anticonceptionale, antibiotice, sex neprotejat = sarcina?

01-09-2008
tonny
Nu este medic/terapeut
tonny
prietena mea ia anticonceptionale de jumatate d an.acum insa a racit un pic din cauza ca am fost la munte si aerul era rece.insa raceala trb tratata cu antibiotice.am auzit ca antibioticele scade efectul anticonceptionalelor asa e nu?ultima oara am avut un contact neprotejat in urma cu o sapt si un pic daca acum intervin antibioticele se poate intampla ceva???mentionez ca ia novynette si antibioticele sunt zinnat si ar trb s ia 6 zile??daca in perioada asta nu am avea nici un contact ar fi totul ok??dupa cat timp am putea avea contacte neprotejate sa fie totul in regula???
5 comentarii
0
01-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
UNELE antibiotice interfera cu anticonceptionalele, in sensul ca le scad efectul si cresc riscul sarcinii. Zinnat nu face parte din aceasta categorie.
0
02-09-2008, ora 00:00
totyos
Nu este medic/terapeut
totyos
am fost la ginecologie si mi-a zis ca am vaginita...ce-mi recomandati sa iau?
0
02-09-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Concluzia unei consultatii este atat un diagnostic, cat si un tratament. In cazul in care doctorul a pus diagnosticul, dar a uitat sa va dea tratamentul, nu ezitati sa-l contactati.
0
10-08-2010, ora 00:40
strumfy25
Nu este medic/terapeut
strumfy25
Buna ziua, am si eu o intrebare:iau Desorelle si pentru puroi in gat iau si Zinnat, precizez ca iau de 5 zile.Am avut contact sexual neprotejat(am uitat de efecte).Exista probabilitatea de a ramane insarcinata?
Multumesc
0
10-08-2010, ora 00:58
Andrea brighita
Nu este medic/terapeut
Andrea brighita
buna ziua am si eu o intrebare:iau milligest si ieri am uitat sa iau si am avut un contact sexual si mio fost frica sa nu raman insarcinata si am luat postinor2.Ar putea fi probleme?Maine sa iau milligest sau nu?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •