Nurofen vs Anticonceptionale...Va rog, ajutor!:(

18-05-2012
anti20
Nu este medic/terapeut
anti20
Buna ziua! Aseara la ora 21 am luat pastiluta Mercilon si la o jumateate de ora un Nurofen(care contine Ibuprofen, de 200g), avand o mare durere de masea. Acum nu stiu ce sa fac, a afectat efectul Mrecilon-ului, mai sunt inca protejata, trebuie sa folosesc metoda suplimentara de contraceptie timp de 7 zile? Un sfat va rog! Multumesc frumos!
3 comentarii
0
18-05-2012, ora 12:52
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Efectul contraceptiv nu este diminuat de Nurofen. Deci, sunteti in continuare sub protectie.
0
18-05-2012, ora 20:58
anti20
Nu este medic/terapeut
anti20
Multumesc mult! Sa aveti un weekend minunat!
0
23-05-2012, ora 19:15
maria.a
Nu este medic/terapeut
maria.a
buna seara.de doua luni am inceput sa iau anticonceptionale "LAURINA".in prima luna mi a venit ciclu la 24 de zile.m am reapucat sa iau in conctinuare, din prima zi de menstruatie nu am asteptat sa treaca pauza de 7 zile, deoarece nu am stiut ca asa trebuie.luna aceassta nu mi a venit ciclu.sunt in a 24 zi si nu mi a venit.este posibil sa fiu insarcinata?le am luat pe toate, la ora fixa...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul