lipsa poftei de mancare la copil 5 ani jumatate

23-01-2009
cristinastroe
Nu este medic/terapeut
cristinastroe
Buna ziua! Sunt o mamica disperata!!!!!!!! Copilului meu nu ii este foame niciodata! Dimineata nu mananca, e dupa somn, pleaca la gradi, la pranz se presupune ca mananca la gradi, dar nu mananca pt ca "aia nu gateste bine", spune el, eventual mananca paine goala, decat strica foamea, apoi vine acasa si spune ca nu vrea nimic pt ca a mancat la gradinita, doarme la pranz, mananca putin cand se trezeste, pare sa ii fie foame la inceput dar dupa aceea incepe sa se joace, vine seara, mai infuleca ceva, nu foarte mult, apoi o sticluta de lapte de 200 ml si se culca.Si gata ziua!!!! Are 5 ani si jum, 20, 5 KG si e foarte energic. Are zile cand mananca si mai bine, dar in general cam asta este ritmul. Ce siropuri, pastile, prafuri sa-i dau? Ce sa-i fac?
3 comentarii
0
23-01-2009, ora 20:23
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Nimic fara sa consultati medicul ! Este foarte important acest lucru !
I-ati facut vreodata ex.coproparazitar ? Poate are giargia, oxiuri, alti viermisori ? Sau cele de sange ?
Daca toate astea sunt facute si analizele sunt bune inseamna ca asa este metabolismul copilului dvs.
Nu e singurul copil sa stiti, copilul meu cel mare, cand era de 3 -4 ani, nu manca nimic, eram disperata asa ca dvs., am ingrasat toate pisicile si cainii de la bloc, in ideea ca il fac sa manance, ma plimbam cu farfuriile pe afara poate, poate il fac sa ia vreo inghititura. Si acum il cert ca mananca prea mult !!!
0
24-01-2009, ora 12:24
cristinastroe
Nu este medic/terapeut
cristinastroe
Da, giardia are sau a avut, eu l-am mai tratat si cu zentel si cu helmiflores, nu stiu acum dc mai are, nu i-am mai facut copro de ceva timp. multa lume imi spune ca asta este metabolismul lui, dar la fiecare masa ma apuca nebunia de cate ori ii spun "mesteca", "inghite". Multumesc si sper sa vina si vremea aia cand ii voi spune ca mananca prea mult, cat mai repede.
0
03-03-2009, ora 19:34
lumy2
Nu este medic/terapeut
lumy2
copilasul meu are 5 anisori in aprilie, si nici el nu sta prea bine cu pofta de mancare.dr a zis sa nu il stresez ca atunci cand ii va fi foame cere el.mananca cat simte el.are doar 17 kg si e foarte energic.nici lui nu ii place deloc mancarea la gradi dar tot timpul rontaie cate ceva
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antipatia pentru unele alimente, mai importantă decât plăcerea pentru altele, în ceea ce privește preferințele alimentare ale copiilor
  • Recomandări pentru pachețelul copilului la școală si gradiniță
  • Lipsa poftei de mâncare la copil
  • Paradox alimentar la preșcolar: cu cât mănâncă mai mult la masa principală, cu atât mai calorică va fi gustarea dintre mese
  •