ca unii aflați în episod sa fie În delir total.Poate doar un medic cu experienta și ar da seama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul