Nerespectarea programului de anticonceptionale

21-03-2011
ramona21051987
Nu este medic/terapeut
ramona21051987
Buna ziua numele meu este Ramona si vin cu o intrebare putin rusinoasa!Ce consecinte ar putea avea nerespectarea programului de anticonceptionalee???Pe scurt doresc sa va spun povestea mea...In septembrie 2010 am ajuns pentru prima data la un cabinet de planning familal unde in urma unor analize am descoperit ca eu nu pot ovula sau ovulez foarte greu cu certitudine nu mi-a putut zice dna doctor...nici eu nu mai stiu exact problema era legata de nivelu mare de testesteron pe care il aveam..pentru tratament mi-a spus sa iau cel putin 6 luni diane 35 dupa care sa ma reintorc la un nou set de analize.Am luat anticonceptionalele, asa cum mi-a zis insa abea acum dupa aproape 6 luni de cand le iau am realizat nu stiu din ce motiv ca nu le-am luat cum trebuie...Deci am luat folia de 21 zile dar trebuia sa stau 7 zile iar in a 8 sa le reincep...In toate aceste luni de fapt eu reincepeam sa le iau din a 5 zi...din ce motiv nici eu nu stiu probabil k asa mi-a ramas in minte...ideea este ca pana in prezent acest lucru nu a avut nici un efect negativ asupra mea sau cel putin asa cred...menstruatia a fost regulata, m-am simtit bine totul ok..insa greseala cea mai mare am facuto de luna aceasta knd am inceput sa reiau pastilele insa in a 6 zi de pauza si la o ora schimbata inainte le luam seara la ora 23:00 si acum le iau de la ora 9:00..si pe langa toate astea din greseala luni cand am reinceput sa iau pastile in loc sa iau din folie pe cea de luni am luat-o pe cea de duminica si in continuare asa...Astept va rog un raspuns la toate aceste incurcaturi pe care le-am facut si la intrearea mea care sunt consecintele dereglarii programului de anticonceptionale???
7 comentarii
0
22-03-2011, ora 19:51
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu vei pati nimic, dar nu minimaliza si lua usuratic micile dezordini in administrare..daca ai schimbat ora sa ramai la acest nou orar..ia pilulele cu seriozitate, nu te juca, trebuie, prin acest tratament, sa corectezi niste dezordini hormonale.nu le accentua mai mult prin tratament luat cand iti amintesti.
1
28-03-2011, ora 17:15
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
pai daca tot dereglezi programul poti scadea eficienta lor.
nu e normal sa le iei asa haotic, au si ele un sens, inclusiv pauza de 7 zile...
daca tot uiti de ce nu iei altceva? http://healthy.kudika.ro/articol/healthy~sexologie-si-reproducere/15731/povestea-pe-care-trebuie-sa-o-stii-despre-contraceptivele-hormonale.html#comments_href
uite informatii despre tipurile de contraceptie hormonala. inelul vaginal este cel care se administreaza cel mai rar dar cu aceeasi eficienta, ca sa fii sigura ca nu mai uiti sa iei pastila la timp. si are cea mai mica doza de estrogen ;)
0
28-03-2011, ora 21:23
ramona21051987
Nu este medic/terapeut
ramona21051987
Da va multumesc frumos pentru raspunsuri..si cu siguranta d acum o sa respect programu lor..insa acum am o mica problema..ieri am terminat folia de 21 de pastile si cum ma asteptam abea peste vreo 3-4 zile asteptam sa imi vina menstruatia insa azi adica acum pe seara am inceput sa am o scurgere maronie ca si cum mi-ar venii ciclu..dar de ce???e prea devreme sa imi vina ciclu abea a trecut o zi de cand am terminat folia lucru asta nu mi s-a mai intamplat...o fi din cauza dereglarii de program pe care am facut-o??Mi-am facut o programare la ginecolog dar abea pe 4 aprilie am programarea...ma ingrijorez pentru ca pana acum de la diane 35 nu am avut nici o problema de genu asta insa inainte sa iau diane 35 timp de o luna am luat anticonceptionalele sttodete la recomandarea unui ginecolog si in fiecare zi din luna respectiva am avut o scurgere maronie iar cand am terminat folia ciclu nu mi-a mai venit timp de 2 luni.Iar cand am intrebat medicu mi-a spus ca a fost o mica dereglare...oare si acum sa se fie acelas lucru din cauza pastilelor???Sper sa am ajutati cu un raspuns pt ca am inceput sa ma ingrijorez, va multumesc
0
30-03-2011, ora 11:43
alexiya
Nu este medic/terapeut
alexiya
daca iau anticonceptionale mai tarziu sau mai devreme cu o ora fata de ora potrivita exista vreun risc sa raman insarcinata?
0
01-04-2011, ora 14:01
andrujka
Nu este medic/terapeut
andrujka
Nu exista daca nu depasesti 24 de ore, alexiya. Cum a zis si melissa.dean, inelul poate fi o optiune potrivita pentru cele care nu iau pastila la timp ca sa nu se mai ingrjoreze ca le scade eficienta pastilelor au ba.
Ramona, de ce iei Diane? Ai chisturi ovariene? In primul rand au doza foarte mare de estrogen Dianele astea, sunt de obicei folosite ca tratament pt chisturile ovariene nu ca si contraceptive.
Iar in al doilea rand, menstruatia poate sa-ti vina oricand in pauza de 7 zile, nu conteaza ziua, deci stai linistita.
E posibil ca dereglarile sa fie date de cantitatea mare de hormoni a pastilelor.
0
01-04-2011, ora 16:05
ramona21051987
Nu este medic/terapeut
ramona21051987
Am spus si mai sus in primu articol postat iau diane pentru ca am o problema destul de mare cu hormonii..Si am inceput sa le iau dupa un set d analize si la recomandarea medicului si intradevar nu le iau ca si contraceptiv si doar pentru tratament:)
0
07-05-2016, ora 16:02
Ibadiu
Nu este medic/terapeut
Ibadiu
Buna ziua,
Timp de 6 luni am luat pilulele la ora 20 si mereu am respectat pauza de 7 zile. Din neatentie, am inceput luna aceasta (ieri) luand pilula in a7a zi de pauza..
O sa mai aiba efect daca continui sa iau pilulele? Sunt cam panicata..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: