Pt persoanele Letargice cu schizo (am noutati)

12-03-2024
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
Hello prieteni,

Nu am mai intrat de ceva timp, insa revin cu o informatie care v-ar putea fi de folos pt unii dintre voi.
Am vorbit zilele trecute cu doctora mea psihiatru, despre faptul ca nu mai am energie sa lucrez si nu stiu ce sa faac, ca nu am de gand sa ma las intins si sa las lucrurile in voia sortii...

Ca o paranteza, asta e partial adevarat. Partial pt ca da, sunt momente cand chiar nu mai am energie. Sunt pe 0 si trag de mine sa fac sport. Dar sunt si momente cand am energie sa bag tare cu lucrul pe comp.

Discutia cu doctora am avut-o de asa natura pt ca tatonam terenul cu ea... mai mult ca sa vad cum gandeste si cum reactioneaza la nevoile mele, ca atunci cand chiar am nevoie de ea sa stiu cum sa comunic cu ea. Nu aveam asteptari de la ea.

Asa s-a facut ca doctora mi-a prescris un medicament care inhiba sistemul parasimpatetic, in incercarea de a ma ajuta sa am o forma de energie. Ce inseamna ca inhiba sisteul parasimpatetic ? Inseamna ca sistemul nervos va functiona mai mult pe alerta (fight or flight).

Asta imi aduce aminte de un motto. "O mana intinsa care nu spune o poveste nu primeste nimic".

Practic, medicamentul creste sistemul de alerta,.. este puternic anticolinergic... se numeste medicament antagonist muscarinic al acetylcolinei. (muscarinic acetylcholine receptor antagnist)

Exista riscuri destul de mari cu el cum ar fi delirul, halucinatiile... dar banuiesc ca asta doar daca doza e mare.
In plus, m-o fi vazut stabil si na... poate ca nu dau doctorii chiar la oricine

Prin urmare as recomanda sa studiati terenul pt acest tip de medicament daca simtiti ca va este greu sa faceti activitatiile zilnice... si daca desigur sunteti convinsi ca nu o dati deja in turbare
16 comentarii
0
12-03-2024, ora 16:08
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
aaaaa... inca o hestie... ceaiul negru ;) activeaza foarte bine cognitia. jumatate cana de ceai d'asta e suficient... e mai misto decat cafeaua dpdv al eficientei...

insa luat si asta cu grija. daca aveti anxietate deja... mai bine nu. (sau alte stari de tensiune )
ceaiul baut cel tarziu cu 6 ore inainte de medicamente
0
12-03-2024, ora 18:08
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
Păi și nu-ți crește anxietatea dacă îți inhibă sistemul parasimpatic? Mie mi-ar trebui un medicament care să îmi inhibe sistemul simpatic pt că tot timpul sunt în alertă. Și când mănânc, îmi simt mușchii abdomenului și ai pulpelor tensionați...doamne ferește :))
Btw, ți-am scris pe mail mai demult dar nu știu dacă ți-a ajuns prin spam sau ce s-a întâmplat.
0
12-03-2024, ora 19:24
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Eu unul ma declar necunoscator in chestii ale creierului. Nu m-a interesat niciodata sa cercetez pe cont propriu.
anticolinergic, antagonist muscarinic suna a sf-uri pentru mine. Pur si simplu nu ma atrage sa studiez creierul. Nu stiu daca va ajuta cu ceva postarea mea. Ce ma intereseaza sunt suplimentele Omega3, Neuro Optimizer. Nu ma intereseaza sa stiu back-endul din sptele luarii lor. Ma intereseaza efectul lor si felul cum ma simt...stau sau nu in pat, citesc sau nu citesc, ascult muzica sau nu ascult, am chef sa ies afara sau nu etc. Din fericire tratamentul ma ajuta si ma descurc destul de bine sa fac activitati intelectuale, citit, memorat. Uneori sunt foarte sedat :( Insa, ca sa revin la topic nu as avea curaj sa iau ce zici tu vcc. Pe mine ma da peste cap o banala lecitina luata 10 zile sau mai putin sau coenzima q10. Mie mi-e bine cu ce am vreau sa merg cat se poate cu tratamentul actual. Nu o sa mai insist pe topic pentru ca nu va aduc plus valoare. Cam atat am avut de zis. Bine ai revenit vcc. O seara buna!
0
12-03-2024, ora 20:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ceaiul negru nu este recomandat in cazul bolilor psihotice.
0
13-03-2024, ora 08:56
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
@CSD ce descrii pare sa fie o anxietate destul de cronica. intr-adevar acel medicament de care vorbesc nu e pt cei cu anxietate.
cei cu anxietate, mai ales daca e cronica ca cea descrisa de tine, au nevoie de altfel de tratament. cred ca e potrivit pt cei cu schizo pt ca ei au deficiente neurochimice mai complexe

pt tine CSD am un clip care s-ar putea sa iti placa si sa-l gasesti util https://www.youtube.com/watch?v=twNwe5WOOdI
acolo vorbeste exact despre faptul ca iti trebuie ceva care sa inhibe sistemul parasimpatetic.

acolo spune ca una dintre solutii e cresterea aportului de glutamina prin proteine, si avuta atentie la ibs (iritable bowel syndrome) pt ca ibs e o problema a intestinului permeabil. iar permeabilitatea intestinului nu favorizeaza cresterea glutaminei la nivelul creierului.
deasemenea vorbeste de cresterea gaba cu anumite fructe/plante, de magneziu combinat cu vit b6

desigur, sanse mici ca astea sa vindece, motiv pt care sunt sigur ca medicatia e cea mai potrivita... tinteste cel mai bine problemele neurochimice

@Arnold... legat de faptul ca te da peste cap coenzima Q10 si lecitina. exact asta e motivul pt care eu studiez astfel de detalii cu neurotransmitatori, etc. pt ca nu vreau sa fac o greseala care sa ma dea peste cap. singurul mod de a evita greselile este de a intelege cu ce ma confrunt si de ce ma confrunt cu ele. in felul asta stiu ce sa comunic cu doctora ca sa poata si ea sa ma ajute la randul ei.

sigur, pot sa inteleg ca nu toata lumea poate face ce fac eu, si nu pt ca nu au capacitatea intelectuala sau ceva, ci din simplu fapt ca e nevoie si de multa introspectie asura starilor. la fel cum unii se pricep numai la fotbal sau altii numai la matematica, asa e si cu analiza asupra propriilor stari. nu toti o pot face, chiar din contra le poate dauna o astfel de introspectie.


@clara... posibil... pt mine functioneaza insa... yay ! :)
e drept ca nu fac abuz... consum in mod special ceaiul atunci cand situatia o cere. spre ex cand stiu ca trebuie sa fiu mai focusat, receptiv.

legat de topic. sunt convins ca nu la toti functioneaza... motiv pt care e bine sa studiati putin terenul inainte de a intra in joc
un bun inceput pt asta e studiul medicamentelor deja luate. de acolo se pot afla lucruri care dau o perspectiva mai buna a problemei cu care va confruntati, si poate ajuta sa intelegeti ce trebuie comunicat doctorului, ce simptome.
pt a studia medicamentele, eu ma inspir de pe go.drugbank.com/drugs
poate va ajuta si pe voi.
0
13-03-2024, ora 09:28
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
@ CSD... ma scuzi am zis mai sus ca iti trebuie ceva care sa inhibe parasimpateticul. am vrut sa scriu care sa NU inhibe, ci mai degraba sa activeze acel sistem.
0
13-03-2024, ora 12:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Parasimpatic.
Cum se numeste medicamentul?
0
13-03-2024, ora 13:38
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
da, in romana e parasimpatic. eu l-am luat din engleza pt ca citesc numai in engleza chestiile medicale
medicamentul se numeste - drums rolling - vezi in private message
0
14-03-2024, ora 16:07
C.S.D.
Nu este medic/terapeut
C.S.D.
@vcc
Mulțumesc pentru link, e foarte interesantă discuția. Cineva a spus că glicina + NAC i-a ameliorat simptomele insomniei. O să întreb medicul și dacă e totul ok, o să încerc și eu.
0
20-03-2024, ora 18:43
Vern
Nu este medic/terapeut
Vern
Sarcozina cica ar face minuni în schizofrenie asupra simptomelor negative, deja e dovedit clinic prin anumite studii.
0
23-03-2024, ora 18:45
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
revin cu update pt subiectul asta

e vorba de un medicament care. e important de retinut ca nu e pt oricine. studdindu-l pe net, am reusit sa inteleg de ce e bun pt mine si nu ar fi bun pt altii. practic e un medicament anticolinergic care reduce problemele asociate cu o activitate colinergica prea mare. asa cum e cazul meu (sau cred a fost cazul meu in trecut). spre exemplu cei cu activitate colinergica prea mare au simptome asociate cu dureri de cap, tranzit diareic, sucuri gastrice excesive ce diuc la gastrita, crampe abdonale, si posibil pt cei cu probleme de roseata la fata si probleme cu astm. criterii pe care le-am cam indeplinit la un moment dat

deci pana la urma nu e neaparat asa cum am crezut cu cresterea energiei. poate o avea si un efect de genul, dar sincer nu cred ca e un efect direct.

m-am confruntat cu probleme de gen la debutul bolii si le-am pus pe seama alergiilor la gluten. acum nu stiu ce sa mai cred. am fost alergic la gluten/lactate, sau familia mi-a dozat fara ca eu sa stiu, acest medicament. sunt intr-o situatie de te doare capul...

faptul ca doctorii (doctoritele) nu mi-au adus la cunostinta aceste lucruri si posibil, familia, ma lasa masca

complet dezamagit... de doctori in primul rand. (sa nu zic si familie) si sincer, satul de tot.
sunt intr-o situatie in care trebuie sa reevaluez unele lucruri si ma simt complesit pt ca nu stiu cum sa actionez.
medicamentul asta practic a reusit sa-mi dezvaluie si sa pun piesele de puzzle cap la cap. piese asupra carora planau o gramada de intrebari in trecut.

complicat pt ca practic va trebui sa schimb doctorul. simplu la prima vedere, insa complicat pt ca daca il schimb tot nu rezolv nimic. ( din motive pe care nu le pot spune pe forum)
0
23-03-2024, ora 19:06
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
editare pt textul
{
m-am confruntat cu probleme de gen la debutul bolii si le-am pus pe seama alergiilor la gluten. acum nu stiu ce sa mai cred. am fost alergic la gluten/lactate, sau familia mi-a dozat fara ca eu sa stiu, acest medicament. sunt intr-o situatie de te doare capul...
}

m-am confruntat cu probleme de gen la debutul bolii si le-am pus pe seama alergiilor la gluten.INSA nu stiu daca acestea mi-au trecut de la sine sau daca familia mi-a dozat acest medicament anticolinergic inca din debutul bolii pt reducerea simptomelor

daca familia a facut-o ma simt ca intr-o zona CREPUSCULARA.. de te doare mintea
1
23-03-2024, ora 19:35
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Pacat de comportamentul medicilor si al parintilor! Mai ales al medicului care ti-a ascuns un medicament. Pai ce incredere sa mai ai in medicul respectiv!? Schimba-l urgent! Cat despre parinti nu stiu sa te sfatuiesc decat sa porti o discutie serioasa cu ei, sa le explici sa nu mai faca niciodata, dar niciodata asa ceva. Oricum cand vei ramane singur o sa trebuiasca sa iei medicatia. Ei nu s-au gandit la asta!?

P.S. Imi pare rau sa aud astfel de lucruri si cred ca o furtuna in sufletul tau. In cine sa ai incredere pe lumea asta decat in parinti? Nu mai pot sta, iti urez tarie sufleteasca si, de acum inainte sa fii foarte atent la medici si parinti. Daca s-a intamplat o data, chiar daca demult, se mai poate repeta...
0
24-03-2024, ora 19:14
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
da, urat ce au facut. altii probabil ii lauda. cine stie...
practic la momentul asta nu mai locuiesc cu familia si nu mai au cum sa abuzeze de pozitia lor.. probabil de aici si incercarea doctorei de a prelua controlul
se pare ca simplu fapt ca am comunicat cu ai mei despre problemele mele ar putea sa imi dauneze pe termen lung. nu-i normal ca eu sa fiu medicat fara sa stiu motivul principal din spatele acestui fapt. Fie ca medicarea se face prin mod direct al familiei, fie prin intermediari cum e cu doctora
cel mai probabil va urma sa schimb doctora si sa deconectez familia de la ‘putere’.
deconectarea va fi dificila pt ca doctorii pot comunica intre ei. deci daca familia a vorbit cu doctora me, iar eu merg la alt doctor x. acest doctor x va intreba de mine la doc anterior. el putand sa vada prin scrisoarea medicala cine a fost acest doctor anterior.

cam asa arata schema..de comunicare
familia > doctor anterior > doctor curant
e un lant... aici e problema... asta e lantul pe care nu stiu cum sa-l rup
0
25-03-2024, ora 17:09
Lena8
Nu este medic/terapeut
Lena8
Doar daca faci consultatie la privat si atunci mergi tu la cine crezi fara sa apara pe sistemul de stat.
0
25-03-2024, ora 23:40
XtremeSRL
Nu este medic/terapeut
XtremeSRL
da, ar fi o chestie si asta. nu-i o idee rea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  • Ce faci dacă copilul este letargic (nu îl poți trezi)
  •