Moștenire boala psihica

01-02-2023
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Dacă mătușa tatălui meu a avut schizofrenie, este posibil ca boala sa o fi moștenit de la ea? Sau este ruda prea îndepărtată?
5 comentarii
1
01-02-2023, ora 16:06
Arnold7
Nu este medic/terapeut
Arnold7
Daca a avut schizofrenie sora bunicului/bunicei mai mult ca sigur ca vreun descendent al bunicului/bunicei tale sa faca schizofrenie. Si daca ar fi avut depresie netratata urmata de sinucidere tot pica pe unul/una din descendenti sa faca o boala psihica. Cine ar mai sti din ce cauze s-ar fi sinucis. Loteria genetica in cazul urmasilor, din pacate nu iarta.
1
01-02-2023, ora 17:10
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Merci pentru răspuns!Eu n am schizo pura ci schizo afectiva, dar tot pe acolo, tot boala psihotica.
1
02-02-2023, ora 02:26
360
Nu este medic/terapeut
360
sansele de schizofrenie sunt intre 3-10% in cazurile in care cineva din familia indepartata a avut boala, respectiv frate, sau un singur parinte a avut boala (in ordinea asta, proportional). sansele cresc considerabil abia cand ambii parinti au avut boala sau daca exista un frate geaman care sa aiba boala...sansele fiind de 50% in caurile astea.

referitor la schizoafectiva... e o tot o forma de schizofrenie, diferenta intre termeni fiind prin faptul ca la schizoafectiva, simptomele de schizofenie au aparut simultan cu episod afectiv. sper sa nu te afecteze asta, insa e bine sa stii corect care e baza diagnosticului.

desigur nu exact asta e definitia... dar cam asta e ideeea
1
02-02-2023, ora 02:41
360
Nu este medic/terapeut
360
gasesti in dsm IV definitia... are vreo 5 randuri...pag 318
1
02-02-2023, ora 08:27
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Merci mult.Stiu ca schizoafetivul e tot o schizo doar ca apare și un episod afectiv.In cazul asta, șansele de a moșteni boala de la mătușa mea de a doua sunt cam nule, dacă de la părinți sau frati e între 3-10%.Mulțumesc pentru răspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: