Quetiapina

16-04-2023
black_angel2911
Nu este medic/terapeut
black_angel2911
Comprimatele de quetiapina XR(cu eliberare prelungita) se pot rupe? Adica de ex dintr-un comprimat de 150 mg se poate rupe jumătate/un sfert...etc?
6 comentarii
1
16-04-2023, ora 14:47
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Bună, eu am făcut așa o data și nu mi-a fost bine, iar apoi medicul mi-a spus sa nu le rup, sa le iau întregi.
1
16-04-2023, ora 18:07
black_angel2911
Nu este medic/terapeut
black_angel2911
Nu ți-a fost bine in ce sens? Depinde pt ce diagnostic ai luat. Mie mi s-a prescris alaturi de un antidepresiv pentru tulburare anxios depresiva, 150 mg quetiapina, si mi se pare cam puternica...
1
16-04-2023, ora 20:42
Anonim077
Nu este medic/terapeut
Anonim077
Am avut halucinații de la jumătate de pastila.E bine sa întrebi și medicul tau.Mie așa mi-a spus medicul sa le iau întregi pastilele. Tulburare bipolara diagnostic.
1
10-07-2023, ora 13:43
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Eu am rupt în jumate o pastila de 100.
Și tot si-a făcut efectul adică mi-a dat somn noaptea deși medicii și farmaciștii zic ca comprimatele cu eliberare prelungita nu se înjumătățește ca nu au efect.Ciudat totuși ca mie mi-a dat somnolență.
Deci un efect tot își face chiar dacă poate mai mic
Recomandat e sa le iei întregi insa.
Multă sănătate!
1
11-07-2023, ora 13:58
ThunderBay
Nu este medic/terapeut
ThunderBay
Si eu pentru anxietate tot asa iau, un antidepresiv plus quetiapina, ultima pentru somn ca nu se mai gaseste rivotril.Cred ca 150 e mult, eu iau 25 de mg si cred ca sunt subdozat, nu prea-si face efectul, cred ca o sa urc la o pastila de 50.Nu stiam chestia asta ca daca rupi comprimatul cu eliberare prelungita nu-si mai face efectul...Poate ne spune Clara, daca citeste acest comentariu.
1
16-07-2023, ora 21:35
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Vai de capu meu, imi amintesc de vremea cand aveam atacuri de panica, episoade lungi rau, insotite de depresie care ma tinea la pat. Mi.a prescris mie, ATENTIE, nu inseamna ca au sfaturi. Mi.a prescris queitapina un psihiatru. Fratilor, ma trezeam amortit rau de tot, abia puteam sa ma activez de dimineata. Eram mai putin empatic, nu reuseam sa am discutii constructive cu oamenii. Chiar tin minte ca am renuntat si la locul de munca, pentru ca nu puteam sa fac fata. Eram total lipsit de energie.

Eu m.am vindecat citind urmatoarele carti, pe care le tot scriu aici de ceva timp.

Stephen briers TCC
Edmund J Bourne - anxietatea si fobia
Brett a more - am uitat cum se cheama.
David Carbonell - Atacul de panica
Si altele

Am renuntat la quetapina. REPET, in cazul, nu stiu la voi cum a fost.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul