Intrebari si Raspunsuri Pt Cei cu Boli Psihice Diagnosticate:Schizofrenie, Bipolar, Depresie

26-07-2023
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
M-am gandit sa fac(em) un topic dedicat celor cu schizofrenie, bipolar, depresie, deja diagnosticate.
Aici sa se puna intrebari privind boala fiecaruia, daca sunt nelamuriri, si daca sunt intrebari la care nu se gasesc raspunsuri in alta parte.
Eventual sa afle raspunsuri la intrebari pe care poate nici nu si le-au pus cei in cauza, desi sunt importante de stiut

Ma gandesc chiar si la posibilitatea ca atunci cand gasim pe internet informatii utile si greu de gasit, sa le punem aici sub forma de Q&A (Questions and answers) in care punem intrebarea dar si raspundem la ea...

Eu am sa postez in mod regulat aici noutati pe care le gasesc privind aceste boli
7 comentarii
1
26-07-2023, ora 14:14
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Este o idee buna, deși am remarcat ca sunt mulți care întra și se uita sunt putini cei ce postează.
Am dat ieri de un subiect sensibil pentru cei care iau antipsihotice, respectiv mâncatul compulsiv.
Recomand acest link
----------*

Descrie destul de bine hrănitul compulsiv pentru a ascunde emotii

(*modificat de admin)
1
26-07-2023, ora 14:36
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
Ma bucur ca iti place ideea.. sper sa placa la cat mai multi si sa prinda ideea

linkurile vor fi sterse de moderator...de aceea va trebui facuta postarea sub forma urmatoare

Intrebare: Cum gestionam pofta de mancare data de medicamente ?
Raspuns: pofta de manacare poate fi gestionata facand xxxxxxxxxxx

sa o facem ordonat, altfel isi va pierde esenta rapid topicul pt ca lumea nu va putea tria, distinge postarile utile de cele inutile
1
26-07-2023, ora 18:41
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
E păcat ca se șterg linkuri, mai ales dacă sunt utile. Ar trebui sa copiez și sa postez toată informația. Dar înțeleg ca sunt reguli ce trebuiesc urmate.

Pe scurt mai nou mănânc compulsiv sa acopăr un gol interior din ce am remarcat. Acest gol pare să vină și din lipsa unor teluri. Cortexul prefrontal e partea creierului care implica cognitiva, stabilirea tenurilor și mai ales urmarea lor prin aplicarea voinței. Antipsihoticele acționează inclusiv pe cortex și nu pare sa aduc un aport benefic din punctul asta de vedere.
Altfel spus voința de a nu manca e diminuata. În golul interior pare ca se instalează frica. Frica de a nu putea face planuri concrete de viitor și e o frica surda. Pentru a masca aceasta frica vin impulsuri gustative. Când mănânci, e cam printre puținele plăceri ce au rămas unui schizofrenic.. Medicația da o pofta incredibila, dar nu e foame, ci e pofta emoțională. Dacă dai urmare acestei pofte, care de obicei se îndreaptă spre carbohidrați, creste riscul de diabet. Un cerc vicios care te duce în spirala în jos.

Personal oricât încerc sa ma lupt sa nu mănânc, încet încet pierd teren. Măcar ma axez pe mere și semințe.
Voi cum va descurcați pe partea asta?(Mă refer la cei ce iau Antipsy).
1
26-07-2023, ora 19:08
user_253871
Nu este medic/terapeut
user_253871
Ma scuzi, dar ai pierdut scopul. Poate nu am fost suficient de explicit. Aici se pun Intrebari si Raspunsuri la problemele medicale. Nu opinii personale si nici experiente personale...daca ne-am expune toti parerea si nu am crea un sistem coerent, nu ar mai fi util nimanui topicul.

Raspunsurile din surse credibile va rog, preferabil copiate direct din sursa respectiva, in romana sau tradus in romana
Sper sa ma intelegi...multumesc

Rog Admin-ul sa ma faca moderator pe topicul asta daca se poate :d
2
26-07-2023, ora 19:20
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Of... credeam ca tot forumul e pentru probleme medicale...
Încearcă sa fii mai explicit, ce fel de probleme medicale? De ce natura?

Am atins și eu subiectul după cum a fost și explicat. Răspunsurile din surse credibile ce înseamnă? Linkuri nu sunt acceptate, la ce faci referire, de specialitate?
Hai sa vedem cum o scoatem la capăt...nu vreau sa par Gigi Contra
2
26-07-2023, ora 19:26
Davincii
Nu este medic/terapeut
Davincii
Mancatul compulsiv e o problema reala la cei diagnosticați cu boli mentale. Antipsihoticele în multe cazuri declanșează mâncat compulsiv, cea ce duce la obezitate iar în timp la alte complicații.
Aveți sugestii cum sa fac fata? Cum va descurcați pe partea asta?
1
23-08-2023, ora 09:48
Hipnoterapeut
Identitate neconfirmată
Hipnoterapeut
Buna ziiua!
Intr-adevar, mancatul compullsiv vine de regula aasociat cu niste emotii, emotii sau fricii, care la randul lor s-au formaat in urma unor traume diin copilariie, evenimente neplacute. Trebuie intervenit lla radacina problemei pt ca o rezollvare superficiala va aduce recidiva. Aceste lucruri se pot rezolvva prin hipnoterapie.Pot sa ajut fara pretentii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul