ganduri triste.. tratament | Forumul Medical ROmedic

ganduri triste.. tratament

11-06-2013
doina7
Nu este medic/terapeut
doina7
baiatul meu (20 ani) a primit tratament cu sertralina 0, 25, mg si vitamine pentru anxietate.

Va rog sa-mi spuneti de ce are ganduri foarte triste ? de la medicamente ? tratamentul i-a fost prescris pentru o luna, dar luna a trecut si nu este mai bine.

Sunt deja 2 luni de cand tot doarme si nu-si revine.Daca invata 15 min. il rapune o oboseala si un somn adanc.

Este gresit sa invete in aceasta perioada ? ar vrea sa-si dea din examene.
Cand credeti ca se va putea recupera ?

Va rog un raspuns.Va multumesc anticipat.
6 comentarii
0
11-06-2013, ora 16:21
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Doamne ajuta!
NU..nu este normal sa doarma atat.
E tot atat de adevarat ca, aceste medicamente DAU stare de somnolenta...
poate doar daca,
mult timp n-a dormit suficient si-o fi invatat mult
sau
o fi avut vreo deceptie-n dragoste
sau alt necaz..dvs stiti
CE A DETERMINAT ACESTA STARE A LUI.??
daca veti si detalia,
sigur veti primi si-un raspuns competent
cred ca asta doriti.
Noi doar ne dam cu parerea.
sanatate
0
11-06-2013, ora 23:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ doina7

Doza minima de sertralina este de 50 mg/zi.
Acest medicament se da pentru depresie (= stari de tristete, lipsa de energie, somnolenta care tin tot de depresie) si anxietate.

In general este necesar un tratament de minim 6 luni dupa care dozele se reduc treptat, sub indrumarea medicului iar daca pacientul se simte bine si nu mai are nevoie, se constata ca se afla intr-o perioada de remisie.

Poate sa aiba pe parcursul vietii mai multe perioade de remisie care pot dura intre cateva luni si cativa ani.
0
12-06-2013, ora 20:08
doina7
Nu este medic/terapeut
doina7
va multumesc pentru raspuns.

maria, cauza a fost frica de esec.In general e mai fricos, si-a dorit foarte mult sa reuseasca in viata pe plan profesional si nu numai.L_am crescut singura, de cand avea 3 ani.E un baiat deosebit, sincer, corect, inteligent, ii place sa citeasca, vrea sa stie, e curios.I-a fost frica ca a gresit alegandu-si facultatea, pe cand ceilalti colegi ai lui, care desi nu invatau bine si-au ales facultati mai cautate.

Frica de viitor Asta a fost. Ar vrea ceva nobil. O munca care sa-i ofere respect, dar si sa poata ajuta oamenii.

E ceva mai bine acum, si-a dat un examen la care, neasteptat, a luat 10.Nu si-a putut invata prea mult, dar a retinut exact ce trebuia, si a prins curaj. Mai avem vineri unul, speram sa fie bine.Doarme, invata 30 min. poate 1 ora, si iar face pauza.

Adevarul este ca oboseste daca se tot framanta cu gandurile lui.Starea de tristete nu-mi place.

Clara,

cand imi spui de 6 luni, sau mai mult, ma sperii.Nu credeam vreodata ca se poate ajunge la asa ceva.
Si cand imi spui ca poate remite mai tarziu, .am un gust amar.DAR, ma incred in Dumnezeu.El este ajutorul meu.

Multumesc inca o data. Sa aveti pace.
0
12-06-2013, ora 20:58
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună ziua, gândurile nu sunt modificate prin medicaţie, doar intensitatea emoţiilor. Gândirea reprezintă un sistem de cunoaştere, iar gândurile triste ce apar din când în când nu sunt alt ceva decât o reacţie învăţată ce trebuie corectată prin psihoterapie.
Activarea organismului şi stările de oboseală sunt menţinute de anumite schimbări cerebrale, dar acestea pot fi reglate şi depăşite. În mod sigur ritmul circadian este dereglat iar acest lucru se observă în calitatea somnului şi starea de oboseală de peste zi.
Fiul dumneavoastră poate beneficia de psihoterapie faţă-în-faţă sau chiar şi online. Pentru mai multe detalii v rog să mă contactaţi.
0
12-06-2013, ora 22:55
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ doina7

Din ultimul mesaj pe care l-ati postat reiese ca fiul dv. ar avea nevoie si de un alt mod de a gandi si de a privi lucrurile in perspectiva.

Va sugerez sa va rugati pentru el si sa ii inspirati atitudinea de bun crestin (care face fapte bune si se bazeaza pe Dumnezeu, nefiindu-i frica de ziua de maine). Plus niste consultatii la psiholog.

Asa cum a spus si domnul psiholog, aceste medicamente actioneaza asupra modificarilor organice care apar, dar nu ii vor schimba gandirea.
0
15-06-2013, ora 20:22
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Cat de grava este anxietatea? Cum se manifesta? Poate intr-adevar i-ar folosi o alta perspectiva. Perfectionismul si standardele ridicate pot duce la performante inalte dar pe de alta parte, in cazul unui esec, sau cand lucrurile nu ies asa cum si-a dorit poate aparea dezamagirea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul