Medicamente antidepresive primite in Uk

08-11-2021
Pavvs
Nu este medic/terapeut
Pavvs
Buna ziua, forum! Am o problema pe care as dori sa o discut. Am primit un tratament cu antidepresive in UK (sertraline) pentru atacuri de panica si tulburare de anxietate generalizata. Dintr o serie de motive personale, voi dori sa ma intorc in tara in scurt timp. Poate e o intrebare prosteasca, dar cum fac sa imi iau medicamentele in continuare? Prezint prescriptia din UK? Solicit sa fiu consultat din nou in Romania? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
5 comentarii
0
08-11-2021, ora 16:49
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Psihologie, Bucuresti, sector 1
Psiholog Cristina-Mihaela Stoian
Mergi la un psihiatru cu plata si ii arati schema si reteta din partea cealalta. Noul psihiatru va decide daca continui cu ea, sauai schimba ceva
0
08-11-2021, ora 17:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Da. Prezentati prescriptia din UK la orice farmacie si veti primi Sertralina.
0
08-11-2021, ora 17:48
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu as zice consult cu pastrarea wchemei de tratament daca sunteti ok.Personal nu cred ca farmacia va elibera o reteta in engleza!
0
08-11-2021, ora 22:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ba da. Sotului i-au eliberat reteta spaniola fara probleme.
0
12-11-2021, ora 15:52
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Clara, UK nu mai e in UE, Spania este, de aia i-a eliberat sotului tau reteta spaniola in romania. Retetele din afara UE nu-s valabile in Romania. Asta daca s-a schimbat legislatia ptr UK, trebuie intrebat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul