schizofrenia se transmite ereditar?

12-03-2006
carmen_p
Nu este medic/terapeut
carmen_p
Mama amicului meu a fost diagnostigata cu schizofrenie. Ce sanse sunt ca el sa mosteneasca aceasta boala. Dar copii lui? va multumesc.
3 comentarii
0
13-03-2006, ora 00:00
dr. Laura Constantinescu
Nu este medic/terapeut
dr. Laura Constantinescu
Schizofrenia nu este o boala ereditara. Mostenirea genetica de la mama se traduce doar intr-o vulnerabilitate mai mare pentru dezvoltarea aceastei maladii. Riscul oricaruia dintre noi de a face schizofrenie este de 1%. Cu un parinte bolnav, riscul creste pana la 6%, iar cu un bunic bolnav, riscul e de 5% - conform studiului publicat de Gottesman in 1991.
1
09-11-2006, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Draga Carmen, cel mai sigur este sa nu aiba copii. Uite, tatal meu a avut o forma de schizofrenie paranoida (zic a avut pentru ca este decedat, de moarte naturala cumva, de fapt din cauza tutunului). Ce vreau sa precizez este ca eu si fratele meu am mostenit boala amandoi. Mama nu a stiut despre predispozitia tatei la aceasta boala cand ne-a conceput. Cel mai sigur, , mai ales daca stie este sa nu cumva sa aiba copii. Imi pare rau ca spun aceasta, dar stiu cat suferim noi.
1
28-07-2010, ora 11:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr. Laura Constantinescu

Poate ca riscurile pe schizofrenie sunt cele prezentate de studiul Gottesman.

Dar stiu sigur ca majoritatea persoanelor internate pe care le-am intalnit cu boli psihice detineau o componenta ereditara.

Chiar daca mama, tata sau bunicii nu au avut aceeasi boala. Ei tot au facut o boala psihica.

Si eu sunt de acord cu Anastasia. Numai un bolnav psihic stie cat de chinuitoare sunt aceste tulburari.
Bunica mea a avut schizofrenie. Tata are o boala psihica f grava, nediagnosticata inca pentru ca nu si-o recunoaste si mama nu a fost de acord sa il interneze fortat. Dar asta ne ruineaza toata familia.
Eu am facut tulburare afectiva bipolara. Fratele meu are si el un dezechilibru psihic.

Cand sotul sau unul dintre bunici (din oricare parte si pe oricare ramura) sufera de asa ceva, de orice boala psihica, nici sa nu va ganditi sa faceti copii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •