Pensie de boala si de handicap | Forumul Medical ROmedic

Pensie de boala si de handicap

26-04-2024
Bipolarpaciebt
Nu este medic/terapeut
Bipolarpaciebt
Buna ziua. Sunt bipolar. Am dreptul la pensie de handicap si pensie de boală? Nu prea am muncit deoarece am multe internari la psihiatrie. Am varsta de 24 de ani. Daca am dreptul la ambele pensii, imi puteti spune cam care ar fi suma totala a celor doua pensii?
10 comentarii
0
26-04-2024, ora 15:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna ziua.
Aveti dreptul la indemnizatia de handicap daca nu aveti deloc vechime. 496 lei.
Daca aveti ceva vechime aveti dreptul si la pensia de invaliditate 1281 lei.
0
26-04-2024, ora 16:49
Bipolarpaciebt
Nu este medic/terapeut
Bipolarpaciebt
Multumesc mult pentru raspuns. :)
0
26-04-2024, ora 17:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca doriti va puteti inscrie in Asociatia Equilibrium pentru Bipolari si Depresivi.
O cautati pe Google si trimiteti mesaj.
Are grup de bipolari pe Facebook, organizeaza sedinte de grup fizic si online pe Zoom saptamanal.
Multa sanatate si numai bine va doresc!
0
29-04-2024, ora 20:58
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Daca inca nu ai deciziile de pensionare, fa cumva sa ai o luna lucrata cumva fie si fictiv, sa contribui prin asta la pensie la ei, si gata, dupa aia te duci la comisia si de pensionare si o sa-ti dea casa pensiei pensia de 1281 lei.
Nu lua decizia de handicap si de pensionare inainte ! Daca poti.

Altfel nu iei pensia de 1281 lei si e pacat, in situatia asta sunt ei din pacate, iau handicapul de 662 lei ca am grav si atat, pe cardu de alimente nu mi-a bagat nimic cei 250 lei la 2 luni, suplimentu de 250 nu mi-l da, deci sunt frectie.
Si eu tot bipolar sunt si am luat decizia de pensionare si handicapul.
Decizia medicale de pensionare am luat-o, dar daca casa pensie nu da, aia e.
0
29-04-2024, ora 21:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Costy a vrut sa iti spuna ca ai dreptul la pensie de invaliditate doar daca ai putina vechime.
0
30-04-2024, ora 09:51
clozapin
Nu este medic/terapeut
clozapin
Asa e cum a zis Clara si Costy. Fara vechime cel putin o luna lucrata efectiv nu mai merge pensionarea, chiar si cu schizofrenie. Din pacate conditiile au devenit mult mai drastice pentru obtinerea unei pensii de invaliditate. Si or sa se inrautateasca odata cu intrarea in vigoare a noii legi a pensiilor de la 1 septembrie anul asta.
0
30-04-2024, ora 14:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cu schizofrenie merge si fara vechime,
0
30-04-2024, ora 16:21
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Si cu diagnosticul de schizoafectiv? Sunt suficienti aproximativ 7 ani? 3 ani nu I pot justificatica pentru ca nu mi au dat adeverinta de vechime la incetarea cintractului.
1
30-04-2024, ora 17:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E suficient sa fi lucrat. Nu conteaza cat. Nu te mai lua dupa tabele. Mergeti la comisie sa depuneti dosarul daca nu puteti lucra. Altfel se pierd ani buni de pensie si sume importante.
0
30-04-2024, ora 19:43
NNN7
Nu este medic/terapeut
NNN7
Merci Clara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul