Redobândire pensie boala

05-03-2023
BaciuF
Nu este medic/terapeut
BaciuF
Mă numesc Baciu Felicia, in 2019 m-am pensionat pe caz de boala in urma unui accident vascular cerebral ischemic, cu semipareza stângă, am rămas cu sechele, mers dezordonat, amețeli.după 1an de pensie am hotărât să renunț la pensia de gr trei și să mă întorc în câmpul muncii cu norma de 8 ore, (o perioada m-am simțit bine și am crezut că pot munci din nou dar nu a fost sa fie.Anul trecut la efectuarea unui CT, medicul a constatat o ușoară atrofiere a creierului, inca lucrez dar este tot mai greu, obosesc, amețesc, uit, mana stângă nu funcționează normal, la piciorul stâng nu s-au revenit echilibrul.As dori să știu dacă mă mai pot pensiona încă o data pe caz de boala.Daca mă poate ajuta cineva cu un răspuns.Mulțumesc.
3 comentarii
0
05-03-2023, ora 19:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa va duceti cu noile rezultate la comisie si sa intrebati. Aici nu raspund medici de comisie.
0
05-03-2023, ora 19:52
tassevasi
Nu este medic/terapeut
tassevasi
Sigur puteti doamna, nu sunteti singura persoana care a lucrat o perioada si nu a putut sa-si desfasoare in conditii de siguranta activitatea fara sa produca daune societatii la care lucrati ori personala. Sa aveti toate documentele mai vechi si comisia sigur va decide favorabil, o sa aprecieze ca ati incercat sa lucrati.
Mai intii veti sta in concediu medical ( dat tot de comisie ) pina se va inplinii perioada de zile corespunzatoara incapacitati de munca si apoi pensionarea.
0
05-03-2023, ora 20:02
BaciuF
Nu este medic/terapeut
BaciuF
Vă mulțumesc pt răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.